Jeżeli cechuje Was chęć niesienia pomocy innym, fascynuje Was medycyna i chcielibyście uczestniczyć w leczeniu pacjentów, to Uniwersytet Jagielloński proponuje Wam nowy kierunek studiów. Czy ciekawy? Oceńcie sami.
?Elektroradiologia:- informacje ogólne
Niektórzy z Was mogą domyślać się z czym wiążą się te studia, inni mogą wiedzieć. Podam natomiast kilka informacji dla tych, którzy stykają się z tym słowem po raz pierwszy. Praca elektroradiologa polega na obsłudze aparatury elektromedycznej, wykonywaniu określonych badań i zabiegów z zakresu szeroko pojętej diagnostyki obrazowej m.in. wykonywaniu zdjęć rentgenowskich, wywoływaniu ich i przygotowaniu do oceny przez lekarza.
Elektroradiolog obsługuje aparaturę medyczną w zakresie:
- radiologii,
- radioterapii,
- elektrokardiografii (EKG),
- elektroencefalografii (EEG),
- tomografii komputerowej (TK),
- rezonansu magnetycznego (NMR),
- audiometrii (pomiaru słuchu).
Idealny kandydat
Jednym z wymogów od kandydatów jest bardzo dobry wzrok i pełna ostrość widzenia. Jako elektroradiolog powinniście poprawnie ocenić jakość zdjęcia i czy zostało poprawnie wykonane technicznie. Dodatkowo istotna jest zdolność widzenia stereoskopowego, która umożliwia ocenę odległości oraz spostrzegawczość, przejawiająca się umiejętnością dostrzegania wszelkich szczegółów na zdjęciach rentgenowskich.
Z mniej ważnych cech, które mogą Wam się przydać, to umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi, ponieważ będziecie musieli często sięgać po cierpliwość i wyrozumiałość w kontaktach z chorymi.
Musicie także wiedzieć, że jest to praca, w której będziecie często wykonywać te same czynności i to w nieprzyjaznym, szkodliwym dla człowieka środowisku.
Powinniście też zadbać o swoją kondycję, gdyż czekać Was będzie duża aktywność ruchowa oraz konieczność dźwigania ciężkich przedmiotów.
Rekrutacja
Elektroradiologię można studiować na uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat) stopnia.
Dodatkowym przedmiotem, który wymagany jest na egzaminie dojrzałości to do wyboru: biologia, matematyka, lub fizyka i astronomia.
Program studiów
Przykładowe przedmioty, z którymi przyjdzie Wam się zetknąć na Elektroradiologii:
- anatomia i fizjologia człowieka,
- diagnostyka elektromedyczna,
- metodologia badań naukowych,
- diagnostyka elektromedyczna,
- radioterapia,
- rentgenodiagnostyka,
- psychologii,
- podstawy zdrowa publicznego,
- ochrona środowiska,
- prawo pracy.
Specjalności i specjalizacje
Na tym kierunku nie ma podziału na specjalności, tak samo jak nie ma żadnych specjalizacji. Czasami zdarza się, że w szpitalach pracują wyspecjalizowani elektroradiolodzy wykonujący badania radiologiczne w klinikach ortopedyczno-urazowych. Ponadto elektroradiolog często współpracuje z zespołem chirurgicznym na sali operacyjnej podczas zabiegów operacyjnych (np. ortopedycznych) oraz uczestniczy w badaniach naczyniowych.
?Elektrologia?, a rynek pracy
Absolwentów kierunku mogą liczyć na zatrudnienie w:
- pełnoprofilowych zakładach radiologii, zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych (kierownik zespołu techników),
- zakładach i pracowniach radioterapii, medycyny nuklearnej, elektrofozjologii lub audiologii,
- inspekcjach ochrony radiologicznej,
- pracowniach EKG, EEG, EMG, fizjologii klinicznej, informatyki medycznej,
- inspekcji ochrony radiologicznej,
Możliwe jest również świadczenie usług doradczych w zakresie technik diagnostyki obrazowej i radioterapii oraz praca w sektorze marketingu sprzętu medycznego.
Źródło: uczelnie.info.pl, erk.uj.edu.pl
J. Jankowska
Komentarze: