Students Service Centre Uniwersytet w Maastricht

Najlepsze uczelnie na świecie: Uniwersytet w Maastricht (Holandia)

Holenderskie Maastricht położone w południowej Limburgii to tętniące życiem miasto zapewniające swoim studentom nowoczesne zaplecze naukowe. Tutejsza uczelnia zaprasza młodzież z całego świata, oferując studia z wykładowym językiem angielskim. Polscy studenci Uniwersytetu w Maastricht doceniają nie tylko międzynarodowy klimat szkoły, ale również jej wysokie pozycje w międzynarodowych rankingach, autorskie metody kształcenia, a także nowocześnie zaprojektowane otoczenie, które sprzyja zarówno nauce, jak i nawiązywaniu nowych znajomości.

Blisko 130-tysięczne holenderskie miasteczko Maastricht jest międzynarodowym ośrodkiem naukowym przyciągającym ludzi z całego świata. Widoczna tu wielokulturowość wiąże się z działalnością uniwersytetu, który rozwija się w południowej Limburgii od lat 70-tych. Połowa pracowników uczelni oraz studentów pochodzi spoza Holandii i reprezentuje ponad 100 różnych narodowości. Największą grupę stanowią mieszkańcy krajów europejskich, w drugiej kolejności Azji, a następnie Ameryki Środkowej i Południowej. Misją uniwersytetu jest stworzenie przestrzeni dla wymiany wiedzy i doświadczeń na poziomie międzynarodowym oraz przygotowanie młodych ludzi do życia w globalnym społeczeństwie. Uczelnia oferuje wiele nowatorskich kierunków, których większość prowadzona jest w języku angielskim.

  W Maastricht poznałam otwartych ludzi, którzy różnią się od siebie, np. sposobem spędzania wolnego czasu. Największą wartość ma dla mnie możliwość przebywania w wielokulturowym środowisku. Uważam, że stymuluje to mój rozwój i poszerza horyzonty ? powiedziała Aleksandra Gracjasz z Wadowic, studentka III roku.

Maastricht wśród najlepszych uczelni świata

Uniwersytet w Maastricht z roku na rok umacnia swoją pozycję w światowych rankingach szkolnictwa wyższego. W najnowszej edycji prestiżowej klasyfikacji Times Higher Education holenderska uczelnia znalazła się wśród 100 najlepszych uniwersytetów świata[1]. Na jej kwalifikację do czołówki szkół wyższych wpływ miały m.in. wskaźniki dotyczące liczby międzynarodowych studentów i pracowników oraz prowadzone badania naukowe. Uniwersytet w Maastricht od lat zajmuje wysokie pozycje w klasyfikacjach uczelni młodszych niż 50 lat: ostatnio 6. miejsce w rankingu Times Higher Education Top 100 under 501 oraz 7. miejsce w QS top 50 under 50[2]. Dziennik Financial Times przyznał również 4. miejsce kierunkowi International Business, porównując wysokość czesnego i średnią zarobków absolwentów 3 lata po studiach[1].

Nowoczesne metody nauczania

Wysoka jakość nauczania na Uniwersytecie w Maastricht to jeden z głównych powodów, dla których przyjeżdżają tu studenci z całego świata. Większość zajęć prowadzona jest metodą Problem Based Learning w małych, kilkunastoosobowych  grupach. Każdy temat jest poprzedzony krótkim wprowadzeniem, a następnie studenci samodzielnie przygotowują się do uczestniczenia w dyskusji na podstawie wskazanych materiałów. Prowadzący (nazywany tutorem) ma funkcję moderatora oraz tłumaczy trudniejsze zagadnienia. Poprzez duże zaangażowanie studenta materiał jest lepiej zapamiętywany. Metoda dodatkowo kształci inne umiejętności, jak przemawianie w grupie i przekonywanie do własnej opinii. Uniwersytet w Maastricht jest pionierem w rozwijaniu tego podejścia w Europie i ciągle pracuje nad jego udoskonaleniem.

Holenderska uczelnia stara się jak najlepiej wspierać rozwój naukowy i zawodowy każdego studenta indywidualnie. W wyborze zajęć dodatkowych, tak by tworzyły przemyślaną, spójną ścieżkę edukacyjną, pomaga doradca. W zależności od predyspozycji danej osoby zachęca on do uczęszczania na kursy z różnych dziedzin (np. z negocjacji, pisania prac dyplomowych), podjęcia stażu w jednej z renomowanych firm (np. Daimler Chrysler, Bosch, Capgemini, PwC czy Mercedes Benz), nauki w ramach programów wymiany międzynarodowej albo zaangażowania w działalność stowarzyszeń studenckich.

Nowoczesny system nauczania, wsparty indywidualnym podejściem do studenta, skutkuje wysokim współczynnikiem zatrudnienia wśród absolwentów. Zgodnie z wynikami badań prowadzonych przez uczelnię blisko 100% osób z dyplomem Uniwersytetu w Maastricht posiada płatną pracę[3]. Większość absolwentów znajduje ją w rok po ukończeniu studiów. Ponadto są oni doceniani przez międzynarodowych pracodawców, m.in. za cenne na obecnym rynku umiejętności, takie jak asertywność, niezależność, kreatywność. Absolwenci Uniwersytetu w Maastricht deklarują również satysfakcję z życia zawodowego.

 

  Na Uniwersytecie w Maastricht podoba mi się praktyczne podejście do nauczania i dobry kontakt studentów z prowadzącymi zajęcia. Na początku miałam bardzo dużo dodatkowej pracy ze względu na wykładowy język angielski i nowy dla mnie system nauczania, ale to tylko kwestia przyzwyczajenia ? mówi Monika Kramarczyk z Brzeszcz, studentka III roku.
– System PBL wymaga dużej aktywności studentów. Początkowo było to dla mnie dość trudne, ale z czasem coraz aktywniej uczestniczyłam w zajęciach? mówi Michalina Brachaczek z Pszczyny, studentka III roku.  

 Otoczenie, które inspiruje

Większość wydziałów znajduje się w średniowiecznym centrum miasta położonym nad rzeką Mozą. Mury zabytkowych kamienic uzupełnia wysmakowany styl architektoniczny wnętrz, w którym dominuje metal i szkło. Wszystkie zabudowania należące do uczelni zostały zaprojektowane tak, by zapewniały przestrzeń zarówno do nauki, jak i spędzania wolnego czasu z przyjaciółmi. Wśród ulubionych miejsc polskich studentów znajdują się np. biblioteka z pomieszczeniami do nauki indywidualnej i w grupach, przystępna cenowo restauracja w gmachu wydziału ekonomicznego (tzw. ?Mensa?), kawiarnia przypominająca salon ?Bandito?, aula w starym kościele czy liczne i dobrze wyposażone pracownie komputerowe.

 

Maastricht jest typowym studenckim miastem, bardzo żywiołowym. Na uczelni jest dużo miejsc do spędzania czasu ze znajomymi, a w mieście wiele kawiarni, restauracji i klubów. Można tu fajnie spędzić czas. Poza tym Maastricht jest świetną bazą wypadową. Łatwo dostać się np. do Amsterdamu, Brukseli, Aachen czy Paryża ? powiedział Jakub Podliński z Olsztyna, student II roku.  

Przystępne koszty studiowania

W Maastricht studia po angielsku dla obywateli krajów Unii Europejskiej będą kosztować w roku akademickim 2014/2015 1 906 euro, czyli niecałe 8 000 zł. Jest to znacznie mniej niż np. w Wielkiej Brytanii, gdzie czesne dla studentów rozpoczynających studia w 2014 r. wyniesie średnio ok. 8 650 funtów[4] (czyli ponad 43 500 zł). Ponadto Polacy uczący się na Uniwersytecie w Maastricht mogą ubiegać się o stypendium rządu holenderskiego. Począwszy od stycznia 2014 r. takie dofinansowanie będzie wynosić 272 euro miesięcznie (ok. 1 150 zł). Będą mogły się o nie starać osoby, które jednocześnie uczą się i pracują np. w lokalnej restauracji czy hotelu. W ramach stypendium studenci otrzymują dodatkowo kartę, która uprawnia do bezpłatnego korzystania ze środków komunikacji na terenie całego kraju.

  Zawsze chciałem wyjechać na studia za granicę. Rozważałem podjęcie nauki na kierunkach ekonomicznych w Wielkiej Brytanii i w Maastricht. Porównanie kosztów życia
i studiowania na wyspach z tymi w Holandii przekonały mnie do uczelni w Maastricht
? powiedział Mateusz Marciniak z Poznania, student I roku.

 

 

Artykuł sponsorowany

 

Kontakt dla studentów: Information Desk, (+31) 43 388 5388, info-poland@maastrichtuniversity.nl, Maastricht University na Facebooku

Zdjęcia studentów: Nadia Hagen

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook