Mówi się, że uroda nie jest najważniejsza, a najpiękniejsze jest wszystko to co naturalne. Jednakże wiele kobiet i mężczyzn pragnie poszerzać swoją wiedzę z zakresu pielęgnacji ciała, tym samym wielu z nich zapisuje się na studia kosmetologiczne.
Czym jest kosmetologia?
Kosmetologia to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin dermatologii. W czasie trwania studiów (najczęściej licencjackich) uczniowie poznają metody pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Uczelnie starają się tak dopasować program, aby absolwenci posiadali kompleksową wiedzę z zakresu kosmetologii. Zajmowanie się urodą nie należy do łatwych zajęć. Przyszli klienci mogą zgłosić się do Was z różnymi problemami. Dobry specjalista pomoże zarówno usunąć zmiany skórne, jak i zastopować procesy starzenia.
Idealny kandydat
Studia kosmetologiczne przygotowują do pracy w najlepszych gabinetach kosmetycznych. Absolwent może świadczyć kompleks usług oferowany przez zakład. Większość młodych ludzi może już wtedy zacząć współpracę z lekarzem dermatologiem. Profesjonalny kosmetolog musi charakteryzować się cierpliwością i dokładnością. Większość wykonywanych przez niego zajęć może się powtarzać. Bardzo ważna jest również umiejętność nawiązywania kontaktów.
Rekrutacja ? jakie przedmioty zdawać?
Studia I stopnia na uniwersytetach medycznych ? biologia i chemia, wyższe szkoły zawodowe ? wszystkie zdawane przedmioty, uczelnie niepaństwowe ? szybkość złożenia dokumentów.
Program studiów
W czasie studiów wiele zajęć będzie miało charakter praktyczny. Oto lista przedmiotów, z którymi możecie się zetknąć:
- kosmetologia pielęgnacyjna
- kosmetologia upiększająca
- receptura kosmetyczna
- dermatologia
- fizjoterapia i masaż
- odnowa biologiczna
- podstawy toksykologii
- chemia kosmetyczna
- estetyka
- specjalistyczna aparatura w kosmetyce.
- kosmetyki pochodzenia naturalnego
- technologia formy kosmetyków
- elementy perfumiarstwa
- elementy psychologii klinicznej
- pielęgnacja i upiększanie włosów
- ziołolecznictwo
- fizykochemia w kosmetologii
- substancje lecznicze w kosmetykach
- chemiczne i fizyczne metody badania kosmetyków
Specjalizacje i specjalności
Do wyboru jest kilka specjalizacji, w zależności od szkoły, którą wybierzecie:
- Spa & Wellness- celem jest przygotowanie studentów do pracy w spa i wellness oraz sanatoriach i uzdrowiskach świadczących usługi kosmetyczne.
- Podologia- celem tej specjalizacji jest dostarczenie wiedzy w zakresie profilaktyki i leczenia zachowawczego chorób narządu ruchu, chorób naczyniowych oraz ogólnej pielęgnacji kończyn dolnych, zwłaszcza stóp.
- Kosmetologia lecznicza
- Kosmetologia stosowana
- Dietetyka kliniczna
- Psychodermatologia
- Psychodietetyka
Kosmetologia a rynek pracy
Kosmetologia to kierunek z perspektywami. Kończąc studia związane z leczeniem i dbaniem o urodę można znaleźć dobrze płatną pracę. Im wyższe kwalifikacje i więcej szkoleń, tym większa różnorodność wyboru specjalności zawodowych. Absolwenci mogą szukać zatrudnienia w laboratoriach, firmach kosmetycznych, zakładach odnowy biologicznej, gabinetach i specjalnych działach w aptekach.
Źródło: uczelnie.info.pl
Katarzyna Kujawa
Komentarze: