Jeżeli interesuje Ciebie kultura krajów śródziemnomorskich, lubisz uczyć się języków obcych, a w przyszłości chciałbyś/abyś pracować na przykład w wydawnictwie, sprawdź kierunek studiów studia śródziemnomorskie.
Studia śródziemnomorskie
Studia te pozwalają poznać szeroko pojętą kulturę Sródziemnomorza od starożytności aż po czasy współczesne. Dają możliwość poznania i zrozumienia kultury wybranego regionu z naciskiem na aktualną problematykę i dominujące formy współczesnej kultury.
Studia śródziemnomorskie to studia typowo humanistyczne, a mówiąc konkretniej kulturoznawcze, dlatego też zapewniają teoretyczne podstawy konieczne do pełnego zrozumienia historii kultury i sztuki, filozofii, literatury świata śródziemnomorskiego w jego historycznym rozwoju i w wymiarze interdyscyplinarnym.
Idealny kandydat
Idealnym kandydatem jest osoba, dla której kultura i sztuka to coś więcej niż tylko szczątkowe poznanie najważniejszych informacji. Przyszli studenci powinni mieć w sobie zapał poznania innych krajów ? zwłaszcza śródziemnomorskich.
Umiejętności, które z pewnością przydadzą się na tym kierunku, to łatwość zapamiętywania faktów historycznych, otwartość na inne kultury oraz lekkość w nauce języków obcych, ponieważ na tym kierunku kładziony jest duży akcent na naukę języków: łacina, język grecki, włoski, czy hiszpański.
Rekrutacja
Kierunek ten można studiować na uczelniach publicznych, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (zaocznym). Są trzy stopnie: licencjat, magisterium i doktorat.
Przedmioty maturalne brane pod uwagę podczas rekrutacji, to:
- Język polski
- Język obcy nowożytny
- Jeden przedmiot spośród: język łaciński i kultura antyczna, język grecki i kultura antyczna, historia, wiedza o społeczeństwie, filozofia, historia sztuki
Program studiów
Przedmioty nauczania realizowane na studiach śródziemnomorskich:
- historia starożytnej Grecji
- literatura i kultura grecka
- gramatyka opisowa języka łacińskiego
- mitologie śródziemnomorskie
- wstęp do nauki o języku
- poetyka opisowa
- teatr antyczny i jego recepcja
- współczesne językoznawstwo
- antropologia kultury dawnej
Specjalizacje i specjalności
Na tym kierunku nie ma podziału na specjalności.
Studia śródziemnomorskie a rynek pracy
Absolwent tego kierunku może znaleźć zatrudnienie w wydawnictwach, redakcjach czasopism, środkach masowego przekazu, turystyce oraz sektorze usług wymagających dobrej znajomości języków obcych.
Źródło: uczelnie.info.pl
J. Jankowska