studia w Holandii

Studia w Holandii

Kraj rowerów, tulipanów, wiatraków i serów ? o to co pierwsze przychodzi na myśl w związku z Holandią. Jednak niektórzy kojarzą ten niewielki kraj przede wszystkim z szalonymi imprezami i? uczelniami na wysokim poziomie.

Rekrutacja

O miejsce na holenderskiej uczelni musisz zacząć starać się z wyprzedzeniem, gdyż niektóre z nich wymagają zgłoszenia aplikacji już w grudniu. W większości przypadków terminem ostatecznym jest data 1 kwietnia. Nie, to nie prima aprilis. Tak jak i fakt, że opłata egzaminacyjna wynosi 100 euro. Wszystkie informacje o tym jakie dokumenty należy złożyć można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych uczelni. Przeważnie poza formularzem wymagane są kopia świadectwa maturalnego, certyfikatu językowego, dyplomów ukończenia innych studiów (jeśli takowe posiadasz) i CV.

W Holandii bez problemu znajdziesz studia w języku angielskim. Jednak, by móc tam studiować potrzebny będzie ci zdany egzamin maturalny z języka angielskiego (studia licencjackie) lub certyfikat językowy TOEFL (w przypadku studiów magisterskich).

Każda holenderska uczelnia ma swoje własne kryteria i terminy rekrutacji. Zwykle, aby spełniać postawione przez nie warunki wystarczą świadectwo maturalne (przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego) i certyfikat językowy, jednak niekiedy od kandydatów wymaga się napisania eseju, w którym poza uzasadnieniem wyboru danego kierunku i uczelni, musi zakreślić swój plan studiowania. Więcej na temat kryteriów rekrutacji możesz dowiedzieć się na stronie www.studiazagranica.pl .

System edukacji

Wybór uczelni w Holandii nie należy do najłatwiejszych, gdyż kraj ten może zaoferować ci naprawdę bogaty wachlarz możliwości. Do wyboru masz jeden Uniwersytet Otwarty, 13 uniwersytetów tradycyjnych, 56 wyższych szkół zawodowych i liczne uczelnie prywatne.

Studia uniwersyteckie składają się z dwóch części. Pierwsza trwa 3-4 lata i jej ukończenie jest równoznaczne z otrzymaniem tytułu licencjata. Tytuł magistra otrzymuje się dopiero po drugim, trwającym 2 lata, etapie. Część przedmiotów pozostawiona jest do wyboru studentom, jednak jest pewna stała baza programowa, obowiązkowa dla wszystkich. Studenci uczą się przedmiotów ściśle związanych z kierunkiem studiów. Znaczna część nauki na uniwersytecie to badania, a w szkołach wyższych i na studiach podyplomowych, tzw. studia przypadku. Na zajęciach pracuje się na konkretnych przykładach, np. na studiach prawniczych przeprowadza się symulacje rozpraw. W dodatku często organizowane są dla studentów wycieczki do ważnych instytucji międzynarodowych, a podręczniki są tylko drobnym uzupełnieniem informacji.

Nauka w szkołach zawodowych trwa krócej, bo jedynie 4 lata i podzielona jest na 7 sektorów: rolniczy, techniczny, ekonomiczny, służbę zdrowia, nauki społeczne, nauczycielskie i artystyczne. Bardzo ważny jest fakt, iż plany zajęć na uczelniach są bardzo elastyczne, co daje studentom możliwość podjęcia pracy zarobkowej. W wielu przypadkach jest to niestety naprawdę konieczne, gdyż studiowanie w Holandii nie należy do najtańszych przyjemności.

Poza międzynarodowym środowiskiem akademickim rzeczą, która może nas zaskoczyć jest? ostre pilnowanie podczas egzaminów! Holendrzy są narodem wybitnie tolerancyjnym, jednak często ulegają stereotypom. I tak uważają, iż domeną polskich studentów są skłonności do ściągania i ci są obserwowani w pierwszej kolejności.

Więcej informacji na temat holenderskiego systemu edukacji uzyskasz na stronie www.studyin.nl , a listę uczelni znajdziesz na www.nuffic.nl.

Koszty studiowania

Niestety, studia w Holandii są płatne i jest to wiadomość co najmniej przykra zarówno dla studenta, jak i dla jego rodziców. Trudno jednak określić jedną stawkę, gdyż jest ona indywidualną sprawą uczelni. Szacuje się, iż studenci z zagranicy potrzebują miesięcznie na życie i studia między 700 a 900 euro. Jeśli czesne wynosi więcej niż 500 euro na miesiąc, kwotę tę można sobie odpisać od podatku.

Studenci z państw Unii Europejskiej mogą z powodzeniem starać się o granty na studiowanie. Zainteresowanych tym tematem odsyłam na stronę www.ib-groep.nl . Jeśli jednak dziwnym trafem nie otrzymamy stypendium, zawsze można podjąć pracę na pół etatu. Zarówno znalezienie jej, jak i godzenie jej ze studiami nie jest rzeczą ciężką do wykonania.

Najtańsze zakwaterowanie w Holandii to zdecydowanie akademik. Dla osób z zagranicy stworzone zostały nawet specjalne campusy. Pokój jednoosobowy to koszt rzędu 200-300 euro na miesiąc, podczas gdy wynajmowanie pokoju na mieście wynieść może co najmniej 400 euro.

Ośrodki edukacyjne

W Holandii studenci mawiają: ?Jeśli chcesz się uczyć, to tylko w Rotterdamie. Chcesz się bawić ? studiuj w Amsterdamie?. Te dwa miasta uważane są za największe ośrodki akademickie w Holandii i są mekką wielu studentów z całego świata. Szczególnie kojarzący się z wolnością i niesamowitymi imprezami Amsterdam.

Można studiować na 14 uniwersytetach (universiseiten) i w ok. 50 wyższych szkołach zawodowych (hogescholen). Uniwersytety kształcą głównie przyszłe kadry naukowe, podczas gdy hogescholen skupiają się przede wszystkim na przygotowaniu studentów do konkretnych zawodów. Oprócz wyżej wymienionych w Holandii działa 15 międzynarodowych uczelni, które oferują głównie studia podyplomowe, gdzie można wybierać spośród ok. tysiąca różnych kursów.

W zasadzie każde większe miasto posiada wyższą uczelnię. W największych aglomeracjach studenci kładą nacisk na naukę i pracę, natomiast w mniejszych kwitnie życie akademickie.

Walka z wiatrakami

Studia w Holandii nie należą do najtańszych. Podobnie jak koszty utrzymania. Warto jednak odkładać grosz do grosza, by kiedyś móc sobie pozwolić na to doświadczenie. Jest to niesamowita okazja, by poznać ludzi z całego świata (zarówno wśród kolegów z roku, jak i wśród wykładowców), zdobyć porządne wykształcenie i podszlifować język angielski w ? co jest całkiem zabawne ? nieanglojęzycznym kraju. Studia w Holandii mogą też bardzo korzystnie wpłynąć na twoją przyszłość: zapoznany z tamtejszymi realiami i ze zdobytym tam wykształceniem z łatwością znajdziesz dobrze płatną pracę, zgodną z wyuczonym zawodem. Biorąc pod uwagę rosnące w Polsce bezrobocie i wyjątkowo niską średnią krajową wynagrodzeń, związanie swojej przyszłości z tak postępowym krajem może nieść jedynie korzyści.

 

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook