Zawód Archiwista (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Archiwista

W dobie komputerów i elektronicznego przetwarzania danych wydaje się, że zawód ten nie jest potrzebny. A jednak. Urzędy państwowe, wojewódzkie, gminne, a nawet zakłady pracy wciąż „produkują” dokumenty, które należy przechować, aby w przyszłości móc je udostępnić.

Zawód Archiwista

Archiwista zajmuje się porządkowaniem dokumentów. Każdy pracownik zobligowany jest do poznania przepisów, według których funkcjonuje archiwum.

Do obowiązków archiwisty należy:

 • wydzielenie dokumentacji o wartości historycznej i wiecznym okresie przechowywania (tzw. akta kategorii A),
 • ewidencjonowanie dokumentacji i tworzenie baz danych (także informatycznych) przechowywanych w archiwum zasobów,
 • tworzenie teczek akt,
 • porządkowanie akt niewłaściwie opracowanych,
 • przechowywanie akt w należytym porządku i właściwe ich zabezpieczanie,
 • w przypadku akt brakowanych (tzw. akt kategorii B, które nie muszą być przechowywane wiecznie) archiwista zajmuje się przekazywaniem ich do składnicy surowców wtórnych lub do zniszczenia,
 • dbanie o ład i porządek oraz estetyczny wygląd archiwum,
 • monitorowanie temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniach archiwum oraz odnotowywanie wyników pomiaru, celem zapewnienia właściwych warunków przechowywania dokumentów,
 • spotkania z ludźmi, którzy przychodząc do archiwum szukają pomocy. Wtedy należy udostępnić im dokumenty, często wystawić potrzebne zaświadczenia lub poświadczenia, pomóc w odnalezieniu akt. Z tymi czynnościami związane są wszelkiego rodzaju prace administracyjno-biurowe.

Idealnego pracownika powinna cechować komunikatywność, opanowanie i cierpliwość, ponieważ jest to praca, w której jest ciągły kontakt z klientem, którzy przychodzą do archiwum. Bardzo ważna jest także dobra organizacja i skrupulatność.

Co to jest archiwizacja?

Archiwum – gromadzony zbiór, miejsce gromadzenia tego zbioru, w pewnych znaczeniach również instytucja zajmująca się gromadzeniem.
Archiwizacja jest to proces tworzenia, zabezpieczania i klasyfikowania zbioru.

Ze względu na charakter gromadzonych elementów i sposób ich gromadzenia termin archiwum ma kilka szczegółowych znaczeń

 • archiwum – uporządkowany zbiór dokumentów lub akt niemających już bieżącej wartości użytkowej (archiwalia). Na przykład
 • archiwum dźwiękowe (fonoteka) – zbiór nagrań dźwiękowych
 • archiwum filmowe (filmoteka) – zbiór filmów
 • archiwum – pomieszczenie lub budynek, w którym znajdują się archiwalia
 • archiwum – instytucja powołana do gromadzenia, przechowywania, zabezpieczania i udostępniania materiałów archiwalnych (akt, dokumentów, map, dokumentacji technicznej, audiowizualnej itp.), np.
 • archiwum państwowe
 • archiwum kościelne
 • archiwum – plik otrzymywany w procesie archiwizacji (często związana z kompresją) danych. Archiwa przygotowywane są przez programy archiwizujące i kompresujące.

Wykształcenie Archiwisty

Aby zostać archiwistą należy ukończyć studia o specjalności archiwistyka (w ramach kierunku historia), bądź zdecydować się na odpowiedni kurs (np. w archiwum).

Rynek pracy

Jeszcze kilka lat temu był swego rodzaju „boom” na zatrudnianie archiwistów, zarówno w archiwach państwowych jak i zakładowych. Teraz to już przeszłość, ale oczywiście sporadycznie praca dla tych drugich jeszcze ciągle się znajduje. Trzeba śledzić ogłoszenia w Biuletynie Służby Cywilnej na www.usc.gov.pl (administracja rządowa), no i obejść wszystkie duże instytucje w okolicy i poskładać tam podania – samorząd, ZUS, banki, poczta itd.

Jeżeli chodzi o praktyki archiwalne to radzimy wolontariat albo staż po skończeniu studiów, ponieważ pracodawcy patrzą, czy macie jakiekolwiek doświadczenie.

Ile zarabia Archiwista?

Zarobki w tej branży nie są wysokie, ale na pewno stabilne i regularne (w dzisiejszych czasach jest to równie ważne, jak wysokość).  O ich wysokości decyduje staż pracy, region kraju oraz branża, bo archiwiści pracują nie tylko w administracji publicznej.

Według firmy HR Sedlak & Sedlak, miesięczne wynagrodzenie archiwisty wynosi 2 300 zł. Zarobki 50% archiwistów wahają się od 1 840 zł. do 2 940 zł. Premia stanowi średnio 8% pensji całkowitej archiwisty.

Dodatkowe informacje

Awans w tym zawodzie, jak najbardziej jest możliwy. Wszystko jednak zależy od wykształcenia jakie posiadacie. Mianowicie osoby z wykształceniem policealnym, które rozpoczynają pracę na stanowisku pomocnika archiwisty, po odbyciu dwuletniego stażu zawodowego mogą awansować na stanowisko młodszego archiwisty, a po kolejnym okresie- na stanowisko archiwisty. Jednakże tutaj wszystko się kończy.

Natomiast osoby posiadające wyższe wykształcenie oraz odpowiedni staż zawodowy i ewentualnie dorobek naukowy mogą ubiegać się o stanowisko starszego archiwisty, kustosza, czy starszego kustosza (kierownik oddziału zamiejscowego).

Decyzje związane z awansowaniem pracowników podejmuje dyrektor archiwum państwowego. Posiadane kwalifikacje można pogłębiać poprzez udział w różnego rodzaju specjalistycznych kursach.

Opinie o zawodzie

Mateusz N. pracował 2 lata jako archiwista.

„Praca archiwisty jest w porządku, jednakże bardzo często na tych stanowiskach nie pracują wcale archiwiści i dlatego jest problem z pracą. Ja pracowałam jako archiwista dopóki nie zastąpiła mnie osoba bez wykształcenia, ale za to ze znajomościami! W miejscu, w którym pracowałem tylko kierownik był z wykształcenia archiwistą. Obecnie już 2 lata szukam pracy w zawodzie i nic.”

Anita K. z Katowic także narzeka na rynek pracy.

„Pracy w tym zawodzie nie ma nigdzie :P (przynajmniej jeśli chodzi o okolice Katowic). W tym roku kończę archiwistykę (V rok), mam za sobą staż w archiwum sądowym, teraz IPNie, i wizja pracy w tym zawodzie-zerowa. W AP- redukcje, w IPNie również brak przyjęć, w urzędach itp. wolą skierować kogoś na kurs, niż przyjąć, zresztą etatów też nie mają.”

Odmienne zdanie ma Janek R. z Warszawy.

„Moim zdaniem o pracę w zawodzie archiwisty nie jest trudno. Trzeba tylko być mobilnym. W Archiwum Państwowym zarabia się ok. 1,400-1700 netto, a w wyodrębnionym np. IPNie od 1800 netto wzwyż. Uważam że, jeżeli komuś naprawdę zależy i dobrze szuka to prędzej, czy później znajdzie taką pracą jakiej szuka.”

Problem ze znalezieniem pracy ma także Ania Z. z Warszawy:

„No cóż, po archiwistyce z pracą jest naprawdę ciężko. Szukam od roku i średnia statystyczna ogłoszeń dla archiwistów to 2 na miesiąc, z czego zawsze wymagają min. 3 lata doświadczenia. Pytanie tylko, gdzie je zdobyć skoro nikt nie daje Ci szansy.Po 5 latach studiów i roku poszukiwania pracy wiem, że trzeba było wybrać inny kierunek, ale dziś już nie mogę tego zmienić.” A jak wspominasz same studia? „Studia były fajne, lubiłam to, czego się uczyłam tylko dodałabym do tego więcej praktyk. Wszystkim studentom kierunku zarządzania dok. współczesną proponuję jak największą ilość praktyk w archiwach zakładowych i państwowych, nie tylko tych obowiązkowych. Tak poznaje się ludzi, którzy mogą zobaczyć jak pracujesz, a jak pojawi się propozycja pracy w danym miejscu, to zawsze możesz startować.” Co jeszcze radzisz? „Można też pozbierać trochę referencji, żeby później to wszystko wpisać w CV, myślę, że to zaprocentuje. Wiem, że po dwóch semestrach nauki marzy się tylko o wakacjach, ale myślę, że warto zainwestować w siebie i pójść na jakiś staż wakacyjny. Próbujcie, bo później, może być ciężko z samymi studiami i bez doświadczenia.”

 

A jakie jest Wasze zdanie na temat tego zawodu?

 

 

Źródła: Zawody.kaszkur.pl, uczelnie.info.pl, ifar.pl, wynagrodzenia.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

 1. Przemek pisze: 2022/02/07 o 13:03

  Ten zawód może z pozoru wydawać się nudny, ale uważam, że to bardzo mylne wrażenie. Pracuję w archiwum i stało się to moją pasją, do tego stopnia, że teraz robię studia podyplomowe na WSKZ-ecie właśnie z archiwistyki i zarzadzania dokumentami i jest super. Owszem trzeba to lubić, ale to jak z każdym innym zajęciem, jeśli robi się coś z przyjemności jest się w tym dobrym

  (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook