Start młodego człowieka na studiach kosztuje. Rozpoczęcie nowego życia to nie tylko mieszkanie i rachunki, ale także prozaiczne rzeczy, takie jak nowe ubrania i akcesoria na wykłady.
Dostęp do świata
Po maturze wielu uczniów decyduje się opuścić rodzinny dom. Co się z tym wiąże, zostawić wszystkie przedmioty i zacząć od nowa. W nowym miejscu zamieszkania na pewno będą potrzebne jakieś meble, sprzęty oraz łącza. To wszystko kosztuje. Wybierając lokum z wyposażeniem, część kosztów Wam odpadnie.
Na wykłady
Na samej uczelni na pewno przydadzą Wam się bruliony albo notatniki, w których będziecie mogli notować. Warto również pamiętać, że czas sesji to czas wydatków. Drukowanie skryptów i kserowanie potrzebnych notatek może wynieść nawet 100 złotych.
Odświeżanie garderoby
Każdy młody człowiek chce wyglądać schludnie i modnie, szczególnie jeśli wybiera się na studia. W szafie powinny znaleźć się ubrania dostosowane di różnych okazji. Przyda się zarówno wyjściowy garnitur, jak i sportowy zestaw.
Wyprawka komunikacyjna
Trzeba również pomyśleć o transporcie. Większość miast daje studentom ulgi na karty miejskie oraz bilety. Powinniście także wykupić miesięczny abonament na wszystkie linie. Dzięki temu nie będziecie musieli codziennie martwić się o dojazdy.
Źródło: student.onet.pl
Katarzyna Kujawa
Z tym kserowaniem to szczera prawda. W czasie sesji potrafię wydać kilkadziesiąt złotych na kserówki.
I łatwo uczy Ci się z takich notatek. Ja potrafię się uczyć tylko z własnych. Kserówki są zbyt monotonne, nie jestem w stanie zapamiętać z takiego litego, czarno-białego tekstu czegokolwiek.
Ale ja wcale nie uczę się z czarno-białych notatek. Wręcz przeciwnie, zawsze najpierw pozakreślam sobie najważniejsze części Stabilo, a dopiero potem biorę się do nauki.
No tak, ale to nie to samo co zrobienie własnoręcznych notatek. Już sama ta czynność powoduje, że szybciej się zapamiętuje spisywany materiał. Do tego ja w ogóle notuje za pomocą map myśli, to sama przyjemność.
A co to są mapy myśli?
Używasz Stabilo i nie wiesz? To takie notatki-rysunki, w których zapisujemy tylko słowa-klucze. Uruchamiają one łańcuchy skojarzeń, przez co pozwalają lepiej uporządkować i zapamiętać informacje. Bierzemy czystą kartkę. W centrum zapisujemy główny temat, najlepiej w formie obrazka lub symbolu. Od głównego tematu rysujemy sieć połączeń – skojarzeń, które odzwierciedlają tok myślenia.