specjalista ds. BHP (Fot. freedigitalphotos.net)

Zawody: Specjalista ds. BHP

Zapotrzebowanie na specjalistów ds. bezpieczeństwa i higieny pracy wzrosło kilka lat temu, kiedy zaostrzono przepisy BHP. W dużych firmach powstały nawet odrębne działy specjalizujące się w tym zakresie, ponieważ kary za nieprzestrzeganie przepisów wynoszą nawet 200 tysięcy złotych.

Specjalista ds. BHP

Praca Specjalisty ds. bezpieczeństwa i higieny pracy polega na:

 • przeprowadzaniu szkoleń wewnątrz przedsiębiorstwa z zakresu BHP,
 • zapewnianie nadzoru w kwestii przestrzegania bezpieczeństwa pracy,
 • opracowywanie możliwego ryzyka zawodowego,
 • opracowywanie instrukcji bezpieczeństwa pracy i nadzór nad wdrażaniem opracowanych przepisów,
 • korygowanie naruszeń,
 • prowadzenie dokumentacji w zakresie BHP,
 • zapobieganie licznym zagrożeniom.

Czym jest BHP

Bezpieczeństwo i higiena pracy, bhp to nazwa określająca zarówno zbiór przepisów jak i zasad dotyczących bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy, a także osobna dziedzina wiedzy zajmująca się kształtowaniem właściwych warunków pracy.

Odnosi się do zbioru zasad dotyczących bezpiecznego świadczenia pracy w higienicznych warunkach. Termin bezpieczeństwo jest różnie rozumiany w praktyce i może dotyczyć utrzymywania zagrożenia pod kontrolą, stanu, w którym ryzyko jest na poziomie możliwym do zaakceptowania lub stanu zgodnego z normą przewidzianą dla bezpieczeństwa.

Wykształcenie

Osoba chcąca w przyszłości pracować jako Specjalista ds. BHP powinna ukończyć studia wyższe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub studia podyplomowe w tym samym zakresie poparte rocznym doświadczeniem zawodowym w zakresie BHP.

Rynek pracy

Rynek pracy wraz z zaostrzeniem przepisów dotyczących BHP odczuwa coraz większe zapotrzebowanie na absolwentów kierunków związanych z inżynierią bezpieczeństwa.

Trzeba liczyć się jednak z tym, że co roku studia podyplomowe i szkoły policealne kończą setki absolwentów. Rynek jest nasycony, absolwentom można stawiać wymagania. Najważniejsze staje się doświadczenie.

Wynagrodzenie

Według firmy HR Sedlak&Sedlak, miesięczne wynagrodzenie specjalisty ds. bhp wynosi 3 500 zł. Zarobki 50% specjalistów ds. bhp wahają się od 2 600 zł. do 5 000 zł. Premia stanowi średnio 10% pensji całkowitej specjalisty ds. bhp.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Osoba zajmująca się zawodowo higieną i bezpieczeństwem pracy według pracodawców powinna:

 • perfekcyjnie znać zasady BHP i przeciwpożarowe,
 • posiadać doświadczenie w przeprowadzaniu szkoleń BHP,
 • posiadać uprawnienia inspektora przeciwpożarowego,
 • znać prawo pracy i prawo w zakresie BHP,
 • odznaczać się mobilnością na terenie kraju,
 • wykazywać samodzielność w działaniu.

Opinie

Marcin S. z Poznania jako bhp-owiec pracuje od 10 lat:

„Praca jest lekka, ale dużych pieniędzy nie sposób zarobić w tym zawodzie. 2 tys. zł to najczęściej spotykana pensja. Dodatkowo warto wspomnieć, iż koledzy patrzą krzywym okiem, traktując mnie jako donosiciela.  Szef patrzy krzywo, bo koszty się generuje. Jak zdarzy się wypadek, to wszyscy mają pretensje do bhp-owca.

Praca przyjemna dla ludzi, którzy są ambitni i trafią na szefa któremu zależy na BHP i ma na to przeznaczone finanse. Inaczej nie polecam.”

Janusz E. z Krakowa również pracuje w tym zawodzie od wielu lat. Co chce Wam powiedzieć?

„Jeżeli zależy Wam na karierze zawodowej, to z wykształceniem technika można jedynie dojść do stanowiska starszego inspektora. Dalej potrzebne są już studia wyższe o specjalności bhp lub podyplomowe. Studia wyższe otwierają furtkę w dalszej drodze np. prowadzenia szkoleń, zdobycia dalszych poprzeczek kariery zawodowej specjalisty, starszego specjalisty, gł.  specjalisty, kierownika działu bhp.”

Krzysztof K. z Lublina ma 10 letnie doświadczenie w zawodzie:

„Mam mieszane uczucia do sprawy specjalisty d/s bhp. Konkretnie do tego, że trzeba skończyć studia podyplomowe, aby uzyskać taki tytuł. Jestem Starszym inspektorem bhp i od 10 lat, przeszedłem wszystkie szczeble administracyjne od referenta aż do St. inspektora bhp.

Teraz mając 60 lat muszę iść na studia, aby uzyskać stopień Specjalisty, bo tylko on może szkolić ludzi. Czy ktoś, kto ustanawiał taka zasadę nie zastanowił się nad tym, że takich ludzi jak ja jest w Polsce spora ilość. Czy jest to zgodne z zasadami ekonomii? Mam własny zakład od 20 lat o profilu bhp i co ja mam teraz robić- iść do szkoły? Uważam, że jest to niemoralne i nieetyczne wobec takich ludzi jak ja. Nadmieniam, że pracowałem w straży pożarnej w której jestem do dziś członkiem OSP. Jestem na bieżąco z przepisami. Wymóg posiadania Specjalisty d/s bhp jakie stawia ustawa jest nieadekwatny do sytuacji w Polsce. Na bruk pójdzie znowu następna ilość ludzi.”

 

Źródło: zawodowe.com
J. Jankowska

 

Komentarze:

 1. BHP-owiec na l4 pisze: 2014/11/27 o 15:21

  – Ludzie niech Bóg was chroni od takiej ścieżki zawodowej, mam 40 lat(12 praktyki jako specjalista ds. BHP], rodzinę, ukończony CIOP, SGSP(kurs), kurs pedagogiczny i siedzę na L-4, bo zlikwidowali moje stanowisko pracy. Rozsyłam CV po całym kraju i 0 odpowiedzi. Miałem jedną propozycję ” PO ZNAJOMOŚCI ” w stolicy za 2tyś. brutto- hahaha, nawet mieszkania za to nie wynajmę. Zamiast kształcić się podyplomowo BHP lepiej ten czas przeznaczcie na picie alkoholu albo zbieranie grzybów po deszczu:).Pozdrawiam serdecznie kolegów z branży oraz wszystkich którym mój wpis wybił z głowy szatański pomysł zastania specem od chu. wie czego!

  (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook