pytania do właściciela (Fot.freedigitalphotos.net)

O co pytać właściciela mieszkania przed wynajęciem lokum?

Istnieje kilka pytań, które powinny zostać zadane właścicielowi mieszkania. Wielu z nich jest przeciwnikami trzymania zwierzaka w domu, czy palenia w mieszkaniu. W tych i innych przypadkach warto porozmawiać i ustalić warunki najmu.

Zwierzęta

Niektórzy z Was posiadają swoich pupili i nie wyobrażają zostawienie zwierzaka w domu rodzinnym. Może nie wiecie, ale wynajmując mieszkanie, niektórzy właściciele nie mają nic przeciwko wprowadzeniu się wraz z kotem, psem, czy innym zwierzakiem. Zanim jednak podejmiecie decyzję o przeprowadzce, uprzedźcie właściciela o zwierzaku. Zdarzają się także przeciwnicy tego typu wynajmu. Jeżeli tylko Wasi przyszli współlokatorzy nie będą narzekać na obecność zwierzaka, możecie jak najbardziej brać taką opcję pod uwagę.

Palenie

Osoby uzależnione od nikotyny powinni zapytać, czy właściciel ma coś przeciwko paleniu w mieszkaniu. Wiele osób jest przeciwnych, dlatego też możecie zaproponować, że będziecie palić na balkonie, a w ostateczności wychodzić przed klatkę. Jest to uciążliwe rozwiązanie dla palaczy, jednakże są osoby, które palą sporadycznie lub upodobały sobie na tyle mieszkanie, że są w stanie zgodzić się na takie poświęcenie.

Nie oszukujcie, że nie palicie, ponieważ jeżeli właściciel jest osobą niepalącą, a któregoś dnia postanowi sprawdzić jak wygląda mieszkanie po Waszej przeprowadzce, lub po prostu przyjdzie po czynsz, na pewno poczuje zapach w mieszkaniu. Taka sytuacja może spowodować pogorszenie relacji z właścicielem, a w ostateczności zostaniecie poproszeni o opuszczenie mieszkania wraz z końcem miesiąca. O paleniu możecie nie wspominać tylko w wypadku kiedy rzeczywiście palicie sporadycznie i poza domem. Pamiętajcie, kłamstwo nigdy nie popłaca.

Zapraszanie znajomych

Jako że jesteście młodymi ludzi, a wprowadzenie do nowego mieszkania bardzo często wiąże się z organizacją tak zwanej ?parapetówki?, uprzedźcie właściciela, że taka impreza może się odbyć. Poinformujcie także sąsiadów, ponieważ nie warto już na początku psuć relacji z otoczeniem.

Spytajcie również, jak właściciel zapatruje się na odwiedzanie Was przez znajomych. W większości przypadków właściciele nie mają nic przeciwko o ile takie imprezy będą organizowane sporadycznie, w weekendy i nie będą zbytnio uprzykrzać życia sąsiadom.

Jeżeli nie zamierzacie podpisywać notarialnie żadnych umów z właścicielem, to starajcie się naprawdę rzadko imprezować w domu, ponieważ jeżeli traficie na wrednych sąsiadów, to może skończyć się to dużym problemem dla właściciela.

Możliwość korzystania ze skrzynki pocztowej i piwnicy

Jeżeli planujecie wprowadzić się na dużej do mieszkania, to z pewnością po jakimś czasie będziecie chcieli odbierać korespondencję w miejscu zamieszkania. Właściciele najczęściej dają klucze do skrzynki i proszą jedynie o informację w razie przyjścia listu do nich.

Warto spytać o dostęp do piwnicy. Jeżeli jest taka możliwość, to będziecie mogli wynieść z mieszkania rzeczy, które są Wam niepotrzebne, a których właściciel nie zamierza się pozbywać. Inny atut posiadania takiej komórki możecie dostrzec w okresie letnim, kiedy postanowicie przywieźć sobie z domu rower. Tym sposobem nie będzie on zawadzał w pokoju, czy korytarzu, jak również nie będzie potrzeby wnoszenia go np. na 4 piętro. Piwnica naprawdę się przydaje.

Podłączenie do internetu

Zanim wprowadzicie się do mieszkania, spytajcie o podłączenie do internetu, czy TV. Niektórzy z Was być może korzystają z internetu bezprzewodowego, jednakże jeżeli mieszkanie jest wynajmowane przez kilka osób, warto pomyśleć o podpisaniu umowy z dostawcą telewizji kablowej, która także oferuje możliwość korzystania z internetu. Opłaty rozkładające się na kilka osób nie są duże, a dzięki temu możecie mieć dostęp do telewizji i nieograniczony dostęp do internetu.

Dodatkowe opłaty

Zazwyczaj właściciele mówią o dodatkowych opłatach za media, jednakże orientacyjnie warto spytać o jakich dokładnie kwotach jest mowa, ażeby później nie okazało się, że musicie płacić ogromne rachunki za korzystanie z wody, czy prądu.

 

J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook