Psychologia
Znasz się na ludziach? Masz więc zadatki na psychologa. Pytanie czym jest wiedza o człowieku i czym jest sama psychologia. Ta nauka zajmuje się wszystkim tym, co związane z psychiką i zachowaniem człowieka oraz jego relacjami z innymi ludźmi. Jako że każdy z nas jest indywidualnością, tak więc sama psychologia wydaje się nauką fascynującą. Jednak czy wybór tego kierunku studiów może być też sposobem na zrobienie kariery? Statystyki pokazują jasno, że psychologia w ostatnich latach cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Prestiż? Pieniądze? A może inne powody zachęcają młodych ludzi do studiowania nauki o duszy.
Idealny kandydat
Co to znaczy znać się na człowieku? Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie wiąże się z umiejętnością przewidzenia reakcji drugiego człowieka, postawieniu się na jego miejscu w danej sytuacji, próbie zrozumienia go. Taką umiejętność określamy mianem empatii i to właśnie ona wydaje się być najistotniejszą zaletą idealnego psychologa. Z empatią wiąże się szereg innych predyspozycji: zdolność komunikowania się z innymi, słuchania i rozmawiania oraz wrażliwość.
Ci, którzy myślą, że łatwo jest przeprowadzić fachową rozmowę i przede wszystkim doradzić komuś, kto boryka się z poważnymi problemami, są w błędzie. Prawdziwą sztuką jest bowiem nawiązać z drugim człowiekiem kontakt w taki sposób, aby zdobyć jego zaufanie. Zauważamy więc, że praca psychologa wymaga od nas przede wszystkim odpowiednich cech osobowości. Warto o tym pamiętać wiążąc z tym zawodem naszą przyszłość.
Jeśli rozmowa z drugim człowiekiem jest podstawą pracy psychologa, pamiętajmy, że wymagana od nas będzie umiejętność łatwego i precyzyjnego wysławiania się. Ponadto ceniona jest ogólna wiedza humanistyczna i oczytanie.
Rekrutacja na psychologię ? jakie przedmioty zdawać na maturze?
Przedmiotami kwalifikacyjnymi na psychologię są najczęściej:
- język polski
- język obcy
Ponadto należy dokonać wyboru dwóch przedmiotów spośród:
- fizyki
- astronomii
- historii
- matematyki
- geografii
Program studiów
Same studia na psychologii to dominacja przedmiotów o charakterze humanistycznym, choć pojawiają się np. elementy wiedzy o biologii człowieka. Oto zestawienie typowych przedmiotów na kierunku psychologia:
- procesy poznawcze
- osobowość
- emocje i motywacja
- metodologia badań psychologicznych
- biologiczne podstawy zachowań
- filozofia z elementami logiki
- historia myśli psychologicznej
- psychologia rozwoju człowieka
- psychologia kliniczna
- psychiatria
Specjalności kierunku psychologia
Trzeci rok psychologii to najczęściej wybór odpowiedniej dla siebie specjalizacji. Studenci mogą wybrać ją spośród wielu, np.:
- psychologia społeczna
- psychologia stosunków międzykulturowych
- psychologia kliniczna
- psychologia biznesu
- psychologia ogólna
- psychologia ekonomiczna
- psychoterapia
- psychologia sądowa
- psychologia szkolna
- psychologia zwierząt
- psychologia rehabilitacji
- terapia rodzin i małżeństw
- stosowana psychologia społeczna
- psychologia mediów
- wspieranie rozwoju osobowości
Psychologia a rynek pracy
Czym mogą zająć się po studiach absolwenci psychologii? Zatrudnienie można znaleźć np. w:
- firmach HR (zarządzającymi zasobami ludzkimi)
- transporcie (badania psychologiczne kierowców)
- szpitalach
- ośrodkach terapeutycznych
- zakładach poprawczych
- szkołach
- poradniach zdrowia psychicznego
- policji
- mediach