Kraj rowerów, tulipanów, wiatraków i serów – o to co pierwsze przychodzi na myśl w związku z Holandią. Jednak niektórzy kojarzą ten niewielki kraj przede wszystkim z szalonymi imprezami i… uczelniami na wysokim poziomie.
Rekrutacja
O miejsce na holenderskiej uczelni musisz zacząć starać się z wyprzedzeniem, gdyż niektóre z nich wymagają zgłoszenia aplikacji już w grudniu. W większości przypadków terminem ostatecznym jest data 1 kwietnia. Nie, to nie prima aprilis. Tak jak i fakt, że opłata egzaminacyjna wynosi 100 euro. Wszystkie informacje o tym jakie dokumenty należy złożyć można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych uczelni. Przeważnie poza formularzem wymagane są kopia świadectwa maturalnego, certyfikatu językowego, dyplomów ukończenia innych studiów (jeśli takowe posiadasz) i CV.
W Holandii bez problemu znajdziesz studia w języku angielskim. Jednak, by móc tam studiować potrzebny będzie ci zdany egzamin maturalny z języka angielskiego (studia licencjackie) lub certyfikat językowy TOEFL (w przypadku studiów magisterskich).
Każda holenderska uczelnia ma swoje własne kryteria i terminy rekrutacji. Zwykle, aby spełniać postawione przez nie warunki wystarczą świadectwo maturalne (przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego) i certyfikat językowy, jednak niekiedy od kandydatów wymaga się napisania eseju, w którym poza uzasadnieniem wyboru danego kierunku i uczelni, musi zakreślić swój plan studiowania. Więcej na temat kryteriów rekrutacji możesz dowiedzieć się na stronie www.studiazagranica.pl .
System edukacji
Wybór uczelni w Holandii nie należy do najłatwiejszych, gdyż kraj ten może zaoferować ci naprawdę bogaty wachlarz możliwości. Do wyboru masz jeden Uniwersytet Otwarty, 13 uniwersytetów tradycyjnych, 56 wyższych szkół zawodowych i liczne uczelnie prywatne.
Studia uniwersyteckie składają się z dwóch części. Pierwsza trwa 3-4 lata i jej ukończenie jest równoznaczne z otrzymaniem tytułu licencjata. Tytuł magistra otrzymuje się dopiero po drugim, trwającym 2 lata, etapie. Część przedmiotów pozostawiona jest do wyboru studentom, jednak jest pewna stała baza programowa, obowiązkowa dla wszystkich. Studenci uczą się przedmiotów ściśle związanych z kierunkiem studiów. Znaczna część nauki na uniwersytecie to badania, a w szkołach wyższych i na studiach podyplomowych, tzw. studia przypadku. Na zajęciach pracuje się na konkretnych przykładach, np. na studiach prawniczych przeprowadza się symulacje rozpraw. W dodatku często organizowane są dla studentów wycieczki do ważnych instytucji międzynarodowych, a podręczniki są tylko drobnym uzupełnieniem informacji.
Nauka w szkołach zawodowych trwa krócej, bo jedynie 4 lata i podzielona jest na 7 sektorów: rolniczy, techniczny, ekonomiczny, służbę zdrowia, nauki społeczne, nauczycielskie i artystyczne. Bardzo ważny jest fakt, iż plany zajęć na uczelniach są bardzo elastyczne, co daje studentom możliwość podjęcia pracy zarobkowej. W wielu przypadkach jest to niestety naprawdę konieczne, gdyż studiowanie w Holandii nie należy do najtańszych przyjemności.
Poza międzynarodowym środowiskiem akademickim rzeczą, która może nas zaskoczyć jest… ostre pilnowanie podczas egzaminów! Holendrzy są narodem wybitnie tolerancyjnym, jednak często ulegają stereotypom. I tak uważają, iż domeną polskich studentów są skłonności do ściągania i ci są obserwowani w pierwszej kolejności.
Więcej informacji na temat holenderskiego systemu edukacji uzyskasz na stronie www.studyin.nl , a listę uczelni znajdziesz na www.nuffic.nl.
Koszty studiowania
Niestety, studia w Holandii są płatne i jest to wiadomość co najmniej przykra zarówno dla studenta, jak i dla jego rodziców. Trudno jednak określić jedną stawkę, gdyż jest ona indywidualną sprawą uczelni. Szacuje się, iż studenci z zagranicy potrzebują miesięcznie na życie i studia między 700 a 900 euro. Jeśli czesne wynosi więcej niż 500 euro na miesiąc, kwotę tę można sobie odpisać od podatku.
Studenci z państw Unii Europejskiej mogą z powodzeniem starać się o granty na studiowanie. Zainteresowanych tym tematem odsyłam na stronę www.ib-groep.nl . Jeśli jednak dziwnym trafem nie otrzymamy stypendium, zawsze można podjąć pracę na pół etatu. Zarówno znalezienie jej, jak i godzenie jej ze studiami nie jest rzeczą ciężką do wykonania.
Najtańsze zakwaterowanie w Holandii to zdecydowanie akademik. Dla osób z zagranicy stworzone zostały nawet specjalne campusy. Pokój jednoosobowy to koszt rzędu 200-300 euro na miesiąc, podczas gdy wynajmowanie pokoju na mieście wynieść może co najmniej 400 euro.
Ośrodki edukacyjne
W Holandii studenci mawiają: „Jeśli chcesz się uczyć, to tylko w Rotterdamie. Chcesz się bawić – studiuj w Amsterdamie”. Te dwa miasta uważane są za największe ośrodki akademickie w Holandii i są mekką wielu studentów z całego świata. Szczególnie kojarzący się z wolnością i niesamowitymi imprezami Amsterdam.
Można studiować na 14 uniwersytetach (universiseiten) i w ok. 50 wyższych szkołach zawodowych (hogescholen). Uniwersytety kształcą głównie przyszłe kadry naukowe, podczas gdy hogescholen skupiają się przede wszystkim na przygotowaniu studentów do konkretnych zawodów. Oprócz wyżej wymienionych w Holandii działa 15 międzynarodowych uczelni, które oferują głównie studia podyplomowe, gdzie można wybierać spośród ok. tysiąca różnych kursów.
W zasadzie każde większe miasto posiada wyższą uczelnię. W największych aglomeracjach studenci kładą nacisk na naukę i pracę, natomiast w mniejszych kwitnie życie akademickie.
Walka z wiatrakami
Studia w Holandii nie należą do najtańszych. Podobnie jak koszty utrzymania. Warto jednak odkładać grosz do grosza, by kiedyś móc sobie pozwolić na to doświadczenie. Jest to niesamowita okazja, by poznać ludzi z całego świata (zarówno wśród kolegów z roku, jak i wśród wykładowców), zdobyć porządne wykształcenie i podszlifować język angielski w – co jest całkiem zabawne – nieanglojęzycznym kraju. Studia w Holandii mogą też bardzo korzystnie wpłynąć na twoją przyszłość: zapoznany z tamtejszymi realiami i ze zdobytym tam wykształceniem z łatwością znajdziesz dobrze płatną pracę, zgodną z wyuczonym zawodem. Biorąc pod uwagę rosnące w Polsce bezrobocie i wyjątkowo niską średnią krajową wynagrodzeń, związanie swojej przyszłości z tak postępowym krajem może nieść jedynie korzyści.
SŻ
Sukces polega na tym, ze zdobywa sie to co sie chcialo. Szczescie polega na tym, ze podoba sie to co sie ma. E.G.