Jeżeli chcielibyście zacząć pracę w zakładach produkcyjnych przemysłu papierniczego i poligraficznego to zobaczcie opis kierunku Papiernictwo i poligrafia.
Papiernictwo i poligrafia
Absolwent studiów pierwszego stopnia posiada podstawową wiedzę z zakresu technologii papiernictwa i poligrafii oraz maszyn papierniczych i poligraficznych.
Absolwent studiów drugiego stopnia opanowuje wiedzę i umiejętności w zakresie zaawansowanych technologii oraz metod badania procesów i eksploatacji maszyn w przemyśle papierniczym i poligraficznym.
Idealny kandydat
Od idealnego kandydata wymaga się umiejętności technicznych oraz dobrej wiedzy z zakresu chemii, fizyki i matematyki. Jeżeli interesuje Was poznanie metod przetwarzania i wytwarzania papieru, to ten kierunek jest właśnie dla Was.
Rekrutacja
Papiernictwo i poligrafię można studiować w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Studia stacjonarne pierwszego stopnia inżynierskie trwają 7 semestrów, a studia drugiego stopnia 3 semestry.
Przedmioty opcjonalne: matematyka, język obcy
Przedmioty opcjonalne: chemia, fizyka
Program studiów
Przedmioty nauczania realizowane na papiernictwie i poligrafii – studia pierwszego stopnia (grupa treści podstawowych):
- matematyka,
- fizyka,
- chemia,
- informatyka,
- mechanika,
- grafika inżynierska,
- lektrotechnika i elektronika,
- ekonomia i prawo pracy.
Przedmioty nauczania realizowane na papiernictwie i poligrafii – studia pierwszego stopnia (grupa treści kierunkowych):
- fizykochemiczne podstawy papiernictwa i poligrafii,
- technologia papiernictwa i poligrafii,
- maszyny papiernicze i poligraficzne,
- metrologia papiernictwa i poligrafii,
- automatyzacja procesów papierniczych i poligraficznych.
Specjalizacje i specjalności
Student może wybrać jedną z dwóch specjalności:
- maszyny i urządzenia papiernicze, przetwórcze i poligraficzne (eksploatacja, zarządzanie i marketing),
- technologia papiernictwa i poligrafii (od rękodzieła do rozwiązań cyfrowych).
Papiernictwo i poligrafia, a rynek pracy
Absolwent studiów pierwszego stopnia może podjąć pracę w zakładach produkcyjnych: papierniczych, poligraficznych i pokrewnych, zakładach budowy i remontu maszyn oraz urządzeń papierniczych i poligraficznych, biurach projektowych, laboratoriach branżowych, administracji oraz szkolnictwie ? po ukończeniu specjalności nauczycielskiej.
Absolwent studiów drugiego stopnia jest przygotowany do pracy w zakładach produkcyjnych przemysłu papierniczego i poligraficznego oraz przemysłów pokrewnych, zakładach wytwarzających i remontujących maszyny papiernicze i poligraficzne, instytutach naukowo-badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych oraz instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu papiernictwa i poligrafii oraz biurach projektowych.
Źródło: uczelnie.info.pl
J. Jankowska