Co studiować, gdzie studiować? Wszyscy pewno już nie raz zadawaliście sobie to pytanie i doskonale wiecie, że odpowiedź najczęściej brzmi: nie wiem. Z pomocą śpieszą znajomi, rodzeństwo, rodzice nauczyciele i rankingi. Kierunek studiów naprawdę wymaga przemyślenia i próby wyobrażenia sobie najbliższych lat spędzonych na uczelni. Następnie trzeba wyobrazić sobie jak to już będzie gdy zdobędzie się dyplom i zacznie się szukać pracy.
Lata studiów, to całkiem długi czas i szkoda byłoby zupełnie rozminąć się ze swoimi zainteresowaniami lub zdolnościami i frustrować się z powodu oblanych egzaminów lub nudy. Wcale nie tak mało jest studentów, którzy podejmują określone studia wczytując się w zapotrzebowania rynku pracy. To jest bardzo rozsądne rozumowanie i postępowanie. Jest jedno ale? To nie powinno być jedyne kryterium brane przez Was pod uwagę. Tak samo ważne są zainteresowania i predyspozycje. Nawet kończąc najlepsze uczelnię o najbardziej pożądanym przez pracodawców kierunku, nigdy nie staniecie się dobrymi specjalistami, jeśli kompletnie nie będziecie lubić swoje profesji. W tej prawidłowości jest też odwrotność sytuacji – możecie znienawidzić swoją pracę, bo dostajecie marne wynagrodzenie.
Decyzja co do wyboru studiów jest tym trudniejsza, że macie wielu doradców i może zapominacie zapytać siebie samych, co jest dla Was ważne. Spróbujcie sobie wyobrazić swoje przyszłe idealne życie. Jak ważna będzie dla Was rodzina, jak ważna jest pasja, jak ważne są pieniądze, jak istotna jest niezależność a jak cenicie sobie bezpieczeństwo choćby na minimalnym poziomie. A przyjaciele i podróże. Zawód można zmieniać, edukację uzupełniać. Warto jednak choćby spróbować i poszukać studiów optymalnych.
Komentarze: