Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.

Te kierunki studiów są najbardziej oblegane!

Większość uczelni zamyka system rekrutacji na studia wyższe. Już wkrótce wielu z Was zobaczy się na listach przyjętych, inni – na swój wymarzony kierunek – będą musieli startować za rok. Tymczasem, pojawiają się pierwsze informacje o preferencjach tegorocznych maturzystów. Na niektóre kierunki trwa wielka walka o indeksy. Oto wstępne statystyki z kilku największych uczelni uniwersyteckich i technicznych.

Uniwersytet Warszawski

Na Uniwersytet Warszawski w tym roku akademickim próbuje dostać się ok. 40 tysięcy chętnych. Najbardziej obleganymi kierunkami są: prawo (400 miejsc i 3688 kandydatów), zarządzanie (300 miejsc i 2370 kandydatów), psychologia (150 miejsc i 2262 kandydatów), a także dziennikarstwo (26 osób na jedno miejsce) i sinologia (ponad 13 osób na miejsce).

Uniwersytet Jagielloński

Na Uniwersytecie Jagiellońskim najpopularniejsze kierunki to: medycyna (240 miejsc i 2747 kandydatów), prawo (500 miejsc i 1937 kandydatów). Prawdziwe oblężenie przeżywa także kierunek stomatologia (ok. 17 osób na miejsce) oraz dziennikarstwo (60 miejsc i 620 chętnych).

Uniwersytet Wrocławski

20 tysięcy osób zainteresowało się studiami na Uniwersytecie Wrocławskim, a kierunki najchętniej wybierane to: prawo (2785 kandydatów), dziennikarstwo (1787 kandydatów), psychologia (1408 kandydatów) i administracja (112 kandydatów).

Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie

Ciekawą tendencję obserwuje się na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, gdzie o jedno miejsce na kierunku iberystyka stara się aż 10 osób. Drugim najbardziej obleganym kierunkiem na tej uczelni jest jazz i muzyka estradowa (ok. 9 osób na miejsce), następnie psychologia (ok. 8 osób na miejsce).

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu

Na Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu próbuje dostać się ponad 24 tysiące kandydatów. Wielu z nich zainteresowało się filologią norweską (aż 26 osób na miejsce), gospodarką przestrzenną (12 osób na miejsce) i akustyką – specjalność reżyseria dźwięku (12 kandydatów na miejsce). Psychologia i japonistyka były także oblegane (11 osób na miejsce).

Uczelnie techniczne

Jak natomiast przedstawia się sytuacja na uczelniach technicznych? O indeks Politechniki Warszawskiej stara się w tym roku 18 tysięcy osób. Budownictwo, gospodarka przestrzenna, biotechnologia oraz architektura cieszą się tutaj największa popularnością (ponad 10 osób na miejsce). Na Akademię Górniczo – Hutniczą z kolei złożono 57 tysięcy podań, z czego przyjętych zostanie łącznie 10780 – tyle miejsc oferuje krakowska uczelnia. Najbardziej wziętym kierunkiem jest tutaj budownictwo (12 osób na miejsce), a także geodezja i kartografia (8 osób na miejsce). Popularnością cieszą się także inżynieria akustyczna, inżynieria biomedyczna oraz inżynieria naftowa i gazownicza. AGH daje także możliwości studiowania kierunków humanistycznych – tutaj przoduje kulturoznawstwo.

To jeszcze nie koniec!

Wszystkim, którzy odnaleźli swoje nazwisko na listach przyjętych gratulujemy i jednocześnie przypominamy o obowiązku złożenia kompletu wymaganych dokumentów. Jeśli tego nie uczynimy, będzie to równoznaczne z naszą rezygnacją.
Dodatkowo, wiele uczelni wyższych prowadzi nabór dodatkowy. Chodzi o ewentualne miejsca na poszczególne kierunki studiów, którymi nie zainteresowano się lub z których zrezygnowano. Te szansę wykorzystują osoby z tzw. list rezerwowych, którzy powinni śledzić rekrutację nawet do początku września.

 

Komentarze:

  1. Monika pisze: 2012/07/10 o 15:03

    jeeeh, a ja dostałam się na upragnioną medycynę na UJ:))

    (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook