Zawód Introligator (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Introligator

Zapewne nie wszyscy wiedzą kim tak naprawdę jest introligator. Jeśli to zawód, to jaki? Czym zajmuje się taka osoba? Ile zarabia? Dziś postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

Tak więc rozpocznijmy od pierwszego, podstawowego pytania?

Kim jest introligator?

Otóż introligator to osoba, która ma za zadanie profesjonalnie zająć się oprawą materiałów drukowanych. Studenci najczęściej z introligatorem spotykają się gdy chcą oprawić pracę licencjacką, magisterską, jakieś informacyjne broszury czy inne tego typu materiały. Im większe doświadczenie i umiejętności posiada introligator ? tym cenniejszymi materiałami możne się zająć. Profesjonalni introligatorzy oprawiają takie dokumenty, jak np. historyczne publikacje.

Istnieje podział na introligatorów galanteryjnych oraz poligraficznych. Ci pierwsi specjalizują się w zakresie wykonawstwa pudeł i etui na różnego rodzaju publikacje i druki. Introligatorzy poligraficzni natomiast to ci często zatrudniani w dużych zakładach poligraficznych i drukarniach, których praca polega na oprawianiu, łączeniu i umieszczaniu wkładu usztywniającego w publikacjach.

Możliwe stanowiska

  • —  obsługa urządzeń do obróbki arkuszy,Kim jest Introligator (Fot.freedigitalphotos.net)
  • —  obsługa urządzeń do obróbki wkładów,
  • —  obsługa urządzeń do wykonywania okładek,
  • —  obsługa linii potokowych stosowanych w produkcji poligraficznej,
  • —  wykonywanie prac introligatorskich galanteryjnych,
  • —  wykonywanie prac introligatorskich artystycznych,
  • —  wykonywanie prac introligatorskich ręcznych.

Dobry introligator to taki, który?

Przede wszystkim ukończył szkolę zawodową lub technikum kształcące specjalistów w zakresie poligrafii. Zainteresowani, którzy nie ukończyli tego typu szkoły mogą zdobyć wiedze na kursach zawodowych lub w zakładach introligatorskich.

Niezwykle mocno liczą się zdolności manualne oraz oczywiście bardzo dobra znajomość maszyn i urządzeń wykorzystywanych w tego typu zakładach. Współcześnie wymagana jest również znajomość programów komputerowych służących do obróbki graficznej.

Dzisiejsze bezrobocie, a zawód introligatora?

Możliwości zatrudnienia daje spora ilość zakładów poligraficznych i introligatorskich oraz wydawnictwa, które we własnym zakresie realizują wykonawstwo gotowych publikacji.

Osoby o zawodzie introligatora mogą również założyć własną działalność gospodarczą oferując możliwość drukowania materiałów tekstowych i graficznych oraz ksero.

Zarobki

Miesięczne wynagrodzenie introligatora wynosi średnio 2 057 zł. 50% introligatorów zarabia od 1 680 do 2 760 zł. W zakładach do 50 osób pensje wynoszą średnio 1 948 zł, natomiast w firmach powyżej 50 do 249 osób średnia pensja wzrasta do około 2 617 zł.

I jak, czy uważasz, że introligator to zawód dla Ciebie?

 

Źródło: praca.pl, wynagrodzenia.pl
Małgorzata Sierocińska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook