Co zdawać na maturze?

Nie taki diabeł straszny – czyli wyborach maturzysty

W życiu każdego licealisty nadchodzi czas, kiedy słowo ?matura? przestaje mu się kojarzyć z bliżej nieokreśloną przyszłością. Od tego momentu zaczyna on gorączkowe przeglądanie stron internetowych w poszukiwaniu informacji o czekających go egzaminach i ? mniej lub bardziej ? intensywną naukę. Zaczynają go dręczyć koszmary… Stop! Czy tak musi być? Wcale nie. Przeczytajcie poniższe informacje i przekonajcie się, że to, co Was czeka, nie jest wcale takie przerażające.

  1. Co zdawać?
  2. Czy można być zwolnionym z matury?
  3. Jak przetrwać?

 

Co zdawać?
Nad odpowiedzią na to pytanie należy zacząć się zastanawiać już w drugiej klasie liceum, ponieważ na początku trzeciej (pod koniec września) trzeba już składać wstępną deklarację przystąpienia do egzaminu z wyszczególnieniem przedmiotów, które chce się zdawać na maturze. Uczniowie zdający maturę muszą zdawać egzaminy ustne i pisemne (na poziomie podstawowym lub rozszerzonym) z języka polskiego oraz z języka obcego nowożytnego (do wyboru mają: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, portugalski, rosyjski, słowacki, szwedzki i włoski). Ponadto trzeba zdać egzamin pisemny (również na poziomie podstawowym lub rozszerzonym) z jednego z następujących przedmiotów: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, matematyka, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu. Dodatkowo można zdać na poziomie rozszerzonym także egzamin pisemny z 1-3 innych, wybranych przez siebie przedmiotów lub egzamin ustny z języka obcego, innego niż obowiązkowy. Uwaga! Od tego roku nie musicie zdawać egzaminów na poziomie podstawowym z przedmiotów, z których i tak zdajecie egzamin rozszerzony ? w rozszerzonym arkuszu egzaminacyjnym znajdą się też pytania z zakresu podstawowego. Ważną informacją jest też i to, że od 2009 roku wszyscy muszą zdawać matematykę, za to lista przedmiotów do wyboru rozszerzyła się również m.in. o łacinę, filozofię i informatykę.

Czy można być zwolnionym z matury? 
Jeżeli ktoś z Was chce za wszelką cenę uniknąć stresu związanego z maturą, a jednocześnie pragnie otrzymać świadectwo maturalne i zdawać na studia, gorąco zachęcamy do udziału w olimpiadach przedmiotowych. Oczywiście, nie sposób uniknąć wszystkich egzaminów maturalnych, bo przecież nikt nie jest w stanie zostać jednocześnie laureatem lub finalistą olimpiady z języka polskiego, angielskiego i biologii. Jeżeli jednak macie sprecyzowane zainteresowania, to warto poświęcić trochę czasu i energii na solidne przygotowanie się do olimpiady z Waszego ulubionego przedmiotu ? zaoszczędzi to Wam w części stresu maturalnego. Poza tym uczestnictwo w olimpiadzie jest zawsze niezapomnianym doświadczeniem ? warto je przeżyć!

Jak przetrwać?
W ciągu ostatnich lat wciąż zmieniają się przepisy maturalne ? nie należy się tym jednak przejmować. Zamiast panikować, lepiej skupcie się na tym, co Was interesuje. Pomyślcie, co chcecie robić w przyszłości, co zamierzacie studiować i z czego w związku z tym powinniście zdać maturę. Rozplanujcie sobie naukę, jeśli jest taka potrzeba ? wybierzcie odpowiednie kursy przygotowawcze. I myślcie pozytywnie ? to już połowa sukcesu. My trzymamy kciuki!

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook