Efektywna nauka, a kolory (Fot.freedigitalphotos.net)

Efektywna nauka, a kolory

Siedząc kolejną godzinę w książkach, desperacko zaczynamy zastanawiać się i poszukiwać metod, które ułatwiłyby nam ?morderczy? proces przygotowywania do egzaminu. Wiele osób powtarza ,,najlepiej nauczysz się robiąc dobrą ściągę?. Na czym polega więc fenomen własnych notatek  i  dlaczego tak duże znaczenie mają w nich kolory?

 

Kolorowe notatki

Często przez lenistwo nie mamy ochoty robić notatek. W efekcie, dwa dni przed egzaminem desperacko kserujemy notatki od kolegów. Mając na naukę kilka, góra kilkanaście godzin zestresowani zaczynamy czytać nic nie rozumiejąc. W takich skrajnych sytuacjach pomóc mogą kolory. Zaznaczając zakreślaczami najistotniejsze elementy tekstu skracamy sobie naukę i wyróżniamy te najważniejsze dla nas treści.

Kolory a nauka (Fot.freedigitalphotos.net)Wybór kolorów wiąże się z emocjonalnym do nich stosunkiem. Już ta symboliczna czynność poprawia nasze skupienie i wpływa na lepsze zapamiętywanie.

W 2012 roku marka Stabilo zleciła przeprowadzenie badań dotyczących zapamiętywania pod wpływem oznaczania tekstu kolorami. Wzięło w nich udział 138 maturzystów. Wyniki były zaskakujące. Zdający, którzy wyróżniali notatki kolorem, poprawili swoją zdolność zapamiętania nawet o 16%!

Ci, którzy nie zaznaczali tekstu przypomnieli sobie 66% informacji. Maturzyści z kolorowymi notatkami byli w stanie przywołać o wiele więcej..

Metody nauki

Kolory (Fot.freedigitalphotos.net)Metoda myśli ? w centrum kartki umieść kolorowy rysunek. Od niego poprowadź mocne, grube linie z ważnymi słowami kluczowymi (obrazki lub wyrazy). Od tych słów odprowadzaj cieńsze już linie z mniej istotnymi informacjami. Dzięki temu uzyskasz przejrzystą mapę swoich myśli i podczas egzaminu, na zasadzie skojarzeń będziesz mógł przypominać sobie wiadomości.

Metoda konspektu- polega ona na rozdzieleniu informacji na główne myśli, tezy i zagadnienia. Notatki tworzy się w formie punktów i akapitów. Stosując dodatkowo kolory i symbole można łatwiej porozdzielać tematykę materiałów.

Metoda Cornella- pierwszym etapem jest zapisywanie treści i faktów, natomiast później wyciąganie z nich słowów kluczowych. Dzieląc kartkę na dwie części (notatki- większa, myśli- mniejsza) i oznaczając ją kolorami ułożysz przejrzyście swoje materiały.

Ozdabianie- wykonując własnoręczne kolorowe rysunki angażujesz obie półkule mózgu ? lewą, odpowiadającą za logiczne rozumienie oraz prawą, w której zachodzą procesy związane z wyobraźnią.

Pamiętaj, żeby podczas wykonywania notatek używać kolorów, które lubisz najbardziej. Dzięki temu nauka będzie szybsza, prostsza, a przede wszystkim skojarzy się z przyjemnością, a nie przymusem :)

 

Źródło: natablicy.pl, www.perspektywy.pl
Małgorzata Sierocińska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook