Zawód Webmaster (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Webmaster

W dobie internetu nie ma chyba młodej osoby, która nie wie, co to strona internetowa, witryna, czy domena. Portale internetowe, czy fora, codziennie odwiedzane są przez tysiące użytkowników. Nad poprawnym funkcjonowaniem wszystkich stron czuwają właśnie Webmasterzy.

 

Zawód Webmaster

Webmaster (ang. mistrz sieci) to osoba zajmująca się projektowaniem, kodowaniem, szatą graficzną oraz aktualizacją witryny internetowej. Zlecenie wykonania takiej strony, dają zarówno firmy, jak i osoby prywatne, które pragną zaistnieć w sieci i posiadać profesjonalnie przygotowaną witrynę internetową.

Obecna siła internetu spowodowała, że nastąpił ogromny rozwój promocji w sieci. Dzisiaj nie wystarczy już sama znajomość grafiki oraz HTML/DHTML. Coraz częściej przygotowaniem całego projektu zajmują się zespoły osób, z których każda specjalizuje się i odpowiada za część projektu.

Najczęstsze specjalizacje to m.in.:

 • Administrator serwera WWW – konfiguruje serwer www. Zapewnia bezpieczeństwo oraz wydajność oprogramowania udostępniającego serwis odwiedzającym.
 • Administrator bazy danych – definiuje strukturę bazy danych. Zapewnia spójność oraz bezpieczeństwo danych serwisu
 • Programista (Webdeveloper) – tworzy kod serwisu w wybranym języku programowania. Pisze moduły witryny i modyfikuje istniejące rozwiązania.
 • Grafik (Webdesigner) – wykonuje interfejs strony oraz szatę graficzną, jest to wyspecjalizowany grafik tworzący szatę graficzną dla serwisów www.
 • Webmaster – opisuje tekstową zawartość serwisu za pomocą języków opisu treści. Wzbogaca interfejs aplikacji instalując gotowe moduły. Wprowadza funkcje poprawiające użyteczność serwisu oraz organizuje logiczną strukturę strony. Dba o poprawne działanie serwisu.
 • Administrator serwisu ? zajmuje się ogólnym wizerunkiem serwisu i ustala podwykonawców, często właściciel witryny.
 • Redaktor – dodaje nowe treści do podstron serwisu.

W zależności od specjalności używa się innych narzędzi i technologii. Webmaster może specjalizować się w jednej lub kilku dziedzinach.

tworzenie stron (Fot.freedigitalphotos.net)

 

Wykształcenie Webmastera

Dla wszystkich tych, którzy marzą o wykonywaniu zawodu Webmastera radzimy rozpocząć studia na kierunku: Informatyka.

Opis kierunku  możecie znaleźć tutaj.

Dostępne są różne specjalności, np.:

 • technologie internetowe,
 • zastosowania Internetu,
 • inżynieria oprogramowania internetowego,
 • elektroniczne przetwarzanie informacji.

W Polsce istnieje mnóstwo uczelni państwowych, które oferują tego typu studia. Możecie zakończyć swoje kształcenie na etapie licencjatu, a możecie pójść dalej i zdobyć tytuł inżyniera. Decyzja należy do Was, jednakże pamiętajcie, że w tym zawodzie nie tyle wykształcenie, co praktyczne doświadczenie może mieć duży wpływ na rozwój Waszej kariery. Jak najbardziej doradzamy ukończenie studiów, ale proponujemy już w trakcie nauczania podjąć praktyki i staże w różnych firmach. To tam będziecie przekładali nauczanie teoretyczne na praktykę.

 

Rynek pracy

Webmaster (Fot.freedigitalphotos.net)Być dobrym w tym zawodzie i odczuwać satysfakcje można wtedy, kiedy tworzy się serwis internetowy, chętnie odwiedzany przez internautów, gdzie odwiedzający nie mają zastrzeżeń, co do jego czytelności i sposobu działania. Największym sukcesem jest popularność strony www w sieci i prasie branżowej, pojawienie się naśladowców.

Bardzo ważne w tej branży jest ciągłe dokształcanie się, przeglądanie stron, czytanie książek, prasy i blogów branżowych, wyjazdy na wszelkiego rodzaju szkolenia i konferencje.

Oprócz tworzenia portali, czy serwisów, webmasterzy mogą pracować w wielu innych miejscach, np.:

 • wydania online najrozmaitszych czasopism (większość mediów drukowanych ma swoje strony www),
 • serwisy internetowe stacji radiowych,
 • branżowe serwisy handlowe,
 • firmy niezwiązane bezpośrednio z Internetem.

Niektórzy Webmasterzy otwierają własną działalność gospodarczą i zostają tak zwanym freelancerem. Sami zdobywają zlecenia, sami odprowadzają składki i sami decydują o tym, z kim podpiszą umowę oraz ile czasu poświęcą na swoją pracę. W tym zawodzie największe znaczenie dla pracodawcy ma internetowe portfolio kandydata.

 

Ile zarabia Webmaster?

Według firmy Sedlak&Sedlak miesięczne wynagrodzenie webmastera wynosi 3 000 zł. Zarobki 50% webmasterów wahają się od 2 000 zł do 4 700 zł. Premia stanowi średnio 6% pensji całkowitej webmastera, natomiast 94% to płaca podstawowa.

 

Dodatkowe informacje

Wobec Webmasterów stawiane są ogromne wymagania. O ile staż pracy nie jest najważniejszy, to ilość wykonanych zleceń oraz ich jakość na największe znaczenie. Mówiąc ogólnie, to Wasze portfolio jest przepustką do dalszej kariery.

Duże znaczenie ma doświadczenie w pracy z bazami danych, oraz znajomość przynajmniej dwóch czy trzech technologii, np.: Java, PHP, .NET, SQL, (D)HTML, JavaScript.

Pozostałe oczekiwania, to zdolności analityczne, dyspozycyjność, chęć do pracy w zmienionym wymiarze godzin, odporność na stres oraz terminowość.

Opinie o zawodzie

Andrzej L. z Ełku pracuje jako Webmaster od 7 lat.

?Jeżeli chcecie na poważnie zająć się tworzeniem stron internetowych, to nie wystarczy HTML i podstawy PHP. Samouki daleko nie zajadą. Na pewno nie wystarczy nauka poprzez poradniki elektroniczne. Radzę nabyć podręcznik o językach programowania oraz podjąć studia informatyczne. Żeby robić to zawodowo potrzebna jest znajomość PHP, CSS, HTML, XHTML, JAVA, JavaScript, C#, C++. Dodatkowo warto nauczyć się tworzyć ładną grafikę albo znać dobrego grafika, który Wam pomoże.?

Marcin D. z Wrocławia pracuje od 1.5 roku w firmie zajmującej się tworzeniem stron internetowych.

?Wszystko trzeba robić idealnie- jak sobie tego życzy klient. To wymaga dużo czasu i cierpliwości. A jeśli coś się nie spodoba, trzeba znów poprawiać. To może być męczące. Jeżeli ktoś się na tym zna i lubi taką pracę to nie ma problemu, a i zarobki całkiem dobre. Branża komputerowa wciąż się rozwija, więc warto interesować się tym tematem.?

Krzysztof B. z Lublina także od ponad roku pracuje w firmie zajmującej się tworzeniem stron internetowych.

?Nawet nie wiecie ile mamy pracy w firmie. Wszystko musi być wykonane dokładnie, inaczej spotkacie się z niezadowoleniem klienta. Zdarza się, że pracujemy całe noce, aby projekt został dopracowany do końca i oddany w terminie.?

 

Źródło: uczelnie.info.pl, wynagrodzenia.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook