Nauka przy komputerze (Fot.freedigitalphotos.net)

Jak zadbać o wzrok podczas pracy przy komputerze?

Przed komputerem spędzasz nie tylko czas wolny, ale także przygotowujesz się do lekcji czy egzaminów? Zobacz, jak zminimalizować skutki promieniowania oraz zadbać o swój wzrok.

 

Miejsce pracy

Zanim zasiądziemy przed komputerem warto wiedzieć, że odpowiednia odległość oczu od monitora wynosi nie mniej niż ok. 50 cm. Górna krawędź ekranu powinna być na poziomie oczu lub 5 cm poniżej. Pomiędzy klawiaturą a naszymi dłońmi powinna znajdować się wolna przestrzeń na stoliku, na podparcie rąk ? ok. 15 cm.

 

Oświetlenie

Najlepsze jest oświetlenie naturalne, natomiast jeżeli jest ciemno, to światło sztuczne powinno padać z góry. Monitor nie powinien być jedynym źródłem światła w pomieszczeniu oraz nie może być ustawiony naprzeciw okna.

Nauka przy komputerze przerwy (Fot.freedigitalphotos.net)

Czas na przerwę

Nie należy zapominać o pięciominutowej przerwie po każdej godzinie pracy przy komputerze. Warto także od czasu do czasu odrywać wzrok od monitora i popatrzeć na przedmioty znajdujące się w różnych odległościach od Was.

Dobrym zadaniem jest co 20 minut przez 20 sekund spojrzeć na odległość 20 stóp (ok. 6 metrów) ? zasada 3×20. Co dwie godziny zróbcie ćwiczenia rozciągające i rozluźniające, dzięki którym pozbędziecie się napięć i pobudzicie krążenie krwi.

 

Wilgotność powietrza

Unikajcie suchego powietrza i klimatyzacji, które podrażniają oczy. Warto co jakiś czas przewietrzyć pokój, wyjść na balkon, czy stosować nawilżacze powietrza. Alternatywą mogą też być krople do oczu, tzw. sztuczne łzy.

 

Ćwiczenia

Zmęczone oczy - ćwiczenia (Fot.freedigitalphotos.net)Jeśli czujecie pieczenie w oczach, warto podarować im trochę ulgi i ćwiczeń. Oto kilka przykładów:

  • Popatrzcie intensywnie na odległy przedmiot, potem spójrzcie z bliska szeroko otwartymi oczami na tekst na monitorze, następnie znów popatrzcie na odległy przedmiot.
  • Nie poruszając głową przenieście spojrzenie kolejno w dół, w górę, w prawo i w lewo.
  • Zataczajcie wzrokiem ósemki w przestrzeni.
  • Zataczajcie oczami wielkie koła nie poruszając głową.
  • Trzymając w dłoni ołówek lub długopis, umieśćcie go na wysokości oczu i skupiając na nim wzrok przybliżajcie, a następnie oddalajcie od siebie.

 

Okulary na pomoc

Okulary z antyrefleksem (Fot.freedigitalphotos.net)Ci z Was, którzy sporo czasu spędzają przed komputerem, powinni zainwestować w okulary z antyrefleksem, które likwidują fałszywe obrazy i powodują poprawę ostrości i kontrastu widzenia. Dodatkowo nie dopuszczają one do oczu szkodliwych promieni UV i fal elektromagnetycznych wytwarzanych przez monitory.

 

 

 

 

 

Źródło: gazeta.pl
J. Jankowska

 

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook