Katowice (fot.Ludwig Schneider, Wikipedia)

Studia w Katowicach? Miasto intensywnych transformacji, sprawdź co w sobie kryje..

Miasto kojarzone kiedyś jedynie z przemysłem ciężkim. Dzisiaj miasto najpopularniejszych festiwali. Przekonajcie się także, że to miasto studenckie. Pomimo faktu, że nie jest tak modne jak Kraków, Wrocław, czy Warszawa, to jednak ma wiele do zaoferowania młodym ludziom.

Opis

Katowice, to stolica Górnego Śląska, siedziba władz województwa śląskiego. Miasto Spodka, jazzu, motocrossu, a przede wszystkim miasto studentów i młodych ludzi.

Początkowo może się zdawać, że Katowice niewiele do zaoferowania mają młodym ludziom, jednakże już sama wizyta w centrum jednej z największych aglomeracji Polski, z pewnością okaże się dla Was ciekawym doświadczeniem. Obecnie miasto przechodzi okres intensywnej transformacji, stając się znaczącym ośrodkiem handlowym, który przyciąga coraz więcej inwestorów, tym samym pozwala to na rozwój miasta.

Patrząc pod innym kątem, Katowice to miejsce, w którym będziecie mogli pozwolić sobie na aktywny wypoczynek. Prawie połowę powierzchni miasta stanowią lasy i bajeczne widoki. Dzięki temu istnieje tam mnóstwo tras rowerowych dla amatorów dwóch kółek. Dodatkowo czekają na Was inne atrakcje: jazda na łyżwach, strzelanie z broni sportowej, paintball, wspinaczka, quady, jak również będziecie mieć możliwość sprawdzić swoje umiejętności w parku linowym.
Akademicki Związek Sportowy specjalizuje się w ponad 40 dyscyplinach sportowych, od tradycyjnej piłki nożnej po trochę mniej popularne żeglarstwo, czy narciarstwo.

Jak możecie zauważyć, w tym mieście nie musicie się nudzić, a szkoła nie będzie jedynym miejscem, do którego będziecie mogli pójść.

Uczelnie wyższe

Stolica Śląska to potężny ośrodek akademicki. Na ponad 20 uczelniach uczy się prawie sto tysięcy osób. W Katowicach znajduje się jedna z najstarszych uczelni ekonomicznych w kraju, która szkoli przyszłych przedsiębiorców i finansistów. Oczywiście mówię tutaj o Akademii Ekonomicznej im. K. Adamieckiego.
Katowice mogą poszczycić się także obecnością Uniwersytetu Śląskiego i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Równie duże osiągnięcia posiada tutejsza Akademia Wychowania Fizycznego, która wyszkoliła wielu polskich medalistów.

Znajdzie także coś dla siebie każdy z Was, kto żyje sztuką i to właśnie jej chce się poświęcić. W Katowicach powstała śląska szkoła kompozytorów, miasto jest siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej i to tutaj mieście się najlepsza w kraju Akademia Muzyczna, która jako jedyna otworzyła Instytut Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Dużą popularnością cieszy się także Akademia Sztuk Pięknych.

W Katowicach działa 9 uczelni prywatnych, które corocznie zajmują bardzo wysokie pozycje we wszystkich rankingach branżowych. Śląskie szkoły wyższe stawiają na nowoczesność i wysokie standardy nauczania.

Życie studenckie

Rozpoczynając studia w Katowicach, powinniście wiedzieć, że działa w mieście kilkanaście kampusów akademickich, zaś w planach jest budowa nowych.

Jeżeli przede wszystkim nastawiacie się na zdobywanie wiedzy, to przed wami otwarte są liczne biblioteki, przykładowo Biblioteka Miejska, która liczy 38 filii, z czego jedna posiada oddział książki mówionej. Wśród licznych ośrodków uczelnianych wyróżnić należy British Council Regional Library Uniwersytetu Śląskiego.

Puby

Po wyczerpujących zajęciach powinniście zajrzeć w kilka ciekawych miejsc. Oto lista znanych i cenionych przez studentów klubów i pubów. Zerknijcie na listę, odwiedźcie i sami oceńcie:

 • 2B3
 • Archibar
 • Budda Bar
 • Carpe Diem
 • City Pub
 • Club Garage
 • Club Olimp
 • Cogitatur
 • Fenomen Pub
 • Fun City
 • Grzesznicy w Niebie
 • Klub Chilli
 • Arkada- klub studencki
 • Kultowa
 • Kwadraty
 • LongMan Club
 • Poziom 3 Pub & Klub
 • Kredens
 • Wściekły Pies
 • Red Pub
 • Scena Gugalander
 • Straszny Dwór
 • Szacun Pub
 • WunderBAR

Atmosfera

Mogę Was zadziwić, ale właśnie w tym mieście odnajdziecie wszystko, czego szukacie. Katowice są kulturalną stolicą Górnego Śląska. Wolny czas możecie spędzić w teatrze, kinie, filharmonii, czy muzeum. Katowice to także miasto nieustającej zabawy, zatem możecie spodziewać się całonocnych imprez, koncertów, wypadów do pubów, czy kawiarni. Jeżeli porzucicie szaloną zabawę na rzecz zaspokojenia głodu, lub po prostu zgłodniejecie po zajęciach, to czekają na Was tradycyjne śląskie potrawy. Oczywiście oprócz tej kuchni, w Katowicach odnajdziecie także kuchnię francuską, rosyjską, grecką, czy orientalną.

Na atmosferę tego miasta z pewnością wpływa Katowicki Spodek. Jest to największa i najnowocześniejsza hala widowiskowa w kraju. Budynek ten, ściąga co roku setki tysięcy fanów z całego świata.

Natomiast, jeżeli to nie kultura ani muzyka są Waszą pasją, a taniec, to dla miłośników salsy, czy muzyki klubowej na pewno coś ciekawego się znajdzie.

Transport miejski

Na miłośników dalekich podróży, około 30 km. od Katowic, czeka międzynarodowy port lotniczy Katowice- Pyrzowice. Dodatkowo na terenie Katowic istnieje ok. 200 linii autobusowych oraz 10 tramwajowych.

Cykliczne wydarzenia kulturalne

Na popularność miasta poza granicami kraju wpływ mają stałe przedsięwzięcia międzynarodowe, takie jak Konkurs Dyrygentów im. G. Fitelberga, Festiwal Orkiestr Wojskowych, Festiwal Teatrów Lalek ?Katowice dzieciom?, czy Wystawa ?Intergrafia?.

Jak widać sezon kulturalny trwa tutaj przez okrągły rok, a podczas wakacji dodatkowo rozkwita ?Letnim ogrodem teatralnym? i koncertami promenadowymi w urokliwym drewnianym kościółku położonym w Parku Kościuszki.

Juwenalia

Tegoroczne juwenalia zostały rozpoczęte 21 maja przez Barwny Korowód Studentów. Następnego dnia zorganizowano imprezę ?Zamiast Kabaretonu? w klubie studenckim Straszny Dwór. 23 maja odbyło się Grilowanie z Radiem Egida. 25 i 26 maja na studentów czekały koncerty, takich zespołów jak: Party Hard, Alergen, Fisz Emade, Lao Che, Strachy Na Lachy, Seven On Seven, Eris Is My Homegirl, Enej, Coma oraz Vavamuffin.

 

Źródła: studia.net, juwenaliaslaskie.pl, dlastudenta.pl, katowice.eu, ztm.katowice.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook