Kierunek Behawiorystyka zwierząt (Fot.freedigitalphotos.net)

Kierunek Behawiorystyka zwierząt

Jeżeli kochasz zwierzęta i zawsze dbałaś/dbałeś o to, aby w Twoim towarzystwie czuły się jak najlepiej, to zobacz nowo powstały kierunek na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Jeśli tylko chciałbyś/abyś badać zachowania zwierząt, to ten kierunek jest dla Ciebie.

Kierunek Behawiorystyka zwierząt

Jest to kierunek, który pozwala badać i zająć się problematyką związaną z zachowaniem zwierząt w najszerszym ujęciu.

Studia pozwalają poznać mechanizmy odpowiedzialne za występowanie konkretnych zachowań, związki między bodźcami a reakcjami na podstawie których można przewidywać zachowania w określonych sytuacjach. Dodatkowo poznacie także powiązania warunków  bytowania zwierząt różnych gatunków i grup użytkowych z ich potrzebami emocjonalnymi w aspekcie zachowań typowych dla danego gatunku.

Idealny kandydat

Idealnym kandydatem są przede wszystkim osoby, które kochają zwierzęta, nie pozostają obojętne na ich krzywdę oraz chcieliby poznać przyczyny i skutki zachowań występujących u zwierząt.

Przyda się także zainteresowanie biologią i psychologią, ponieważ największy nacisk będzie kładziony właśnie na tę dziedziny wiedzy.

Rekrutacja

Behawiorystykę zwierząt można studiować na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I i II stopnia.

Przedmioty maturalne uwzględniane w rekrutacji to język obcy nowożytny oraz jeden przedmiot do wyboru: biologia, matematyka, chemia, fizyka i astronomia, informatyka oraz geografia.

Program zajęć

Przedmioty zgrupowane są w moduły o charakterze ogólnym, kierunkowym i specjalistycznym. Problematyka interdyscyplinarna studiów pozwoli na poznanie zagadnień związanych ze sferą psycho i neurofizjologiczną zwierząt, umożliwi podjęcie środków bezpieczeństwa i zapobieganie zjawiskom czy reakcjom niepożądanym, nietypowym rzutującym na prawidłowe funkcjonowanie zwierząt.

Różnorodność gatunków zwierząt będących przedmiotem studiów jest bogata. Obejmuje różne gatunki, grupy użytkowe i rasy. Uwzględnia także biologię tych zwierząt, które coraz częściej są przedmiotem zainteresowania człowieka.

„Problematyka behawioralna obejmuje przedmioty związane z biologicznymi mechanizmami zachowań, metodami oceny zachowania zwierząt, etologia stosowana dla omawianych grup i gatunków zwierząt, ekologia behawioralna, psychologia zwierząt, proces uczenia i trening zwierząt, modyfikacja zachowań, anomalie behawioralne zwierząt, neuroetologia, interacje człowiek – zwierzę, podstawy terapii z udziałem zwierząt, metodologia nauk behawioralnych, zasady postępowania ze zwierzętami i symptomatologia.”

Behawiorystyka zwierząt a rynek pracy

Absolwenci tego kierunku znajdą zatrudnienie w hodowlach zamkniętych, schroniskach, zwierzętarniach, ogrodach zoologicznych, hotelach i pensjonatach dla zwierząt, fermach hodowlanych, ośrodkach szkolenia psów oraz hotelach terapeutycznych i rezerwatach.

W Stanach Zjednoczonych coraz bardziej popularny jest zawód psychologa zwierząt, dlatego też otworzenie własnej działalności również wchodzi w grę.

 

Źródło: ar.lublin.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

 1. Diana pisze: 2014/09/16 o 15:37

  Taki kierunek na studiach to świetna sprawa !

  (odpowiedz)
 2. Laura pisze: 2017/02/11 o 11:20

  Czy przedmiot do wyboru (np.biologia) musi być rozszerzony ? Bardzo mi zależy na tych studiach i chcę się jak najlepiej przygotować .

  (odpowiedz)
  • Iiii pisze: 2017/02/21 o 10:52

   Przecież teraz wszystkie przedmioty dodatkowe tj. Biologia, chemia, fizyka, geografia itd zdaje sie w rozszerzeniu, nie ma juz z nich matur na poziomie podstawowym

 3. Ilona22 pisze: 2017/05/09 o 20:35

  witam,aktualnie ucze sie w technikum, gdzie nie mam biologi tylko geografie, czy z biologia, która uczyłam sie w gimnazjum, poradze sobe na tych studiach ?

  (odpowiedz)
 4. Anonim pisze: 2017/05/23 o 13:05

  Hej! Czy ktoś
  1. wie ile osób dostaje się na kierunek?
  2. wie jaki jest próg punktowy?
  3. poleca kierunek?
  Jestem bardzo zakochana w zwierzętach ale mieszkam daleeeko Lublina, dlatego chciałabym dowiedzieć się jak najwięcej o tych studiach. Nie udało mi sie niestety znaleźć za wiele opinii o behawiorystyce zwierząt. Pomożecie?

  (odpowiedz)
 5. Anonim pisze: 2017/10/19 o 22:01

  A jeżeli na maturze będę miała rozszerzenie z biologii i chemii i powiedzmy ze zdam to co z Angielskim, bo tam pisze ze przedmioty uwzględniane przy rekrutacji to między innymi język obcy nowożytny

  (odpowiedz)
 6. Anonim pisze: 2017/10/19 o 22:03

  A jeżeli na maturze będę miała rozszerzenie z biologii i chemii i powiedzmy ze zdam to co z Angielskim, bo tam pisze ze przedmioty uwzględniane przy rekrutacji to między innymi język obcy nowożytny, to jeżeli nie napisze to oznacza że mnie nie przyjmą?

  (odpowiedz)
 7. siarka pisze: 2017/12/04 o 16:17

  Posiada ktoś informację na temat tego czy taki sam kierunek będzie dostępny na innej uczelni w innych rejonach Polski? ewentualnie kierunek zbliżony to owego?

  (odpowiedz)
 8. Filip pisze: 2018/03/06 o 21:08

  Moja koleżanka to studiuje. Na początku masakra – chemia organiczna, budowa ślimaka, anatomia żaby itp. Bardzo przydatne do późniejszej pracy z psami/kotami/końmi.

  (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook