Zawód Administrator sieci (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Administrator sieci

Każdy z Was, kto interesuje się komputerami, a dodatkowo ma wiedzę w zakresie oprogramowani, sieci i łączy, może znaleźć zatrudnienie jako administrator sieci.

Zawód Administrator sieci

Zawód powiązany jest z branżą informatyczną. Administrator sieci zajmuje się budowaniem, integracją oraz obsługą sieci komputerowych opartych na różnych architekturach.

Do obowiązków Administratora sieci należy:

 •  konfiguracja powierzonej sieci oraz jej połączenie z sieciami zewnętrznymi
 • zarządzanie bazą użytkowników, zakładanie i usuwanie kont, zarządzanie uprawnieniami
 • definiowanie uprawnień dostępu dla określonych użytkowników np. poprzez hasła
 • dbanie o odpowiednie zapory antywirusowe
 • kontrola pracy komputerów i urządzeń z nimi powiązanych
 • zapewnienie bezawaryjnego działania sprzętu oraz techniczna opieka nad nim
 • ulepszanie sieci poprzez bieżące aktualizacje
 • udzielanie porad technicznych użytkownikom sieci
 • archiwizacja danych
 • wyszukiwanie i diagnozowanie problemów
 • prowadzenie szkoleń

Jak możecie zauważyć Administrator sieci jest niezbędny w każdej większej firmie, ponieważ awaria sieci może sparaliżować funkcjonowanie całej firmy. Ciągły przepływ danych jest powiązany z jakością i renomą placówki.

Cechy, które powinny towarzyszyć dobremu pracownikowi, to otwartość i wyrozumiałość, ponieważ nieodłączną częścią tej pracy jest kontakt z ludźmi oraz pomoc im podczas problemu z siecią. Dodatkowo powinniście wiedzieć, że administrator ma dostęp do baz danych firmy, dlatego też ciąży na nim duża odpowiedzialność, a co za tym idzie musi być odpowiedzialny i uczciwy. Istotna w tym zawodzie jest także umiejętność rozwiązywania praktycznych problemów oraz umiejętność szybkiego działania podczas problemu.

Czym jest sieć komputerowa?

Jest to zbiór komputerów i innych urządzeń połączonych ze sobą kanałami komunikacyjnymi. Sieć komputerowa umożliwia wzajemne przekazywanie informacji oraz udostępnianie zasobów własnych między podłączonymi do niej urządzeniami, tzw. ?punktami sieci?.

Głównym jej przeznaczeniem jest ułatwianie komunikacji pomiędzy ludźmi, będącymi użytkownikami sieci. Sieć umożliwia łatwy i szybki dostęp do publikowanych danych.

Reasumując sieć komputerowa pozwala na:

 • komunikację między ludźmi,
 • udostępnianie plików, danych i informacji,
 • udostępnianie zasobów sprzętowych,
 • uruchamianie programów na komputerach zdalnych,
 • rozpowszechnianie Wolnego i Otwartego Oprogramowania.

Wykształcenie Administratora sieci

Aktualnie kierunki i specjalizacje najlepiej przygotowujące do zawodu to informatyka lub elektronika i telekomunikacja ze specjalnościami takimi, jak sieci informatyczne, systemy i sieci komputerowe czy systemy telekomunikacyjne.

Opis kierunku możecie zobaczyć na studiowac.plkierunek informatyka

W pracy Administratora sieci bardzo istotna jest znajomość języka angielskiego, lub niemieckiego, ponieważ nie każde oprogramowanie ma spolszczenie.

Rynek pracy

Administrator sieci pracuje zwykle w wielkich firmach lub obsługuje kilka mniejszych. Coraz większe zapotrzebowanie na administratorów, sprawia, że są oni zarówno doceniani w firmach, jak i dobrze wynagradzani.

Prestiżu administratorom dodają renomowane firmy sieciowe, np. Cisco. Firma ta zorganizowała ogólnoświatową sieć tzw. akademii Cisco przy uczelniach, gdzie szkoli świetnych fachowców i nadaje im tytuły inżynierów Cisco, honorowane na całym świecie i gwarantujące zatrudnienie za przyzwoite wynagrodzenie.

Ile zarabia Administrator sieci?

Według firmy HR Sedlak & Sedlak miesięczne wynagrodzenie administratora sieci informatycznej wynosi 4 000 zł. Zarobki 50% administratorów sieci informatycznej wahają się od 2 890 zł do 5 500 zł. Premia stanowi średnio 9% pensji całkowitej.

Dodatkowe informacje o zawodzi

Istnieją liczne kursy pozwalające poznać pracę Administratora sieci, jednakże żadne z nich nie zastąpią Wam wiedzy teoretycznej i praktycznej ze studiów, a materiał będzie znacznie uboższy. Co nie znaczy że nie powinniście korzystać z takich kursów. Traktowane jako dodatek mogą okazać się dopełnieniem informacji i poznaniem nowych technik.

Możecie także poszerzać swoją wiedzę na studiach podyplomowych.

Opinie o zawodzie

O zawodzie wypowiedział się Marcin L. z Warszawy, który ukończył informatykę, a na chwilę obecną pracuje w dużej firmie, właśnie jako administrator sieci.

Jak wspominasz studia? ?Przede wszystkim studia to nie jest coś co Tobie ma dać wiedze praktyczną. Studia mają ciebie nauczyć jak analitycznie myśleć, dlatego na IT jest dużo matematyki, programowania i innego rodzaju wymagających wysiłku myślowego rzeczy.? Czym obecnie się zajmujesz?  ?Pracuje z dość dużą siecią i mam do czynienia praktycznie ze wszystkimi aspektami pracy administratora. Ukończyłem studia jako inżynier oprogramowania, a obecnie robię sobie Administracje systemami i bezpieczeństwo, jako  studia uzupełaniające. Posiadam dziesięcioletnie doświadczenie i powiem że poza kilkoma rzeczami na studiach, które musze sobie przyswoić moje studiowanie nie polega na niczym innym tylko na analityce zachowań administratora w stosunku do danego problemu.? Zatem zgadasz się z teorią, że nie trzeba mieć wyższego wykształcenia, a wystarczy jedynie znać się na komputerach i oprogramowaniach? ?Nie do końca. Zgodzę się, że praktyka jest najważniejsza, ale osoby ze średnim wykształceniem powinny kształcić się dalej, ponieważ w szkole średnieje nie uczą rozwiązywania problemów. Trzeba się uczyć bo bycie „adminem” to ciągłe rozwijanie swoich umiejętności, ciągłe konferencje bezpieczeństwa sieci, ciągłe szukanie w internecie nowych różnych możliwości zabezpieczania sieci i co jest uważam bardzo ważne pisanie własnych programów dla danej sieci i dla danej firmy, bo każda ma totalnie inne problemy.?

O opinię zapytaliśmy także Arka S. z Warszawy:

?Żeby być administratorem trzeba skończyć studia w tym kierunku. Osobiście skończyłem 'Administracje Systemów Informatycznych’. Jest to kierunek po którym będziecie mogli projektować sieci i je administrować, lub zostać 'zwykłym’ informatykiem, jak np. serwisant softwearu lub hardwearu.? Podobno uczęszczasz na kurs cisco? „Zgadza się, jednak uważam, że nie odzwierciedla on wiedzy potrzebnej administratorowi. Jego ukończenie z certyfikatem świadczy o znajomości sieci i urządzeń sieciowych cisco (routery,switche,huby), projektowania i wdrażania sieci tego największego na świecie producenta. Chcąc w pełni pracować jako administrator polecam skończyć kurs i zdać certyfikat jednej z firm z określonego systemu operacyjnego np.: Microsoft(MCP,MCSA,MCSE), Linux/Unix, Sun Solaris, FreeBSD.”

Zgadzacie się z opiniami?

 

Źródło: uczelnie.info.pl, zawodowe.com
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook