Według sprawozdania ?She Figures? Komisji Europejskiej wynika, że Kobiety stanowią około 40 proc. wszystkich naukowców w szkolnictwie wyższym. Zarządzają 15,5 proc. instytucji szkolnictwa wyższego, a funkcję rektora pełnią w 10 proc. unijnych uniwersytetów.
Kobiety stanowią ok. 40 proc. wszystkich naukowców zatrudnionych w szkolnictwie wyższym, 40 proc. w sektorze rządowym i 19 proc. w sektorze przedsiębiorstw.
Chociaż odsetek kobiet wśród naukowców w Europie rośnie, liczba kobiet na stanowiskach naukowo-badawczych wciąż pozostaje zbyt niska”– czytamy w przesłanym PAP komunikacie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Pomimo faktu, że we wszystkich państwach Unii Europejskiej liczba kobiet- badaczek rośnie szybciej, niż liczba mężczyzn (5,1 proc. wzrostu rocznie w porównaniu z 3,3 proc. w przypadku mężczyzn w latach 2002-2009) to kobiety wciąż muszą walczyć o dostęp do stanowisk kierowniczych.
„Pomimo pewnych postępów poczynionych w ostatnich latach, kobiety wciąż pozostają mniejszością w sektorze naukowym, a szklany sufit uniemożliwia im przede wszystkim dostęp do najwyższych stanowisk. Sytuacja ta jest bardzo niesprawiedliwa i prowadzi do marnowania talentów” – oceniła unijna komisarz ds. badań, innowacji i nauki Maire Geoghegan-Quinn.
Warto także wspomnieć, że w 2010 roku wśród słuchaczy i absolwentów studiów doktoranckich mężczyźni byli liczniejsi, niż kobiety.
„Kobiety stanowiły 44 proc. naukowców zaczynających pracę naukową z tytułem doktora i jedynie 20 proc. naukowców na najwyższych szczeblach akademickiej hierarchii. Niedostateczna reprezentacja kobiet jest szczególnie widoczna w dziedzinach takich jak nauki ścisłe i inżynieria” – czytamy w komunikacie przesłanym przez przedstawicielstwo KE.
Polskie uczelnie
We władzach polskich uczelni technicznych jest zaledwie jedna kobieta rektor: prof. Maria Nowicka-Skowron, która kieruje Politechniką Częstochowską.
Raport „Kobiety na politechnikach 2013”, przygotowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, podaje, że kobiety stanowią zaledwie ok. 8 proc. prorektorów. Jest to 8 kobiet na 98 mężczyzn. Na 178 dziekanów w polskich uczelniach technicznych 24 to kobiety. Co czwarty prodziekan to kobieta.
Sprawozdanie „She Figures” publikowane jest co trzy lata, począwszy od 2003 roku. Obejmuje najważniejsze dane dotyczące sytuacji kobiet w sektorze naukowo-badawczym. Przygotowuje je Komisja Europejska) we współpracy z korespondentami statystycznymi Grupy Helsińskiej ds. Kobiet i Nauki.
Źródło: gazeta.pl
J. Jankowska
Komentarze: