Zawód dostawca (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Kurier

Zawód kuriera z pewnością nie jest dla osób, które wyobrażają sobie dzień pracy przy biurko i komputerze. W tym zawodzie trzeba być cały dzień w ruchu, kontaktować się klientami? zobaczcie, co jeszcze.

Zawód Kurier

Do głównych obowiązków osoby zatrudnionej na tym stanowisku należy odbieranie przesyłek od klientów i dostarczania ich do wyznaczonego miejsca. Każdy kurier zazwyczaj ma określony rewir w którym pracuje, dlatego też porusza się w obrębie jednego miasta lub dzielnicy. Do rozwożenia paczek, kurier zostaje wyposażony w samochód, rower lub skuter. Przed każdym wyjazdem w teren otrzymuje listę zleceń na cały dzień, na podstawie której sam ustala swój harmonogram pracy, uwzględniając w nim odległość poszczególnych lokacji względem siebie i gabarytów przesyłek.

Bardzo często kurierzy na początku każdego dnia dzwonią do klientów i umawiają się na konkretną godzinę odbioru lub dostarczenia paczki. Tym sposobem eliminują sytuację w której może zdarzyć się, że nie zastaną w domu osoby do której przyjechali, niepotrzebnie marnując swój czas.

Praca kuriera powiązana jest z dużą odpowiedzialnością za przekazywane i odbierane przesyłki oraz pojazd, którym pracownik się porusza. Wymagana jest także bezwzględna punktualność i zrealizowanie wszystkich zleceń przewidzianych na dzień pracy.

Wykształcenie Kuriera

Nie ma większych wymagań względem kandydatów na to stanowisko. Wymaga się jednak zazwyczaj wyższego wykształcenia. Najważniejszym warunkiem, który należy spełniać to posiadanie prawa jazdy kategorii B lub innej kategorii w przypadku większych samochodów.

Rynek pracy

Kurier może być zatrudniony w branży spedycja/dystrybucja, w firmie przewozowej lub po spełnieniu wszystkich wymagań ? podjąć własną działalność. Obecnie na rynku polskim istnieje wiele firm, które dają zatrudnienie kurierom. Są to zarówno duże korporacje, jak również te małe obsługujące konkretne firmy lub niewielkie miasta czy dzielnice dużych miast.

Ile zarabia Kurier?

Według portalu moja-pensja.pl, rynkowe zarobki na stanowisku kurier zawierąją się w przedziale od 1 500 zł do 3 600 zł. 10 procent przedstawicieli tego zawodu otrzymuje wynagrodzenie w wysokości mniejszej niż 1 400 zł. Natomiast najwyższe płace na jakie mogą liczyć kurierzy to zarobki rzędu 4 900 zł.

Dodatkowe informacje

U osób na tym stanowisku ceniona jest punktualność, dyscyplina i odpowiedzialność. Umiejętność nawiązywania kontaktu oraz komunikatywność i zdolność pracy pod presją czasu zostanie z pewnością doceniona przez potencjalnych pracodawców.

Zdarza się dość często, że pracodawca wymaga od osób zatrudnionych na tym stanowisku posiadania własnej działalności gospodarczej lub gotowości do jej założenia.

Opinie o zawodzie

Marcin  J. z Warszawy wyjaśnia jak wyglądają warunki zatrudnienia:

?Pracowałem 9 miesięcy w jednej z największych, światowych firm kurierskich. Byłem zatrudniony pośrednio ? u osoby posiadającej kilka rejonów. Miałem więc swojego szefa, który zatrudniał kierowców do rozwożenia, ale za to on zapewniał nam samochody. Taka osoba zarabia pieniądze z kilku rejonów, wynagradzając pracowników ustaloną pensją. Najczęściej jednak wygląda to tak, że każdy samodzielny kurier pracuje na własnej działalności, kupuje samochód, jeździ za określone stawki rozliczając się z każdego dnia z firmą kurierską, a na koniec miesiąca wystawia im należną fakturę.?

 

Źródło: pracuj.pl
J. Jankowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook