Zawód Wizażysta (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Wizażysta

Wiesz, które kolory pasują do siebie, jak ukryć mankamenty urody i w jaki sposób wyeksponować to, co najpiękniejsze? Jeżeli makijaż jest Twoją pasją, to zobacz opis zawodu Wizażysty.

Zawód Wizażysta

Wizażysta zajmuje się przede wszystkim tworzeniem makijażu, jednakże wykonuje także inne zabiegi upiększające.

Obowiązki wizażysty:

 • przeprowadzenie analizy kolorystycznej typu urody, rodzaju cery, w celu wykonania odpowiedniego makijażu
 • wykonywanie makijażu
 • modelowanie twarzy podkładem
 • korygowanie niedoskonałości urody
 • współpraca z fotografami lub operatorami filmowymi w przypadku charakteryzowania modelek i aktorek

Miejscem pracy jest zazwyczaj salon kosmetyczny, w którym wizażysta przyjmuje klienta, by zająć się jego cerą. Musi stale śledzić rynek specyfików kosmetycznych i uczyć się nowych sposobów i technik malowania twarzy. W razie potrzeby służy fachową pomocą klientom przy zakupie kosmetyków, które pochodzą zazwyczaj z renomowanych zakładów kosmetycznych.

Wizażyści pracują także na planach filmowych. Ich zadaniem jest odpowiednie przygotowanie aktorów od strony… podkładu kosmetycznego.

Czym jest wizaż

Wizaż to makijaż artystyczny podkreślający czyjąś urodę lub tuszujący jej braki. Wizaż to również kreowanie wizerunku i stylizacja ubioru. Wizaż jako makijaż artystyczny łączony jest z dziedziną kosmetologii.

U podstaw makijażu artystycznego leży właściwa pielęgnacja ciała, umiejętność rozróżniania typów skóry, dobór właściwych kosmetyków oraz preparatów.

Wykształcenie Wizażysty

Do wykonywania tego zawodu trzeba się wszechstronnie przygotować, ponieważ zawód ten polega na kreowaniu wizerunku zewnętrznego danej osoby. Zazwyczaj, aby móc wykonywać ten zawód trzeba ukończyć studia kosmetologiczne, szkoły policealne lub odpowiednie kursy i szkolenia z podstaw wizażu.

Rynek pracy

Droga do zawodu nie jest prosta – zwłaszcza wizażysty na planie filmowym. Oprócz kufra z kosmetykami (koszt kilku tysięcy złotych) trzeba jeszcze mieć swoje portfolio (teczkę ze zdjęciami prezentującymi nasze dokonania). Żeby się jej dopracować, potrzeba czasu i znajomości.

Wizażyści mogą pracować także w salonach kosmetycznych. Coraz częściej zatrudniają ich duże koncerny i firmy kosmetyczne. Pracują także w telewizji, przy sesjach fotograficznych, na pokazach mody oraz podczas produkcji reklam.

Ile zarabia Wizażysta

Rynkowe zarobki na stanowisku wizażysta/stylista zawierają się w przedziale od 2 600 zł do 3 300 zł. 10 procent przedstawicieli tego zawodu otrzymuje wynagrodzenie w wysokości mniejszej niż 2 400 zł. Najwyższe płace na jakie mogą liczyć wizażyści/styliści to zarobki rzędu 3 600 zł. Powyżej tej kwoty zarabia 10% pracowników zatrudnionych na tym stanowisku.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Wiedza:

 • chemia
 • biologia

Zainteresowania:

 • moda
 • uroda
 • kosmetki

Zdolności:

 • koncentracja uwagi (przy zabiegach kosmetycznych)

Predyspozycje psychiczne i fizyczne:

 • dokładność
 • drobiazgowość
 • samodzielność

Opinie o zawodzie

O zawodzie wypowiedziała się Justyna L. z Lublina:

„Pielęgnujcie swoje pasje i dokształcacie się samodzielnie, ćwicząc, szukając i śledząc, co nowego się pojawia. Nie zapominajcie o klasyce i podstawach, których znajomość jest kluczem do sukcesu przy tworzeniu nowych rzeczy, czyli makijaży i stylizacji. Ważna jest także wyobraźnia, trzeba ją stymulować i dostarczać dużo wrażeń, czyli: nie zamykać się na środowiska i ludzi oraz próbować skrajnie różnych doznań. Grunt to być samemu reprezentatywnym, miłym i otwartym, a wtedy inni będą do Was lgnąć i chcieć z Wami robić sesje i pokazy. Naprawdę, jest tak duża konkurencja, że trzeba umieć się wyróżnić i zaprezentować w jak najlepszym stylu :).”

 

Źródło: moja-pensja.pl, computerplus.com, uczelnie.info.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

 1. gosia pisze: 2014/02/03 o 21:43

  dobry kierunek dla blogerek :P

  (odpowiedz)
 2. Hania19 pisze: 2014/02/05 o 23:48

  hahha, dobre

  (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook