Tester oprogramowania (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód: Tester oprogramowania

Idealna praca dla tych, którzy kochają świat komputerów. Jeżeli tylko zastanawiacie się nad karierą informatyka, to może warto również poznać pokrewne zawody, takie jak właśnie tester oprogramowania.

Tester oprogramowania

Osoba na tym stanowisku przeprowadza testy funkcjonalności sprzętu IT w konkretnej firmie. Efektem takich tekstów jest tworzenie nowego oprogramowania oraz ulepszanie tych, które już są w firmie.
Do zadań osoby zatrudnionej na takim stanowisku należą:

 • tworzenie scenariuszy i przypadków testowych,
 • przeprowadzanie testów z zakresu white/black box,
 • opracowywanie dokumentacji testowej,
 • raportowanie błędów,
 • współpraca z programistami.

Wykształcenie

Chociaż w tym zawodzie największą wartość ma praktyka, pracodawcy cenią sobie szczególnie osoby z wykształceniem wyższym technicznym lub elektronicznym. Odpowiednim kierunkiem studiów będzie informatyka lub elektronika. Opisy kierunków znajdziecie na Studiowac.pl
Ogromnym ułatwieniem dla samego pracownika, a wielką zaletą kandydata z punktu widzenia pracodawcy, jest również umiejętność programowania.

Rynek pracy

Rynek jest bardzo otwarty na osoby zajmujące się testowaniem oprogramowania. Wynika to z faktu iż zatrudnienie można znaleźć nie tylko w branży IT, ale również w każdej większej firmie, która pracuje na różnych programach. Firmy te nie tylko chcą unowocześniać swój system, ale przede wszystkim wyszukiwać błędy i je usuwać.

Ile zarabia

Rynkowe zarobki na stanowisku tester oprogramowania komputerowego zawierąją się w przedziale od 3 500 zł. do 5 200 zł. 10 procent przedstawicieli tego zawodu otrzymuje wynagrodzenie w wysokości mniejszej niż 2 500 zł. Natomiast najwyższe płace na jakie mogą liczyć testerzy oprogramowania komputerowego to zarobki rzędu 6 300 zł.

Dodatkowe informacje

Od osób pracujących w tym zawodzie wymaga się w szczególności:

 • znajomości procesu tworzenia oprogramowania,
 • znajomości podstaw obiektowych języków programowania (Java, C++),
 • posiadania certyfikatu z zakresu testowania (ISEB, ISTQB),
 • umiejętności automatyzowania procesów testowania,
 • znajomości zagadnień HRM,
 • znajomości baz danych Oracle oraz MSSQL,
 • umiejętności analitycznego myślenia.

Opinie

Mateusz L. z Lublina pracuje jako tester oprogramowania od 4 lat:

?Ten zawód daje ogromną satysfakcję z udziału w procesie powstawania czegoś nowego. Możliwość poznawania nowych technologii, rozwój intelektualny niezbędny w celu pozostawania ?na bieżąco? z powstającymi technikami i metodologiami powstawania oprogramowania pozwala realizować się zawodowo oraz poszerzać swoją wiedzę każdego dnia.

Uważam, że spełniam się w tym co robię. Z przyjemnością analizuję oraz wyszukuję popełniane błędy (czy to wynikające z pomyłek innych czy też niedoskonałości)?

 

Źródło: moja-pensja.pl, brevio.pl, uczelnie.info.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook