Zawód Listonosz (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Listonosz

W samej Polsce zawód ten wykonywany jest przez 26 tys. osób. Codziennie listy i przesyłki roznoszone są przez listonoszów. Zobaczcie, jak można sprawować ten zawód oraz poznajcie szczegóły.

Zawód Listonosz

Praca listonosza z pewnością nie należy do łatwych. Codziennie trzeba przejść nawet kilkanaście kilometrów. Przy tym wszystkim towarzyszy ciężka torba. Zadaniem listonosza jest doręczenie listów i przesyłek na wskazany adres oraz dbanie o swój region.

Dawniej zawód ten był bardzo poważany, a listonosze cieszyli się ogromnym szacunkiem, zaufaniem i poważaniem. Dowodem na to może być fakt, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu pisano o nich wiesze i śpiewano piosenki.

Dzień pracy zaczyna się o 8. Wtedy to listonosze zakładają swoje uniformy, pobierają listy i ruszają w teren. Często zdarza się również, że w naszej skrzynce znajdujemy awizo zostawione przez listonosza. Powodem może być nieobecność odbiorcy w domu lub gabaryty paczki, która była zbyt ciężka, aby listonosz mógł ją przynieść osobiście.

Praca kończy się o godzinie 15-16, jednakże dodatkowo muszą spędzić jeszcze godzinę w Urzędzie Pocztowym na  wypełnieniu potrzebnych dokumentów.

Wykształcenie Listonosza

Aby wykonywać ten zawód nie trzeba mieć wyższego wykształcenia. Najważniejsza jest przede wszystkim sprawność fizyczna. Kandydaci powinni dobrze znosić codzienne długie spacery, wspinaczki po schodach i użeranie się z agresywnymi pupilami odbiorców.

Jest to zawód dla osób, które nie znoszą pracy za biurkiem i uwielbiają być cały czas w ruchu.

Aby zostać listonoszem najlepiej jest śledzić oferty na stronie Poczty Polskiej lub w Urzędzie Pracy. Jeżeli w danym momencie nie ma żadnych ofert  można zwrócić się do wojewódzkiego Urzędu Pocztowego z zapytaniem o aktualną sytuację związaną z zawodem listonosza.

Rynek pracy

Listonosze najczęściej zatrudniani są przez Urzędy Pocztowe. Każdy listonosz obsługuje przypisany mu region. W zależności od rodzaju terenu do swojej pracy używa samochodu, roweru lub po prostu chodzi pieszo.

Warto jednak wspomnieć, że wraz z liberalizacją polskiego rynku usług pocztowych pojawia się coraz więcej firm świadczących usługi doręczania listów, np. dla dużych korporacji.

Ile zarabia Listonosz?

Według portalu moja-pensja.pl rynkowe zarobki na stanowisku listonosza zawierąją się w przedziale od 1 500 zł do 2 000 zł. 10 procent przedstawicieli tego zawodu otrzymuje wynagrodzenie w wysokości mniejszej niż 1 300 zł. Natomiast najwyższe płace na jakie mogą liczyć listonosze to zarobki rzędu 2 300 zł.

Dodatkowe informacje

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać listonoszem?

  • Wykształcenie minimum zawodowe
  • Ceniona jest umiejętność podstawowej obsługi komputera
  • Dodatkowo Urzędy Pocztowe mogą doceniać dobrą sprawność kandydata i miłe podejście.
  • W umiejętnościach miękkich bardzo wysoko cenione są takie umiejętności jak: dokładność, odpowiedzialność i odporność na stres.
  • Rekrutacja na stanowisko listonosza potrafi trwać nawet kilka miesięcy. Zazwyczaj rozpoczyna się od złożenia CV, potem następuje rozmowa kwalifikacyjna i stosowany przez niektóre urzędy egzamin terenowy podczas którego sprawdza się przyszłego kandydata w praktyce

Opinie o zawodzie

Mariusz R. z Ełku od 4 lat pracuje jako listonosz. Zobaczcie jego opinię na temat tego zawodu.

?Pracuję w tym zawodzie już kilka lat i trzeba przyznać, że łatwo nie jest. To ciężka praca fizyczna, obecnie bardzo często niedoceniania a i zarobki nie zadowalają. Jeżeli ktoś z Was nie jest sprawny fizycznie i nie wyobraża sobie cały dzień być na nogach, to na pewno nie jest to praca dla niego.”

Marcin L. z Warszawy również pracuje w tym zawodzie.

? Jestem listonoszem od 2 lat. Jest to zawód dla osób, które lubią kontakt z ludźmi, są otwarci i  nie boją się fizycznej pracy. To również praca dla osób, które są raczej typem samotnika, ponieważ na kawie z kolegami w kuchni nie można się spotkać :) Istotne jest także jaką dzielnicę się obsługuje, ponieważ tam, gdzie jest dość niebezpiecznie zdarzają się napaści i kradzieże. Zarobki również nie należą do najwyższych i trzeba liczyć się z tym, że raczej nigdy nie będą wysokie. Mimo tego wszystkiego lubię jednak ten zawód. Nie muszę być codziennie na 8 godzin zamknięty w jednym pokoju biurowca a i ludzie, których odwiedzam na szczęście są życzliwi i uprzejmi.?

 

Źródło:careego.pl, moja-pensja.pl
J.Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook