Grafik Komputerowy (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Grafik Komputerowy

Jeżeli interesuje Was obraz, komputery i programy graficzne, chcielibyście brać udział w tworzeniu plakatów, filmów, czy ulotek, to zastanówcie się nad zawodem Grafika Komputerowego.

Zawód Grafik komputerowy

Głównym zadaniem Grafika Komputerowego jest tworzenie projektów graficznych o charakterze informacyjnym, reklamowym, jak również artystycznym. Następnym krokiem jest ich realizacja.

Grafik komputerowy może tworzyć książki, ulotki, foldery, plakaty, billboardy, animacje, strony internetowe, banery, efekty specjalne, wizytówki, czasopisma, albumy itd. Zajmuje się także tworzeniem etykiet na opakowaniach produktów, materiałów reklamowych i wizytówek.

Podstawowym narzędziem z którego będziecie korzystać jako grafik komputerowy, to jak możecie się domyśleć, jest komputer. Przyszłych kandydatów powinna cechować znajomość zagadnień informatycznych, jak również specjalistycznych oprogramowań, takich jak: Corel Draw, Corel Photo, Paint, czy Adobe Photoshop i wielu innych aplikacji.

Czym właściwie jest Grafika Komputerowa?

Jest to dziedzina informatyki, która zajmuje się wykorzystaniem technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej oraz wizualizacji rzeczywistości. Obecnie grafika komputerowa stała się popularnym narzędziem używanym w nauce, technice i rozrywce.

Warto wspomnieć, że od kilkunastu lat grafika komputerowa uważana jest za kolejną dyscyplinę artystyczną, a dzieła powstające przy jej zastosowaniu nazywa się grafiką cyfrową, fotografiką, lub digitalpaintingiem.

Zastosowanie grafiki komputerowej możecie znaleźć w :

 • Kartografii
 • Wizualizacji danych pomiarowych
 • Wizualizacji symulacji komputerowych
 • Diagnostyce medycznej
 • Projektach wspomaganych komputerowo
 • Publikacjach
 • Efektach specjalnych
 • Grach komputerowych

Wykształcenie Grafika

Jeżeli chcecie połączyć swój zawód z grafiką komputerową, to najlepszym rozwiązaniem będzie ukończenie specjalności grafika komputerowa na kierunku Informatyka (zobacz opis: kierunek informatyka na Studiowac.pl).

Wykształcenie możecie mieć bardzo duże znaczenie przy szukaniu pracy, lecz powinniście pamiętać, że niekoniecznie musi być gwarancją umiejętności. Dlatego też doskonałym dodatkiem do dyplomu będzie znajomość oprogramowania, wyczucie estetyczne, zdolności manualne, dokładność, cierpliwość, wyobraźnia, jak również otwartość na nowe doświadczenie i chęć odkrywania i poznawania nowych rzeczy. Dzieje się tak, ponieważ grafika komputerowa idzie ciągle do przodu, za zmianami często trudno nadążyć, a żeby być na szczycie kariery trzeba ze wszystkim być na bieżąco.

Rynek pracy

Na rynku pracy do wyboru macie agencje typu full service i niewielkie studia graficzne. Pierwsze z nich zajmują się tworzeniem kampanii reklamowych w prasie, telewizji, strategii komputerowych, dokonują analiz rynku, zakupu mediów, czy zatrudniają sztab osób do obsługi klienta. Mniejsze agencje zajmują się projektami typu: opakowania, ulotki, broszury informacyjne, czy okładki książek.

Dodatkowo czekać na Was będzie praca w agencjach reklamowych, studiach grafiki komputerowej, wydawnictwach i innych zakładach zajmujących się tworzeniem materiałów, głównie reklamowych i przygotowaniem publikacji do druku.

Obecnie można zaobserwować ogromne zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się tworzeniem graficznej oprawy witryn internetowych. Jest to na chwilę obecną główny powód wyboru tego zawodu przez studentów informatyki.

Ile zarabia grafik?

Według firmy HR Sedlak & Sedlak, Grafik Komputerowy zarabia średnio około 3 000zł. W zależności od tego jakie będzie Wasze doświadczenie oraz czym dokładnie będziecie się zajmować pensja może być tak samo niższa, jak i wyższa. Z pewnością na początku nie powinniście spodziewać się „kokosów”.

Wraz z doświadczeniem możliwe, że zdecydujecie się na własną działalność. Mając kontakty i będąc ogólnie cenionym Grafikiem Komputerowym z pewnością zarobki będą nawet 2 razy wyższe. Wszystko zależy od poświęcenia i zaangażowania.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Bardzo skutecznym sposobem na zrobienie kariery zawodowej jest w tej branży stworzenie własnej firmy. Wymaga to jednak posiadania odpowiednich funduszy na otwarcie działalności, ale co najważniejsze – posiadanie wystarczających umiejętności pozwalających na samodzielne wykonywanie projektów oraz doświadczenie w branży. Poleca się rozpoczynanie kariery od zatrudnienia w większej firmie, w której można zdobyć doświadczenie oraz wiele nauczyć się od osób tam pracujących.

Firmy z innej branży to producenci gier komputerowych, wytwórnie filmowe i wszystkie inne firmy, które wykorzystują obraz.

Opinie

Opinie na temat pracy Grafika Komputerowego, tak jak i zarobków są naprawdę bardzo różne. Zapytaliśmy kilka osób, co sądzą o tym zawodzie.

Marcin S. z Warszawy (7 letnie doświadczenie zawodowe):

„Mam 7 letnie doświadczenie w grafice, a zwłaszcza DTP i nie jest możliwe moim zdaniem by np. DTP-owiec zarabiał mniej niż 3000 zł. Bardzo polecam własną działalność!!! Na początku, na etacie zarabiałem niestety ok. 2000 zł. Odkąd założyłem własną działalność zarabiam średnio 2 razy tyle, a zdarzają się takie miesiące w roku, że tych zarobków jest znacznie więcej.”

Karol S. z Krakowa jest grafikiem od 2 lat. Napisał nam, że:

„wszystko zależy od tego jaką prace się wykonuje i ile. Obecnie zarabiam od 3200 do 4000  zł. miesięcznie i cały czas zastanawiam się nad założeniem swojej firmy.”

Na swój zawód narzeka  Adam K. z Warszawy, który wypowiada się:

„Zarabiam 2500 zł. na pełny etat, a jeszcze prowadzę małą poligrafię, montuję wystawy, robię dekoracje. Jutro rozszerzą mi zakres obowiązków-będę robił plakaty dla całego miasta! Oczywiście bez dodatkowego wynagrodzenia. Dlatego szukam pracy, bo okazuje się, że dla grafika 24 godziny dziennie to za mało!”

Ostatni wypowiadał się Janusz Z. z Lublina (Grafik Komputerowy):

„W dużych i poważnych agencjach reklamowych projekt przechodzi przez multum osób i w momencie gdy ów projekt jest zatwierdzony i zaakceptowany grafik otrzymuje potężną specyfikację zlecenia. Owa specyfikacja jest tworzona przez profesjonalistów, często przez innych profesjonalnych grafików i osoba bez wykształcenia, czyli samouk może mieć poważny problem z odczytaniem tego i zrobienia/stworzenia i zlepienia projektu końcowego dokładnie według wytycznych.” Zapytaliśmy zatem, czy samouk nie ma szans w tym zawodzie?  Dostaliśmy odpowiedź: „Jeżeli ktoś chce być artysta, to może być samoukiem, ale jeżeli chodzi o wykonywanie zleceń papier jest istotny.”

 

Zapraszamy do dyskusji w komentarzach :)

 

Źródła: uczelnie.info.pl, wynagrodzenia.pl, zawodowe.com
J. Jankowska

 

 

 

Komentarze:

 1. Marcin pisze: 2012/09/18 o 16:55

  3000zł- nie jest źle:))

  (odpowiedz)
 2. Hanna pisze: 2015/04/03 o 12:41

  jak najbardziej zgadzam się z zaprezentowanymi danymi, ale trzeba mieć na uwadze, że to specyficzna branża, gdzie decyduje talent i gust pracodawcy

  (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook