Zawód Leśniczy (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Leśniczy

Lubisz naturę? Mając wolny czas wybierasz spacer po lesie, zamiast zakupów w galerii handlowej? I czy cały czas zastanawiasz się co robić w życiu? Może już od dawna wiesz?

Zawód Leśniczy

Leśnikiem nie może zostać każdy. To zawód dla ludzi z pasją, którzy nie boją się niespodziewanych zagrożeń, nocnych odgłosów lasu ani samotności. Ci, którzy kochają naturę są stworzeni do tej pracy.

Niektórym wydaje się, że praca leśnika polega na siedzeniu w ciepłej chatce w środku lasu i oglądaniu telewizji. Nie zdają sobie jednak sprawy, że np. zimą, gdy podczas trzydziestostopniowych mrozów drętwieją wszystkie kończyny, a zwierzyna z całego lasu podchodzi pod dom nie zawsze jest to takie przyjemne.

Zadaniem leśnika jest przede wszystkim dbanie o ochronę przyrody. Zajmują się również sprzedażą drewna. Działają w oparciu o instrukcje ochrony, użytkowania, hodowli (szkółki leśne) i ochrony przeciwpożarowej lasu.

Jak wygląda praca leśniczego (Fot.freedigitalphotos.net)

Jak wygląda praca leśnika?

Leśnicy zostają zatrudniani w  Lasach Państwowych. Cała kariera leśnika rozpoczyna się w leśniczówce. Pobierając wytyczne od przełożonego jeżdżą wykonywać pomiary drzew, czy sprawdzać drzewostan.

Najczęściej potrzebne są im w takiej pracy własne samochody, jednak podobnie jak w wielu innych zawodach muszą rozliczyć się z  przejechanych kilometrów. Dopiero na wyższych szczeblach mogą oczekiwać służbowego pojazdu.

Średnia liczba godzin do przepracowania to standardowa ósemka. Gdy jednak są akcje specjalne takie jak np. wywóz drzewa czas ten mocno się przedłuża.

Warto nadmienić, że wszelkie prace w lesie, które kojarzą nam się z obowiązkami leśnika takie jak wyrąb drzewa, przygotowywanie gleby etc. wykonywane są przez prywatne firmy wywodzące się przede wszystkim z Zakładów Usług Leśnych.

Rynek Pracy

Zawód leśnika jest jednym z cięższych zawodów na rynku pracy. Mimo to, jeśli ktoś naprawdę kocha przyrodę i nie wyobraża sobie życia bez natury na co dzień, jest to dla niego świetna perspektywa na przyszłość.

Ile zarabia leśniczy (Fot.freedigitalphotos.net)

Wykształcenie

Obecnie bardzo trudno zostać leśnikiem. Nie jest to oczywiście niemożliwe. By zdobyć zawód leśniczego najlepszym rozwiązaniem jest ukończenie technikum lub studiów wyższych. Aktualnie do wyboru w Polsce są cztery uczelnie wyższe oraz kilkanaście szkół średnich.

Ile zarabia leśnik?

Według firmy Sedlak&Sedlak miesięczne wynagrodzenie leśniczego wynosi 5 600 zł. Zarobki 50% leśniczych wahają się od 4 603 zł do 7 233 zł. Premia stanowi średnio 22% pensji całkowitej leśniczego, natomiast 78% to płaca podstawowa. Część leśniczych otrzymuje również benefity.

 

 

Źródło: careego.pl, wynagrodzenia.pl, perspektywy.pl
Małgorzata Sierocińska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook