Efektywna nauka, fot. freedigitalphotos.netEfektywna nauka, fot. freedigitalphotos.net

Efektywna nauka do matury cz.2 : Metoda Akronimów

Zbliża się matura. Nie masz już siły się uczyć? Masz trudności z odtworzeniem materiału? To nie tylko Twój problem. Z tymi samymi trudnościami boryka się większość maturzystów.

Poniżej przestawiamy 2 część poradnika „Efektywna nauka do matury” w którym opisujemy proste sposoby na poprawienie wydajności procesu uczenia się. W części drugiej opisujemy metodę akronimów.

Akronimy to słowa, które utworzone są z pierwszych liter dwóch lub więcej wyrazów. W życiu codziennym operujemy nimi bardzo często, oto przykłady:

  • AGD ? Artykuły Gospodarstwa Domowego
  • ZUS ? Zakład Ubezpieczeń Społecznych
  • OBOP ? Ośrodek Badania Opinii Publicznej

Ten sposób tworzenia skrótów można również wykorzystać w codziennej nauce do matury. Jak to zrobić?

Załóżmy, że mamy do zapamiętania nazwy czterech alkanów. Ich nazwy brzmią:

metan, etan, propan, butan.

W celu zapamiętania pierwszych liter tych słów, wymyślany zdanie, w którym słowa również będą zaczynały się na te same litery (w niezmienionej kolejności). Na przykład:

Mała Ela Pałaszuje Banana.

Im bardziej absurdalne i śmieszne zdanie, tym lepiej ? łatwiej będzie je zapamiętać. Dzięki jego odtworzeniu, przypominamy sobie pierwsze litery ciągu wyrazów, który chcemy zapamiętać. Znając je, na pewno łatwiej będzie nam odtworzyć z pamięci owe nazwy (w tym przypadku ? alkany).

Ciągi mogą mieć zróżnicowaną długość. Można również układać całe historyjki, które umożliwią zapamiętanie większej ilości wyrazów. Nie pozostaje nic innego, jak puścić wodze fantazji.

MZ

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook