Hipologia i jeździectwo (Fot.freedigitalphotos.net)

Hipologia i jeździectwo – nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

Wysokie kwalifikacje, życzliwa kadra naukowa, własny ośrodek hipiczny, znakomicie wyposażone sale dydaktyczne, laboratoria, pracownie komputerowe, to gwarancja zdobycia wykształcenia na najwyższym poziomie.

„Hipologia i jeździectwo”- informacje ogólne

„Hipologia i jeździectwo”, to pierwszy tego typu kierunek powstały na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, a dokładniej na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt. Hipologia to nauka o koniu. Słowo „jeździectwo” w nazwie studiów zostało zamieszczone ze względu na jeźdźców, których ten kierunek dotyczy.

Dotąd można było studiować jedynie specjalności związane z końmi, które należały do kierunku zootechnika. Ten nowo powstały kierunek ma wyższą rangę, dając przy tym możliwość realizowania szerokiego, ściśle specjalistycznego programu studiów. Warto także wspomnieć, że na tym kierunku można zdobyć szereg dodatkowych uprawnień, np. instruktora hipoterapii.

Idealny kandydat

To, co powinno cechować idealnego kandydata, to miłość do zwierząt, a przede wszystkim do koni.  Jeżeli właśnie konie fascynowały Was od zawsze, pragnęliście powiązać swoją karierę zawodową z tą pasją, to nie powinniście przegapić takiej okazji.

Dodatkowym atutem będzie umiejętność jazdy konno. Jeżeli ktoś z Was posiada odznakę/ klasę jeździecką, zostanie zwolniony z egzaminu praktycznego.

Pozostałe cechy, które powinny towarzyszyć idealnemu kandydatowi, to: cierpliwość, wrażliwość na cierpienie zwierząt, znajomość podstaw biologii, czy racjonalne myślenie.

Rekrutacja

Studia pierwszego stopnia trwają 3.5 roku, natomiast drugiego stopnia 1.5 roku. Absolwent kierunku uzyskuje tytuł inżyniera bądź magistra inżyniera w zakresie hipologii i jeździectwa.

Postępowanie kwalifikacyjne na I rok studiów oparte będzie na wynikach części pisemnej zewnętrznego egzaminu maturalnego. Przedmioty uwzględniane podczas rekrutacji, to język obcy nowożytny oraz jeden z przedmiotów dodatkowych: biologia, chemia, matematyka, fizyka i astronomia, informatyka, geografia.

Na kandydatów dodatkowo czekać będzie egzamin praktyczny, w którym trzeba będzie wykazać się zdolnością do jazdy stepem na lonży.

Program studiów

Poniżej lista przykładowych zajęć:

 • Anatomia konia
 • Biomechanika konia
 • Pielęgnacja koni i podkownictwo
 • Medycyna sportowa w jeździectwie
 • Użytkowanie wyścigowe koni
 • Hipoterapia
 • Użytkowanie zaprzęgowe
 • Pierwsza pomoc weterynaryjna
 • Choroby koni
 • Agroturystyka
 • Biotechniki rozrodu koni

Specjalności

W ramach programu, zależnie od ewentualnych umiejętności jeździeckich i preferencji, można wybrać jedną z dwóch ścieżek tematycznych: wierzchowego lub wszechstronnego użytkowania koni.

„Hipologia i jeździectwo” a rynek pracy

Studia pierwszego stopnia dają absolwentom możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej w zakresie hodowli i użytkowania koni. Dodatkowo będziecie mogli zatrudnić się w ośrodkach hodowli i użytkowania koni, w tym w stadninach koni, ośrodkach rekreacji i turystyki konnej, związkach hodowców koni, instytucjach zajmujących się utrzymywaniem i użytkowaniem koni, takich jak tory wyścigów konnych, związki jeździeckie, wytwórnie pasz dla koni, sprzętu i powozów, gospodarstwa rolne, lasy, czy przedsiębiorstwa transportu konnego.

Absolwenci drugiego stopnia dodatkowo mogą podjąć pracę w ośrodkach hodowli zachowawczej  i przedsiębiorstwach agroturystycznych.

Źródło: konie.up.lublin.pl
J. Jankowska

 

 

Komentarze:

 1. Janek pisze: 2012/08/23 o 15:44

  jeśli ktoś kocha konie, to może być to super połączenie nauki z pasją

  (odpowiedz)
  • Karolina pisze: 2012/08/24 o 16:47

   kilka lat jeżdżę na koniu, kocham konie więc to chyba coś dla mnie:))

 2. Lulka pisze: 2012/08/30 o 16:08

  ja też chyba złożę papiery na ten kierunek

  (odpowiedz)
 3. kasieq pisze: 2016/03/26 o 17:51

  Jeśli ktoś studiuje aktualnie to poprosze o jakąś opinie itp. :D

  (odpowiedz)
 4. Mraszka pisze: 2016/04/06 o 21:01

  Jest cudownie. Niedługo egzaminy ^^

  (odpowiedz)
 5. Wercia pisze: 2016/04/24 o 16:11

  A czy tam jest internat? I mniej wiecej ile kosztuje?

  (odpowiedz)
 6. student pisze: 2020/01/27 o 15:04

  Nie polecam

  (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook