Zawód Spiker radiowy (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód spiker radiowy

Marzy Wam się praca w radiu? Pasjonuje Was umiejętne wykorzystanie walorów głosowych? Zawód spikera jest właśnie dla Was!

Zawód spikera

Praca spikera radiowego polega najczęściej na zapowiedziach programu oraz czytania na antenie wiadomości. Również kontakt ze słuchaczami to jedno z zadań wykonywanych w tym zawodzie. Ciężko tutaj o awans. W przypadku tego fachu liczy się bardziej pozycja i renoma. Z czasem nazwisko staje się coraz bardziej popularne, co obfituje zarobkami i możliwościami pracy poza radiem.

Cechy spikera

Spiker to osoba przede wszystkim komunikatywna i odpowiedzialna. W pracy na żywo przytrafiają się różni słuchacze oraz błędy techniczne, z których trzeba wyjść obronną ręką. Ponadto, ważna jest umiejętność działania pod presją oraz mocny i słyszalny głos. Bez tego nie przyciągnie się ludzi do słuchania audycji.

Wykształcenie

Spikerem nie zawsze zostają osoby z ukończonymi studiami. Jednak posiadanie tytułu pozwala z czystym sumieniem zatrudniać dane osoby na stanowisku radiowym. Najchętniej patrzy się na absolwentów dziennikarstwa. Posiadają oni podstawową wiedzę na temat mediów, co pozwala im brylować w tym świecie. Niektóre uczelnie przewidują specjalizacje radiowe, dzięki czemu już w czasie studiów młodzi ludzie mają styczność z technicznym zapleczem radia.

Opis kierunku możecie zobaczyć na studiowac.pl- kierunek dziennikarstwo

Oprócz dyplomu, ważny jest także język. Dobry spiker musi znać angielski, aby poradzić sobie ze zwrotami, nazwiskami, czy też nazwami w obcym języku. Przy rekrutacji pracodawcy szukają osób z płynnym i dobrym akcentem.

Rynek pracy

Przebić się do świata mediów jest naprawdę ciężko. Czasami potrzeba wielu innych miejsc zatrudnienia, aby w końcu dotrzeć do radia. Największe rozgłośnie cenią sobie markę i znane nazwiska. Warto najpierw zapracować na siebie, aby uniknąć porażki. Dobrym sposobem na pierwsze kroki w zawodzie są praktyki. Stacje szukają młodych ludzi, którzy wniosą świeżość do ich programów. Praca nie będzie polegała na czytaniu i prowadzeniu audycji, ale pozwoli podpatrzeć świat spikera od kuchni. Po takim stażu można ubiegać się o pracę w mediach niszowych. Doświadczenie na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Ile zarabia spiker?

Według firmy HR Sedlak & Sedlak średnie wynagrodzenie osób pracujących w radiofonii wynosi 2 477 złotych. Nie jest to jednak kwota stała. Każda stacja inaczej ceni swoich pracowników i dostosowuje pensje do ich stażu w firmie i popularności.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Do tej pory zawód spikera miał wyznaczone ramy działania. Dzisiaj jednak zarówno same stacje, jak i uczelnie kształcące w kierunku radiowych odchodzą od tego schematu. Spiker staje się powoli prezenterem, który osobowością narzuca styl audycji. Program nabiera wtedy nie tylko koloru, ale również obfituje w ilość słuchaczy. Dobry występ na antenie to przede wszystkim ciepły głos oraz zabawne komentarze, które rozluźniają sztywny format. Na najlepszych w zawodzie czekają inne propozycje. Popularne nazwiska często otrzymują zatrudnienie jako lektorzy w filmach.

Swój warsztat radiowy można szkolić również w ramach studiów podyplomowych. Instytuty Dziennikarstwa oferuję swoim studentom możliwość poszerzania specjalizacji radiowej.

Opinie o zawodzie

O swojej przygodzie z radiem opowiedział Łukasz z Warszawy:

?Spędziłem kilka miesięcy na praktykach w jednej z większych rozgłośni radiowych. To niesamowite, jak świat dźwięków i praca spikera wciąga. Miałem możliwość rozmowy z prezenterami, którzy dali mi kilka konkretnych wskazówek na przyszłość. To zmotywowało mnie do dalszego działania. Mam nadzieję, że kiedyś ludzie docenią moje możliwości.?

O tym, że praca w radiu nie należy do najłatwiejszych, przekonuje Ania z Radomia:

?Żeby odnaleźć się w radiu, trzeba czuć powołanie i pasję. Praca spikera to nie tylko czas spędzony na antenie, ale również żmudna praca poza nią. Wszystkie informacje, schematy rozmów oraz plan działania trzeba przygotować dużo wcześniej i wierzyć, że na żywo nie popełni się żadnej wpadki?

Trudy pracy przedstawia także Joanna z Krakowa:

?W tej pracy nie ma czasu na pomyłki. Perfekcja wywodzi się z doświadczenia. Im więcej pracy w radiu, tym większa skuteczność w przyszłości. Na początku bałam się tej pracy, wszystko wokół działo się w szaleńczym tempie. Dzisiaj wiem już jak operować głosem i nie boję się wyzwań. Działam w radiu akademickim i sprawia mi to ogromną frajdę.?

 

 

Źródło: wynagrodzenia.pl, zawod.swspiz.pl, uczelnie.info.pl
Katarzyna Kujawa

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook