Zawód Detektyw (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Detektyw

 

Jeżeli w dzieciństwie lubiliście bawić się w podchody, rozwiązywaliście każdą łamigłówkę i prędzej czy później udawało się Wam zdobyć potrzebne informacje, to z pewnością nazywaliście siebie drugim Sherlockiem Holmesem. Jeśli wciąż macie w sobie to zacięcie do odkrywania tajemnic, to co powiecie o zawodzie detektywa?

Zawód Detektyw

Zawód detektywa to przede wszystkim  zbieranie informacji z różnych dziedzin o osobach, przedmiotach i zdarzeniach. Do zadań detektywa należy m. in.:

 • zbieranie informacji o sprawach cywilnych (np. majątkowych, rozwodowych, spadkowych),
 • zbieranie informacji dotyczących zdolności płatniczej, wiarygodności oraz majątku w stosunkach gospodarczych firm,
 • ?zbieranie informacji dotyczących bezprawnego wykorzystywania w działalności gospodarczej znaków i nazw towarowych, nieuczciwej konkurencji oraz ujawniania wiadomości stanowiących tajemnice handlową,
 • sprawdzanie wiarygodności informacji dotyczących szkód zgłaszanych zakładom ubezpieczeniowym,
 • poszukiwanie osób zaginionych lub ukrywających się, w tym ucieczki z domu dzieci i młodzieży,
 • poszukiwanie przedmiotów skradzionych lub zagubionych,
 • ustalenie okoliczności przestępstw, w które policja niechętnie się angażuje,
 • wykrywanie sprawców kradzieży w miejscu pracy.

Jest to bardzo specyficzny zawód, ponieważ w wielu wypadkach trzeba umieć dostosować się do sytuacji. Najlepszym kandydatem będzie osoba niepozorna, która nie wyróżnia się z tłumu i nie zwraca na siebie szczególnej uwagi, ponieważ im bardziej dyskretni będziecie, tym lepszy efekt pracy na Was czeka. Duże znaczenie ma strój, ponieważ to dzięki niemu można wpasować się w towarzystwo. Cechy charakteru to spryt, komunikatywność, umiejętność prowadzenia rozmów, słuchania, odwaga, pewność siebie oraz spostrzegawczość. Bardzo często trzeba zauważyć rzeczy, które dla zwykłego świadka zdarzenia mogą być niewidoczne.

Wykształcenie Detektywa

Aby zostać detektywem nie ma potrzeby kończenia studiów wyższych. Jedyne co musicie zrobić to uzyskać licencję detektywa, wydawaną przez Komendanta Wojewódzkiego Policji. W tym celu należy zdać egzamin państwowy.

Aby przygotować się do egzaminu możecie zgłosić się do policealnej szkoły detektywistyki i ochrony, albo sięgnąć po kilka książek przygotowujących do zawodu detektywa.

Rynek pracy

Detektywi mogą znaleźć zatrudnienie w dużych przedsiębiorstwach, które na stałe zatrudniają detektywów, aby tropić kradzieże wewnątrz firmy i im zapobiegać. Dodatkowo umiejętności detektywów są wykorzystywane w czasie rekrutacji. Zadaniem jakie musi wykonać jest ocena osoby, która przyszła na rozmowę rekrutacyjną oraz zebranie najważniejszych informacji na jej temat. Dzieje się tak zwłaszcza w firmach, które bardzo dbają o prywatne informacje i zależy im na poufności tychże informacji.

Zatrudnienie można znaleźć także w biurach detektywistycznych, które zajmują się rozwiązywaniem spraw firm, jak i osób indywidualnych. W takim biurze dostajecie zlecenia, które musicie zrealizować, a wasza pensja jest wówczas zależna od ilości spraw, które udało się Wam rozwiązać.

Innym rozwiązaniem jest otworzenie własnej działalności gospodarczej i działanie w pojedynkę, lub ze wspólnikiem. Jednakże w tym wypadku bardzo liczy się renoma, znajomości i doświadczenie.

Ile zarabia Detektyw?

Według portalu moja-pensja.pl, zarobki na stanowisku detektyw prywatny zawierąją się w przedziale od 3 400 zł. do 7 600 zł. 10 % przedstawicieli tego zawodu otrzymuje wynagrodzenie w wysokości mniejszej niż 3 200 zł. Natomiast najwyższe płace, na jakie mogą liczyć detektywi prywatni to zarobki rzędu 8 300 zł. Powyżej tej kwoty zarabia 10% pracowników zatrudnionych na tym stanowisku.

Najwięcej detektywów można znaleźć w administracji publicznej, czyli na przykład w policji. Zdecydowanie więcej zarabiają detektywi w firmach prywatnych, które zajmują się usługami prawnymi i doradztwem

Opinie o zawodzie

Tomasz D. z Warszawy pracuje w zawodzie detektywa od 3 lat. Spytaliśmy go, co trzeba zrobić, żeby zostać detektywem.

? Moim zdaniem nie potrzeba żadnej szkoły. Najwięcej można nauczyć się samemu- trzeba tylko chcieć. Wystarczą jedynie książki. Jeśli jednak ktoś chce skończyć jakąś szkołę wyższą to polecam informatykę – nauka o informacji. Okaże się bardzo przydatna w pracy detektywa, wbrew pozorom, ew. jakieś elektroniczne kierunki, lub od drugiej strony podejść można – prawo, bezpieczeństwo narodowe – te 2 kierunki za wiele nie przygotują do zawodu detektywa, ale dla niektórych detektyw z wyższym wykształceniem jest lepszy od takiego ze średnim.? Czy można potraktować ten zawód, jako dodatkowy fach w ręku? ?Wszystko zależy od szefa firmy detektywistycznej. Są firmy, które szukają dyspozycyjnych osób (głownie do obserwacji). Wtedy, gdy zadzwonią, musicie być gotowi do wyjścia i do pracy. Zdarzają się także firmy, które nie kładą aż tak dużego nacisku na obecność i pozwalają w wolnych czasie zająć się sprawą, która nie wymaga szybkiego rozwiązania.?

Jarek z Wrocławia obecnie uczy się w szkole policealnej, przygotowującej do pracy detektywa.

?Szczerze powiem, że wolę słuchać wykładów, niż uczyć się z samej z książek. Owszem, wykłady to jedno, książki to drugie. Interesuję się od jakiegoś czasu kryminalistyką i detektywistyką, czytam też sporo książek na ten temat…. ale to nie to samo, co wykład. Uważam, że w dzisiejszych czasach trzeba czegoś więcej do każdego zawodu, niż tylko chęci i zapał, czy interesowanie się daną dziedziną. Owszem, jeżeli ktoś chce mieć tytuł technika detektywa to rozumiem. Tyle, że trzeba zdać test na licencję, który nie jest ławy. Nie chcę nikogo zachęcać do szkoły, jednakże, jeżeli Wam się nie spodoba, to zawsze możecie przecież zrezygnować.?

Marcin N. z Warszawy ukończył informatykę i od 5 lat pracuje, jako detektyw. Jego zdaniem studia wyższe są bardzo istotne w tym zawodzie.

?Żeby zostać detektywem trzeba po pierwsze zdać trudny egzamin. Najpierw skończcie szkołę średnią, później idźcie koniecznie na studia- najlepiej informatyka lub prawo. Same studia nie wystarczają, trzeba wybić się czymś spośród tłumu innych ludzi chcących na siłę zostać detektywami… Najbardziej pożądani są absolwenci szkół technicznych – informatyka, elektronika, telekomunikacja, teleinformatyka.? A co ze szkołą detektywistyczną? ?Nie trzeba kończyć żadnych detektywistycznych szkół, wystarczy kilka książek, polecam taki zestaw:

 • „Detektywistyczne usługi, egzamin na licencję” autorzy: Marian Milewicz, Janusz Wojtal
 • „Usługi detektywistyczne” autor: Grzegorz Gozdór
 • „Podstawy detektywistyki. Usługi detektywistyczne, prawo, taktyka, moralność”, autorzy: Tomasz Aleksandrowicz, Jerzy Konieczny, Anna Konik
 • „Techniki inwigilacji. Co nam grozi i jak się bronić?” autor: Paweł Kałużny.?

 

A czy ktoś z Was chciałby zostać polskim Sherlockiem Holmesem?

 

Źródło: uczelnie.info.pl, moja-pensja.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook