co studiować?co studiować?

Co studiować? Jaki kierunek wybrać?

Co studiować, gdzie studiować? Wszyscy pewno już nie raz zadawaliście sobie to pytanie i doskonale wiecie, że odpowiedź najczęściej brzmi: nie wiem. Z pomocą śpieszą znajomi, rodzeństwo, rodzice nauczyciele i rankingi. Kierunek studiów naprawdę wymaga przemyślenia i próby wyobrażenia sobie najbliższych lat spędzonych na uczelni. Następnie trzeba wyobrazić sobie jak to już będzie gdy zdobędzie się dyplom i zacznie się szukać pracy.

Lata studiów, to całkiem długi czas i szkoda byłoby zupełnie rozminąć się ze swoimi zainteresowaniami lub zdolnościami i frustrować się z powodu oblanych egzaminów lub nudy. Wcale nie tak mało jest studentów, którzy podejmują określone studia wczytując się w zapotrzebowania rynku pracy. To jest bardzo rozsądne rozumowanie i postępowanie. Jest jedno ale… To nie powinno być jedyne kryterium brane przez Was pod uwagę. Tak samo ważne są zainteresowania i predyspozycje. Nawet kończąc najlepsze uczelnię o najbardziej pożądanym przez pracodawców kierunku, nigdy nie staniecie się dobrymi specjalistami, jeśli kompletnie nie będziecie lubić swoje profesji. W tej prawidłowości jest też odwrotność sytuacji – możecie znienawidzić swoją pracę, bo dostajecie marne wynagrodzenie.

Decyzja co do wyboru studiów jest tym trudniejsza, że macie wielu doradców i może zapominacie zapytać siebie samych, co jest dla Was ważne. Spróbujcie sobie wyobrazić swoje przyszłe idealne życie. Jak ważna będzie dla Was rodzina, jak ważna jest pasja, jak ważne są pieniądze, jak istotna jest niezależność a jak cenicie sobie bezpieczeństwo choćby na minimalnym poziomie. A przyjaciele i podróże. Zawód można zmieniać, edukację uzupełniać. Warto jednak choćby spróbować i poszukać studiów optymalnych.

 

Komentarze:

 1. kokon_90 pisze: 2012/05/24 o 21:50

  Świeżo po maturze ciężko jest się zdecydować na kierunek. Studia „humanistyczne” są często o niczym i rzadko można zdobyć na nich konkretne umiejętności. Osobiście wiem jak to jest studiować kierunek, który ma nadwyżkę studentów i brak perspektyw dla większości. Późno, ale w końcu udało mi się dostać na studia inżynierskie na Akademii Morskiej w Szczecinie, pracę można znaleźć już podczas studiów i zarobki są sensowne.

  (odpowiedz)
 2. artur pisze: 2012/05/27 o 19:38

  A jesteś mieszkanką Szczecina czy mieszkasz może w akademiku? Jak jest na tej uczelni z zapleczem socjalno- mieszkaniowym?

  (odpowiedz)
  • kokon_90 pisze: 2012/05/29 o 11:40

   Akademik jest genialny, jest w miarę blisko, więc nie musisz wydawać na dojazd, możesz w czasie okienka zawsze wrócić do pokoju. I co najważniejsze, jak masz jakiś problem, wystarczy wywiesić ogłoszenie i znajdzie się ktoś kto pomoże.
   Akademik jest dobrym wyjściem, jeśli utrzymujesz się na miejscu sam, jest dużo taniej niż wynajmować gdzieś mieszkanie.
   Jeśli chodzi o stypendium socjalne, to na początku roku akademickiego musisz zgłosić wniosek ze wszystkimi dokumentami. Można dostać nawet coś ok. 700 zł miesięcznie.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook