Opole (fot.Pudelek, Wikipedia)

Studia w Opolu. Polska Wenecja może zaoferować Wam nie tylko wspaniałe widoki, ale także cudowną atmosferę.

Wspaniałe miasto z klimatyczną Starówką i ulicą Krakowską, potrafi zafascynować niejednego turystę. Liczne uczelnie wyższe, klimatyczny charakter miasta, ogromna ilość młodych ludzi, którzy przyjechali tutaj studiować, mogą zagwarantować Wam, że pokochacie to miasto. Najpierw jednak poczytajcie o nim kilka, podstawowych informacji.

Opis

Opole to miasto położone w południowo- zachodniej Polsce. Główny ośrodek gospodarczy, naukowy, kulturalny i administracyjny województwa opolskiego.

To wspaniałe miasto nad rzeką Odrą, które zaskakuje i zachwyca jednocześnie, nazywane jest naszą polską Wenecją. Możecie zobaczyć tutaj mnóstwo ciekawych, nieprzeciętnych rzeczy. Warto odwiedzić egzotyczne zwierzęta na wyspie o tajemniczo brzmiącej nazwie Bolko, zobaczyć słynną Aleję Gwiazd, udać się na znany w całym kraju Festiwal Polskiej Piosenki. Będziecie także mieli możliwość odwiedzić Dinopark, gdzie znajdują się repliki drapieżnych gadów.

Uczelnie wyższe

W mieście znajdują się trzy uczelnie publiczne i jedna rodzima prywatna. Do tych pierwszych zalicza się Uniwersytet Opolski, który dotychczas ukończyło około 80 tysięcy absolwentów, w tym wielu polskich uczonych, polityków i dziennikarzy. Doskonałe wykształcenie techniczne gwarantuje Politechnika Opolska. Szkoła z ponad 40-letnimi tradycjami oferuje zarówno kierunki klasyczne, jak i nowoczesne, związane z dynamicznie rozwijającymi się technologiami. Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu jest jedynym tego typu ośrodkiem o charakterze zawodowym w Polsce. Zapewnia ona edukację kadry medycznej według najnowszych standardów, zgodnych z wymogami Unii Europejskiej. Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji specjalizuje się w kierunkach najbardziej pożądanych na współczesnym rynku pracy. Daje ona możliwość swoim studentom korzystania z praktyk i doświadczeń akademickich partnerów w całej Europie.

Życie studenckie

Poza uczelniami młodzi ludzie znajdą w mieście 14 bibliotek, w tym jedną austriacką i 6 akademików.

Od ponad siedmiu lat wszystkie uczelnie organizują wspólnie Opolski Festiwal Nauki, czyli niezwykłe pokazy eksperymentalnych nowinek ze świata starszych i młodszych odkrywców tutejszych szkół wyższych i środowiska akademickiego. Koncerty, inscenizacje, rozgrywki sportowe i oczywiście małe wybuchy należą do stałych elementów tej nietypowej imprezy naukowej.

Puby

 • Senso Dance Club
 • Aquarium Music Club
 • Aura Club
 • Drake Music Club
 • Dyskoteka Azteka
 • Galaxy Planet
 • Highlander- Opole
 • HollyWood Club
 • Klub K60
 • Klub Rampa
 • Klub u Papy Musioła
 • Lava Club
 • Magness Night Club
 • Protector Club
 • Pub Zagłoba
 • Suterena Club

Atmosfera

Doskonałe walory klimatyczne i przyrodnicze Opola pozwalają rozwijać się turystyce. Specjalnie przygotowane trasy widokowe w mieście, które zachwycą każdego zwiedzającego, co roku przyciągają rzeszę turystów. Miłośnicy aktywniejszej formy spędzania czasu także nie mogą narzekać. Jeździectwo, getbol, kajakarstwo, short-track, czy żużel to tylko początek oferty, jaką miasto szykuje dla młodych ludzi.

Transport miejski

Pierwsze autobusy zaczęły kursować po ulicach Opola w latach dwudziestych XX wieku. W 1953 roku powstał Miejski Zakład Komunikacyjny, który obecnie obsługuje 16 linii dziennych i 1 nocną.

Pięć linii wybiega poza strefę miejską. MZK dysponuje ponad dziewięćdziesięcioma wozami, z czego przewozy pasażerskie obsługuje każdego dnia ponad 70 autobusów.

Cykliczne wydarzenia kulturalne

Szczególnie atrakcyjne Opole staje się pod koniec maja. Na słynny już Festiwal Polskiej Piosenki zjeżdżają reprezentanci muzyki rozrywkowej i kabarety z całego kraju, by zaprezentować swoje największe przeboje w słynnym Amfiteatrze Tysiąclecia. Podobny festiwal urządzany jest jedynie w San Remo.

Szeroko znane są też inne instytucje kultury: Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera, Teatr im. Jana Kochanowskiego (miejsce corocznych Konfrontacji Teatralnych ?Klasyka Polska?), Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki (Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalkowych), Galeria Jana Cybisa czy Galeria Sztuki Współczesnej.

Juwenalia

W tym roku Piastonalia (opolskie juwenalia) zostały zorganizowane na Błoniach. Impreza rozpoczęła się 18 maja, a zakończyła 26 maja. Na początku na studentów czekał trzydniowy piknik w Turawie, na który studenci w dużej części przyjechali rowerami. Był to czas odpoczynku przed zbliżającymi się imprezami w następnym tygodniu. Warto wspomnieć, że zarówno pola namiotowe, jak i inne atrakcje były dla studentów bezpłatne.

Pozostałe atrakcje to występ zespołu Big Cyc w ramach Zlotu Motocyklistów, wieczór kabaretowy, Wielka Bitwa Akademików, grillowanie na Błoniach, pokaz filmów studenckich, koncert zespołów: Chilli i Jarecki, Wippenberg, Puoteck, Music Slave, Bob One, Rahim, Jamal i GrubSon, Dźwięki Kolorów Retro, Skangur, Hurt, Ira, Dell Arte, Cool Kids of Death, Sofa, Gooral i DUB FX.

Źródło: strefaimprez.pl, dlastudenta.pl, studia.net
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook