Zawód Bioinżynier (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Bioinżynier genetyczny

Zawód bioinżyniera genetycznego należy do grupy tak zwanych zawodów przyszłości, rokujących ogromne możliwości rozwoju zawodowego w niedalekiej perspektywie.

Zawód Bioinżynier genetyczny

Bioinżynier genetyczny, zajmuje się tym, co najważniejsze w organizmach- jego genami. To dzięki nim się różnimy, mamy różny kolor oczu, włosów, czy dziedziczymy po rodzicach pewne cechy wyglądu i charakteru. Z pewnością można powiedzieć, że inżynieria genetyczna może być przyszłością istnienia gatunków. To dzięki badaniom prowadzonym przez bioinżynierów genetycznych ludzkość może dowiedzieć się, które geny odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Dzięki tej informacji możliwa jest walka z chorobami genetycznymi, na które obecnie nie ma leków i nie wiadomo jak z nimi walczyć.

Dobrego bioinżyniera genetycznego powinna cechować ogromna wiedza z biologii i medycyny, a przede wszystkim z genetyki. Dodatkowo powinna to być osoba odważna, która nie boi się wprowadzać nowoczesnych teorii. Powinna cechować ją także zdeterminowanie, ponieważ badania nad genami trwają latami, są drogie, a do tego mają bardzo wielu przeciwników, którzy uważają, że nie należy tak głęboko ingerować w biologię i jej zmieniać, a same badania są niehumanitarne i należy je zaprzestać.

Niezwykle ważne, szczególnie w pracy naukowej okażą się także zdolności analitycznego myślenia. Bioinżynier genetyczny musi posiadać rozległą wiedzę z pogranicza wielu dziedzin naukowych i być gotowym na ciągłe jej poszerzanie i zdobywanie nowych kwalifikacji. Praca naukowa związana będzie także z koniecznością posiadania predyspozycji do prowadzenia zajęć dydaktycznych.

Zadania, którymi zajmuje się bioinżynier genetyczny to:

  • izolowanie fragmentów materiału genetycznego z komórki,
  • wprowadzenie zmian do informacji genetycznej,
  • przenoszenie fragmentów DNA do komórek innego organizmu,
  • powielanie (klonowaniu)  genów i całych organizmów.

Świat genetyki, to naprawdę niesamowita siła istnienia. Właśnie dzięki pracy bioinżynierów genetycznych, powstała najbardziej znana owca na świecie owca Dolly, która jako pierwsze zwierzę została sklonowana z komórek somatycznych dorosłego osobnika metoda transferu jąder komórkowych. Komórki będące źródłem materiału genetycznego do klonowania zostały pobrane z gruczołu mlekowego dorosłej owcy.

Czym jest inżynieria genetyczna?

Inżyniera genetyczna, jako dziedzina nauki, obejmuje obszarem swych zainteresowań ingerowanie w materiał genetyczny organizmów żywych.  Zajmuje się ingerencją w materiał genetyczny organizmów, w celu zmiany ich właściwości dziedzicznych. Polega ona na wprowadzeniu do komórek organizmu, którego cechy chcemy zmienić, określonego odcinka DNA innego organizmu.

Inżyniera genetyczna, pomimo wielu kontrowersji jest wciąż rozwijana i znajduje potencjalne zastosowania w wielu dziedzinach życia. Bioinżynieria genetyczna jest specjalizacją w zakresie biotechnologii i tak też wygląda ścieżka edukacyjna osób nią zainteresowanych..

Wykształcenie Bioinżyniera genetycznego

W tym zawodzie oczywiście niezbędne jest wyższe wykształcenie. Kierunek, który powinniście ukończyć, to biotechnologia wraz z późniejszą specjalizacją. Kierunek prowadzony jest na uczelniach technicznych, przyrodniczych i medycznych.

Biotechnologia należy do kierunków młodych, nowoczesnych i dynamicznie rozwijających się na całym świecie. Studia są naprawdę trudne, ponieważ ten kierunek łączy w sobie elementy wielu różnych dyscyplin naukowych.

Więcej o tym kierunku możecie przeczytać na studiowac.plkierunek biotechnologia

Rynek pracy

Praca bioinżyniera genetycznego to przede wszystkim praca o charakterze naukowym i badawczym. Możliwości zatrudnienia dla osób zainteresowanych podjęciem pracy naukowej stwarzają uczelnie wyższe na terenie całego kraju, jednak bioinżynieria genetyczna wykorzystywana jest także w wielu innych branżach, takich jak: ośrodki badawcze, przemysł biotechnologiczny, rolnictwo, służba zdrowia, czy przemysł farmaceutyczny. Prawdą jednak jest, że w Polsce takich miejsc jest znacznie mniej niż zagranicą.

Ile zarabia Bioinżynier genetyczny?

Z racji wciąż umiarkowanej popularności zawodu w Polsce trudno oszacować średnie zarobki bioinżyniera genetycznego. Z pewnością jednak będą one znacznie wyższe niż średnia krajowa.

Dodatkowe informacje

Każdy z Was, kto chciałby zdobywać szerszą wiedzę z zakresu biotechnologii, powinien pomyśleć o studiach podyplomowych. Dość ciekawą ofertą są studia z zakresu biznesu w biotechnologii, które przeznaczone są dla osób zainteresowanych prowadzeniem działalności gospodarczej, komercjalizacją nauki, lub transferem technologii.

Innym rozwiązaniem mogą być studia podyplomowe z biotechnologii medycznej, których celem jest zapoznanie studentów z technologiami innowacyjnymi.

Opinie o zawodzie

Opinie o zawodzie przysłała nam Ewelina K. z Warszawy.

?Obecnie jestem studentką na kierunku biotechnologia. Wybrałam specjalizację z zakresu biotechnologii genetycznej. Przyznam się, że długo zastanawiałam się nad swoją decyzją, ponieważ nie bacząc już na moje zainteresowania i fakt, że bardzo chciałabym brać czynny udział w badaniach genetycznych i mieć wpływ na medycynę przyszłości, to jednak polski rynek pracy dla bioinżynierów genetycznych jest dość ubogi. Instytucje, w których mogę się zatrudnić, niczym nie mogę porównać do miejsc pracy dla lekarzy, prawników, czy nawet nauczycieli. Ale zaryzykowałam i mam nadzieję, że mi się uda. Wszak, najważniejsze, to robić to, co się kocha.? Co zatem planujesz po studiach? ?Na pewno będę poszerzać swoją wiedzę i pójdę na studia podyplomowe. Swoją karierę zawodową chcę powiązać z pracą na uczelni, ale dodatkowo chciałabym znaleźć pracę w jakimś ośrodku badawczym.?

 

Jak widzicie przyszłość tego zawodu w naszym kraju?

 

Źródło: praca.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook