Nowe miejsce (Fot.freedigitalphotos.net)

Jak odnaleźć się w nowym mieście

Koniec szkoły średniej, egzamin maturalny, złożenie papierów na studia i? czekanie na przeprowadzkę do nowego miasta? No właśnie. Nie każdy jest na tyle odważny, aby nie obawiać się nowego miejsca, nowych ludzi i nowych zwyczajów. Podpowiadamy jak odnaleźć się w nowym mieście.

Mapa

Pierwszym krokiem jest dokładne zapoznanie się z mapą miasta do którego się wybieramy. Wiadomo, im mniejsze miasto tym łatwiej sobie poradzić? Jeżeli jednak Wasza przeprowadzka będzie wiązać się z jednym z większych miast Polski, to czas na wielką przyjaźń z tą kartką papieru.

Na początku nie popadajcie w panikę. Nie musicie znać każdej ulicy i każdej alejki. Nawet rodowici mieszkańcy nie znają topografii swojego miasta na pamięć. Skupcie się na najważniejszych miejscach w których na pewno będziecie musieli się pojawić, tj. miejsce zamieszkania, centrum miasta, dworzec i uczelnia. Tylko te miejsca powinny Was na początku interesować. Warto także zwrócić uwagę na rozkład dzielnic i ich nazwy. Ta znajomość przyda się przy ogólnym rozeznaniu.

Z czasem zaczniecie już na miejscu poznawać miasto coraz lepiej.

Wycieczka w wakacje

Jeżeli macie taką możliwość, to sugerujemy wybrać się (nawet na jednodniową) wycieczkę do nowego miasta. Będzie super, jeżeli na ten wyjazd zdecydują się także Wasi znajomi. Przecież nie tylko Wy opuszczacie rodzinne gniazdo. Razem zawsze weselej, bezpieczniej i raźniej. Zwiedźcie miejsca w których będziecie bywać, zobaczcie połączenia komunikacji miejskiej, zwracajcie uwagę na szczegóły, które pozwolą Wam łatwiej poruszać się w nowym miejscu.

Możliwe, że wśród Waszych znajomych będzie już osoba, która była w tym mieście? Wtedy z pewnością sprawniej pójdzie Wam poznawanie miasta.

Z kimś bliskim

Jak już wspomnieliśmy wcześniej na pewno nie jedziecie jako jedyni na studia. Popytajcie znajomych gdzie się wybierają. Znajdźcie kilka osób z którymi łatwiej będzie Wam przetrwać te pierwsze tygodnie. Po zajęciach spotkajcie się w ustalonym miejscu i starajcie się poznawać kolejne dzielnice. Takie wspólne spacery czy przejazdy przydadzą się i Tobie i znajomym.

Na studiach także będą osoby z innych miast. Wspólne poznawanie nieodkrytych miejsc pozwoli zacieśnić więź z kolegami z grupy. Możliwe, że dzięki takim wycieczkom nawiążecie przyjaźnie na długie lata, a na pewno będzie Wam łatwiej zaaklimatyzować się w nowym środowisku.

Aplikacja na telefonie

Jeżeli jednak jesteście nieśmiali i powyższa opcja na pewno nie wchodzi w grę, jak również nikt ze znajomych nie wybiera się z Wami na studia, to? sięgnijcie po telefon. Zainstalujcie sobie aplikację, która pozwala łatwiej poruszać się w nieznanym miejscu. Jeżeli np. się zgubicie, przede wszystkim liczyć się będzie spokój. My z naszej strony polecamy tanią aplikację ?jakdojade?. Po wpisaniu ulicy na której się znajdujecie oraz miejsca docelowego, aplikacja wyznaczy trasę do pokonania. Zobaczycie także spis autobusów i tramwajów dzięki którym dojedziecie na miejsce.

 

J. Jankowska

 

 

 

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook