Uwielbiasz język angielski, ale akcent mieszkańców Wielkiej Brytanii jest dla Ciebie niezrozumiały i śmieszny? A może planujesz wyjechać w przyszłości do Meksyku lub Kanady? Zanim podejmiesz taką decyzję powinieneś bardziej poznać przed wyjazdem kulturę i historię tych dwóch kontynentów.
Amerykanistyka
Kierunek ten od niedawna gości na polskich uczelniach. Łączy w sobie naukę języka angielskiego, który nota bene wykładany jest w wersji amerykańskiej z poznawaniem historii, kultury i literatury tego kraju. Studia pozwalają również poznać głębiej tematykę amerykanizacji kultury europejskiej.
Amerykanistyka pozwala również poznać charakterystyczną tożsamość, której podstawą jest wyjątkowa otwartość na zmianę, krytycyzm względem kultury i akceptacja dla wartości wnoszonych przez imigrantów.
Idealny kandydat
Jednym z podstawowych wymagań względem przyszłych studentów tego kierunku jest znajomość języka angielskiego. Dodatkowym atutem będzie również znajomość języka hiszpańskiego.
Jeżeli wybieracie się na ten kierunek, powinniście znać historię, kulturę i obyczaje Stanów Zjednoczonych. Przyda się też wiedza z zakresu aktualnej sytuacji polityczno ? gospodarczo ? społecznej w USA.
Rekrutacja
Amerykanistykę można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I i II stopnia.
Przedmioty brane pod uwagę podczas rekrutacji:
- język angielski
- język polski
- Jeden przedmiot do wyboru spośród: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia sztuki, język rosyjski, matematyka, WOS, urzędowy język UE z wyjątkiem języka polskiego i języka angielskiego
Program studiów
Wybrane przedmioty nauczania realizowane na tym kierunku:
- Historia filozofii
- Wstęp do kulturoznawstwa
- Amerykańskie interwencje zbrojne ? studium przypadku
- Historia stosunków międzynarodowych
- Historia prasy amerykańskiej
- Amexica ? mniejszość latynoska w USA
- Indianie, Metysi, Inuici
- Wybory prezydenckie w USA
- Polityka imigracyjna USA
- Amerykański sposób prowadzenia wojny
- Społeczeństwo USA
- Historia USA
- Wprowadzenie do problematyki kanadyjskiej
- Współczesny teatr amerykański
- Historia filmu amerykańskiego
- Literatura amerykańska
- Literatura kanadyjska
- Historia kultury północnoamerykańskiej
Specjalizacje i specjalności
Specjalności dostępne na tym kierunku:
- Ameryka Północna
- Ameryka Łacińska
- Migracje i etniczność
Warto jednak wspomnieć, że na większości uczelni amerykanistyka funkcjonuje jako specjalność sama w sobie, zwykle na kierunku: Stosunki Międzynarodowe.
Amerykanistyka a rynek pracy
Absolwent Amerykanistyki może zostać zatrudniony w dyplomacji, organizacjach pozarządowych, jako wykładowca na uczelni, wydawca, nauczyciel języka angielskiego czy urzędnik w instytucjach i placówkach kulturalnych.
Źródło: uczelnia.info.pl
J. Jankowska