Politechnika Łódzka (fot. Polimerek, Wikipedia)

Studia w Łodzi. Największy w Polsce ośrodek produkcji filmowej, ale czy tylko? Sprawdź…

Warto wiedzieć, że Łódź uznawana jest za czwarte miasto w naszym kraju pod względem wielkości i jedno z najbardziej zaludnionych. Czy właśnie to miejsce może być spełnieniem Waszych marzeń?

Opis

Miasto na prawach powiatu w środkowej Polsce. Nie bez przypadku jego druga nazwa to ?HollyŁódź?. Dlaczego? Otóż stanowi największy w Polsce ośrodek produkcji filmowej. W wytwórni Filmów Fabularnych zrealizowano większość polskich filmów fabularnych. Łódź to także miasto Tuwima i Reymonta, ale przede wszystkim miejsce nieograniczonych możliwości dla studentów.

Uczelnie wyższe

Łódź jest prężnym ośrodkiem życia akademickiego, w którym obecnie kształci się ponad 120 tysięcy żaków. Istnieje 6 uczelni państwowych oraz 22 prywatnych. Pierwszą uczelnią powołaną do życia w Łodzi był Uniwersytet Łódzki, jednakże w tym samym czasie powołano do życia Politechnikę Łódzką, która obecnie jest jedną z największych uczelni technicznych w Polsce. Pozostałe uczelnie państwowe to: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego oraz Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera, gdzie studiowali najbardziej znani ludzie Polskiego kina: Andrzej Wajda, Roman Polański, czy Krzysztof Kieślowski.

Życie studenckie

Wysoki poziom nauczania, profesjonalizm, nowoczesne zaplecze techniczne i rozbudowana sieć domów studenckich to wizytówki tutejszych uczelni. Godna pozazdroszczenia łódzkim żakom jest Akademicka Sieć Bibliotek. Skupia zasoby dziesięciu największych bibliotek w mieście. Każdy student bez trudu znajdzie potrzebną książkę dzięki utworzonej wspólnej bazie internetowej. Dodatkowo, młodzi ludzie zaangażowani we wszelkie działania teoretyczno-badawcze na rzecz rozwoju kulturalnego, przemysłowego i gospodarczego mogą liczyć na specjalne Granty Prezydenta Miasta oraz Nagrody Naukowe nazywane ?Eurekami?.

Studenci podczas nauki do sesji, ale nie tylko, mogą skorzystać z Bibliotek: Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Medycznego, Akademii Humanistyczno- Ekonomicznej. Pozostałe biblioteki to: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi/

Puby

Większość studentów po zajęciach, a czasem i dorywczej pracy szuka regeneracji w pubie, przy drinku ze znajomymi, lub też szykuje się na całonocną imprezę w rytmach muzyki klubowej. Jeżeli nie jesteście typem „książkowego mola”, to oto ciekawa propozycja dla Was. Jak będziecie w Łodzi, to sprawdźcie te miejsca:

 • Dekompresja
 • Ambasada Club
 • Bedroom
 • Biblioteka Pub
 • Bohema
 • Cabaret Discoteque
 • Czekolada Club & LoungeBar
 • Elektrownia RP
 • Futurysta
 • Gossip Club & Lounge
 • Irish Pub
 • JAZZGA
 • Klub Muzyczny Incognito
 • Klub Muzyczny Pewex
 • Lemon Club
 • Lizard King
 • One-21 Club
 • Quo Vadis
 • Rolling Stone
 • Siódemki Club
 • Łódź Kaliska

Atmosfera

Kiedyś miasto fabryk i szarej codzienności. Obecnie odrestaurowane kamienice, oryginalny klimat i niebanalne zakątki wielu dzielnic. Bez wątpienia zauważycie wiele kultur, które mieszały się tutaj przez lata, a dowody można dostrzec na każdym kroku. Kultura polska, niemiecka, żydowska i rosyjska obecna jest dosłownie wszędzie.

Pałace Scheiblera i Poznańskiego, Willa R. Richtera, Archikatedra Łódzka, rezydencja Heinzlów, fabryki Geyera i Beczki Grohmanna ? to tylko podstawowe zabytki ?Ziemi Obiecanej?.

Mówiąc o Łodzi, nie można zapomnieć o ulicy Piotrowskiej. Możecie tutaj podziwiać prawdziwe perły secesyjnej architektury, gdzie przez cały rok odbywają się najważniejsze wydarzenia artystyczne- festyny, jarmarki czy happeningi.

Uwagę przechodniów przekłuwają stare fabryki zaadaptowane na nowoczesne, nietuzinkowo wyglądające budynki, czego najlepszym przykładem jest Manufaktura. Dawne imperium włókiennicze jest dziś jednym z najpopularniejszych centrów handlowych w kraju.

Jeżeli kochacie sport, to w tym mieście nie będziecie się nudzić. Wielbiciele joggingu znajdą świetne warunki do uprawiania tego sportu w 31 łódzkich parkach i w miejskim Lesie Łagiewnickim. Miłośnicy pływania mają do dyspozycji baseny oraz kąpieliska. Zimą można skorzystać z profesjonalnych lodowisk, a latem z kortów tenisowych. Dodatkowo pobawić się możecie w skateparkach, na ścianach wspinaczkowych, w kręgielniach, na polach golfowych, w szkołach tańca i sztuk walki, czy spróbować swoich sił na strzelnicach.

Transport miejski

Komunikację miejską stanowi 75 linii autobusowych (w tym 8 nocnych) i 19 linii tramwajowych (w tym 4 podmiejskie). Po drogach w 90% kursują nowe, niskopodłogowe autobusy, przez co komfort Waszej jazdy będzie o wiele lepszy, niż gdziekolwiek indziej. Mówiąc o transporcie miejskim należy też wspomnieć, że po ulicach Łodzi jeździ 25 niskopodłogowych tramwajów.

Od 1 lipca 2008 roku kursuje Łódzki Tramwaj Regionalny, który działa w granicach miasta, a docelowo ma połączyć Zgierz, Łódź i Pabianice, lecz na chwilę obecną koszty okazały się zbyt duże.

Cykliczne wydarzenia kulturalne

Miasto to, z pewnością jest ośrodkiem kulturalnym, pełnym różnego rodzaju imprez muzycznych, teatralnych, literackich, plastycznych i filmowych.
Co roku odbywa się tutaj mnóstwo festiwali i przeglądów:

 • Explorers Festiwal
 • Festiwal Nauki, Techniki i Sztuk
 • Festiwal Dialogu Czterech Kultur
 • Międzynarodowy Festiwal Fotografii
 • Festiwal Fiesta Libre).

Oczywiste jest, że nie wspomniałam o wszystkich imprezach, ponieważ każdego miesiąca możecie znaleźć nowe wydarzenie, które z pewnością Was zainteresują. Dlatego też, warto przeglądać strony internetowe poświęcone wydarzeniom kulturalnym w Łodzi.

Juwenalia

Tegoroczne Juwenalia Politechniki Łódzkiej odbyły się pod hasłem: ?Kufel miodu nie zaszkodzi, niech się bawi szlachta z Łodzi?. Święto studentów rozpoczął pochód Juwenaliowy dnia 11 maja, podczas którego zostały przekazane klucze do bram miasta. Dodatkowe atrakcje to bieg na orientację, projekt PIWO, i zawody sportowe. Plac juwenaliowy przemienił się także w salę kinową na świeżym powietrzu.

Ostatecznie studenci bawili się przy takich zespołach, jak: Cool Kids Of Death, Farben Lehre, Strachy Na Lachy, Ira, EastWest Rockers, Pezet & Małolat, Eldo, Małolat.

Również Uniwersytet Łódzki i Filmówka przygotowały ciekawy program dla studentów. Można było posłuchać i pobawić się przy takich zespołach jak: Hurt, Elektryczne Gitary, T-Love, Habakuk, Monika Brodka, Lady Pank, Konkubent, czy Ted Nemeth. Oczywiście to tylko niektóre gwiazdy tego wydarzenia.
Powinniście także wiedzieć, że Szkoła Filmowa zorganizowała także pokaz kostiumów filmowych, filmu ?Sztos 2?, jak również konferencję prasową z Olafem Lubaszenką i obsadą aktorską.

 

Źródła: studia.net, dlastudenta.pl, lodz.pl, mpk.lodz.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook