Kierunek skierowany przede wszystkim do osób, które chcą pomagać ludziom, ratować życie, nie boją się wziąć odpowiedzialności za kogoś i za wszelką cenę stosują dewizę życiową „Przede wszystkim nie szkodzić”.
Czym jest ratownictwo medyczne?
Ratownictwo medyczne to kierunek dla ludzi o mocnych nerwach. Potrzeba tu nie tylko opanowania, ale także umiejętności szybkiego reagowania. Zakres działań obejmuje nauki medyczne i nauki społeczne. Dobry ratownik musi sprawnie radzić sobie z czynnościami ratunkowymi, niezależnie od przyczyny.
Idealny kandydat
Każdy kierunek medyczny to wyzwanie dla młodych ludzi. Potrzeba odwagi, aby sprostać presji i ryzyku, z jakim wiąże się ta praca. Od ratownika zależy ludzkie życie. Należy również umiejętnie współpracować z ludźmi, tak, aby móc nieść pomoc każdemu.
Rekrutacja ? jakie przedmioty zdawać na maturze?
Przedmioty, jakich wymagają uczelnie, to najczęściej biologia i chemia.
Kierunek ratownictwo medyczne ? program studiów
Większość szkół prowadzi nauczanie ratownictwa medycznego w trybie licencjackim. Zajęcia realizowane są z zakresu następujących dziedzin:
- propedeutyka prawa
- socjologia
- psychologia
- biochemia
- zdrowie publiczne
- higiena i epidemiologia
- fizjologia
- anatomia
- pierwsza pomoc
- toksykologia
- medycyna ratunkowa
- kwalifikowana pierwsza pomoc
- medyczne czynności ratunkowe
Specjalności kierunku ratownictwa medycznego
Uczelnie nie przewidują realizowania specjalności z zakresu ratownictwa medycznego.
Ratownictwo medyczne a rynek pracy
Po skończeniu studiów absolwenci mogą poszerzać swoje kwalifikacje uczęszczając w różnych kursach i szkoleniach. Wiedza zdobyta na studiach pozwala szukać zatrudnienia w: zakładach opieki zdrowotnej, placówkach zapobiegającym kryzysom, służbach ratowniczych, służbach bezpieczeństwa i higieny pracy oraz w zakładach o wysokim zagrożeniu niebezpieczeństwem.
Źródło: zawodowe.com
Katarzyna Kujawa