Holenderskie Maastricht położone w południowej Limburgii to tętniące życiem miasto zapewniające swoim studentom nowoczesne zaplecze naukowe. Tutejsza uczelnia zaprasza młodzież z całego świata, oferując studia z wykładowym językiem angielskim. Polscy studenci Uniwersytetu w Maastricht doceniają nie tylko międzynarodowy klimat szkoły, ale również jej wysokie pozycje w międzynarodowych rankingach, autorskie metody kształcenia, a także nowocześnie zaprojektowane otoczenie, które sprzyja zarówno nauce, jak i nawiązywaniu nowych znajomości.
Blisko 130-tysięczne holenderskie miasteczko Maastricht jest międzynarodowym ośrodkiem naukowym przyciągającym ludzi z całego świata. Widoczna tu wielokulturowość wiąże się z działalnością uniwersytetu, który rozwija się w południowej Limburgii od lat 70-tych. Połowa pracowników uczelni oraz studentów pochodzi spoza Holandii i reprezentuje ponad 100 różnych narodowości. Największą grupę stanowią mieszkańcy krajów europejskich, w drugiej kolejności Azji, a następnie Ameryki Środkowej i Południowej. Misją uniwersytetu jest stworzenie przestrzeni dla wymiany wiedzy i doświadczeń na poziomie międzynarodowym oraz przygotowanie młodych ludzi do życia w globalnym społeczeństwie. Uczelnia oferuje wiele nowatorskich kierunków, których większość prowadzona jest w języku angielskim.
Maastricht wśród najlepszych uczelni świata
Uniwersytet w Maastricht z roku na rok umacnia swoją pozycję w światowych rankingach szkolnictwa wyższego. W najnowszej edycji prestiżowej klasyfikacji Times Higher Education holenderska uczelnia znalazła się wśród 100 najlepszych uniwersytetów świata[1]. Na jej kwalifikację do czołówki szkół wyższych wpływ miały m.in. wskaźniki dotyczące liczby międzynarodowych studentów i pracowników oraz prowadzone badania naukowe. Uniwersytet w Maastricht od lat zajmuje wysokie pozycje w klasyfikacjach uczelni młodszych niż 50 lat: ostatnio 6. miejsce w rankingu Times Higher Education Top 100 under 501 oraz 7. miejsce w QS top 50 under 50[2]. Dziennik Financial Times przyznał również 4. miejsce kierunkowi International Business, porównując wysokość czesnego i średnią zarobków absolwentów 3 lata po studiach[1].
Nowoczesne metody nauczania
Wysoka jakość nauczania na Uniwersytecie w Maastricht to jeden z głównych powodów, dla których przyjeżdżają tu studenci z całego świata. Większość zajęć prowadzona jest metodą Problem Based Learning w małych, kilkunastoosobowych grupach. Każdy temat jest poprzedzony krótkim wprowadzeniem, a następnie studenci samodzielnie przygotowują się do uczestniczenia w dyskusji na podstawie wskazanych materiałów. Prowadzący (nazywany tutorem) ma funkcję moderatora oraz tłumaczy trudniejsze zagadnienia. Poprzez duże zaangażowanie studenta materiał jest lepiej zapamiętywany. Metoda dodatkowo kształci inne umiejętności, jak przemawianie w grupie i przekonywanie do własnej opinii. Uniwersytet w Maastricht jest pionierem w rozwijaniu tego podejścia w Europie i ciągle pracuje nad jego udoskonaleniem.
Holenderska uczelnia stara się jak najlepiej wspierać rozwój naukowy i zawodowy każdego studenta indywidualnie. W wyborze zajęć dodatkowych, tak by tworzyły przemyślaną, spójną ścieżkę edukacyjną, pomaga doradca. W zależności od predyspozycji danej osoby zachęca on do uczęszczania na kursy z różnych dziedzin (np. z negocjacji, pisania prac dyplomowych), podjęcia stażu w jednej z renomowanych firm (np. Daimler Chrysler, Bosch, Capgemini, PwC czy Mercedes Benz), nauki w ramach programów wymiany międzynarodowej albo zaangażowania w działalność stowarzyszeń studenckich.
Nowoczesny system nauczania, wsparty indywidualnym podejściem do studenta, skutkuje wysokim współczynnikiem zatrudnienia wśród absolwentów. Zgodnie z wynikami badań prowadzonych przez uczelnię blisko 100% osób z dyplomem Uniwersytetu w Maastricht posiada płatną pracę[3]. Większość absolwentów znajduje ją w rok po ukończeniu studiów. Ponadto są oni doceniani przez międzynarodowych pracodawców, m.in. za cenne na obecnym rynku umiejętności, takie jak asertywność, niezależność, kreatywność. Absolwenci Uniwersytetu w Maastricht deklarują również satysfakcję z życia zawodowego.
Otoczenie, które inspiruje
Większość wydziałów znajduje się w średniowiecznym centrum miasta położonym nad rzeką Mozą. Mury zabytkowych kamienic uzupełnia wysmakowany styl architektoniczny wnętrz, w którym dominuje metal i szkło. Wszystkie zabudowania należące do uczelni zostały zaprojektowane tak, by zapewniały przestrzeń zarówno do nauki, jak i spędzania wolnego czasu z przyjaciółmi. Wśród ulubionych miejsc polskich studentów znajdują się np. biblioteka z pomieszczeniami do nauki indywidualnej i w grupach, przystępna cenowo restauracja w gmachu wydziału ekonomicznego (tzw. ?Mensa?), kawiarnia przypominająca salon ?Bandito?, aula w starym kościele czy liczne i dobrze wyposażone pracownie komputerowe.
Przystępne koszty studiowania
W Maastricht studia po angielsku dla obywateli krajów Unii Europejskiej będą kosztować w roku akademickim 2014/2015 1 906 euro, czyli niecałe 8 000 zł. Jest to znacznie mniej niż np. w Wielkiej Brytanii, gdzie czesne dla studentów rozpoczynających studia w 2014 r. wyniesie średnio ok. 8 650 funtów[4] (czyli ponad 43 500 zł). Ponadto Polacy uczący się na Uniwersytecie w Maastricht mogą ubiegać się o stypendium rządu holenderskiego. Począwszy od stycznia 2014 r. takie dofinansowanie będzie wynosić 272 euro miesięcznie (ok. 1 150 zł). Będą mogły się o nie starać osoby, które jednocześnie uczą się i pracują np. w lokalnej restauracji czy hotelu. W ramach stypendium studenci otrzymują dodatkowo kartę, która uprawnia do bezpłatnego korzystania ze środków komunikacji na terenie całego kraju.
Artykuł sponsorowany
Kontakt dla studentów: Information Desk, (+31) 43 388 5388, info-poland@maastrichtuniversity.nl, Maastricht University na Facebooku
Zdjęcia studentów: Nadia Hagen
Komentarze: