UJ w Krakowie

Jak licealiści wybierają studia?

Uniwersytet Jagielloński w maju br. podjął się badań dotyczących preferencji maturzystów. Wzięło w nim udział 484 licealistów z Krakowa i okolic. Ich zadanie polegało m.in. na określeniu, czym kierują się przy wyborze miejsca i kierunku studiów oraz uczelni. Sprawdź, jak studia wybierają Twoi rówieśnicy!

Badanie wymagało określenia ważności cech branych pod uwagę przy wyborze:

  • miejsca studiów,
  • Uniwersytetu Jagiellońskiego, jako miejsca studiów,
  • kierunku studiów

Kryteria decydujące o wyborze miejsca studiów

Dla przyszłych studentów rozważających, w jakim mieście powinni studiować, najbardziej liczy się oferta programowa uczelni, osobiste ambicje, łatwość znalezienia pracy zgodnej z wykształceniem, osobiste zainteresowania, pasja, perspektywa dobrych zarobków po studiach oraz wysoki poziom nauczania.

Kryteria decydujące o wyborze UJ, jako uczelni

Przypomnijmy, że w ostatnim Rankingu Szkół Wyższych, opracowanym przez miesięcznik edukacyjny ”Perspektywy” i dziennik ”Rzeczpospolita” Uniwersytet Jagielloński zajął drugie miejsce. To, co licealiści najbardziej doceniają, kierując swoją uwagę na najstarszy uniwersytet w Polsce, to osobiste zainteresowania, łatwość znalezienia pracy zgodnej z wykształceniem, oferta programowa uczelni, perspektywa dobrych zarobków po studiach na UJ oraz wysoki poziom nauczania.

Kryteria decydujące o wyborze kierunku studiów

Decyzja dotycząca wyboru kierunku studiów wydaję się być najważniejsza. Okazuje się, że najistotniejszym kryterium decydującym o wyborze kierunku studiów są uzdolnienia i osobiste zainteresowania. Równie ważnymi argumentami są: perspektywy pracy, możliwość zatrudnienia po studiach na danym kierunku, łatwość znalezienia pracy zgodnej z wykształceniem na danym kierunku i zainteresowanie zawodem, do której przygotowuje kierunek studiów. W tym przypadku tradycje rodzinne okazują się najmniej istotne. To, co powinno cieszyć to fakt, że badani licealiści rzadko kierują się przypadkiem czy modą na dany kierunek.

Poniższy wykres ukazuje wszystkie kryteria brane pod uwagę przez licealistów, rozważających wybór kierunku studiów.

źródło: uj.edu.pl

Chcesz przewidzieć swoją zawodową przyszłość? Uniwersytet Jagielloński opracował interesującą stronę, dzięki której przyszli studenci mogą przewidzieć swoją karierę zawodową. Naturalnie, test ma charakter zabawy, choć dostarcza cennych informacji, dotyczących możliwości pracy po danym kierunku studiów. Adres strony: www.przyszlosc.uj.edu.pl

 

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook