Edukacja w Polsce (Fot.freedigitalphotos.net)

Światowy poziom i postępowość w nauce. Polacy są w czołówce!

Według badania Programme for International Student Assessment (PISA) wynika, że Polscy uczniowie zrobili największe postępy w nauce na świecie.

Polska znalazła się na 14 miejscu, wśród 64 krajów na całym świecie, które wzięły udział w badaniu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W Europie wyprzedzili nas tylko uczniowie z Liechtensteinu, Szwajcarii, Holandii, Estonii i Finlandii.

W badaniu (od 2000 roku) bierze udział ok. pół miliona nastolatków (15-latkowie), którzy są porównywani pod kątem zdolności do rozwiązywania problemów, analizowania, argumentowania i interpretowania.

Polska w Europie - edukacja (Fot.freedigitalphotos.net)W ubiegłorocznym badaniu we wszystkich dziedzinach zajęliśmy miejsce w pierwszej jedenastce krajów UE: piąte miejsce w czytaniu, siódme w naukach przyrodniczych, 11. w matematyce.

Zawsze najsłabiej wypadała matematyka, gdzie młodzi ludzie gubili się w zadaniach problemowych. Wyniki tegorocznej edycji PISA pokazały, że polscy uczniowie podciągnęli się w rozumowaniu, myśleniu strategicznym i argumentacji.

Na tle krajów europejskich i w wynikach światowych polscy uczniowie zdobyli 1. miejsce w Unii Europejskiej z matematyki (ex aequo z Holandią, Estonią, Finlandią). W czytaniu ze zrozumieniem i interpretacji tekstów 1. miejsce w UE (z Finlandią i Irlandią) i 10. miejsce na świecie. W naukach przyrodniczych – 3. miejsce w UE i 9. miejsce na świecie.

 

 

 

Źródło: oecd.org; wyborcza.pl, charaktery.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

 1. Mariusz pisze: 2014/05/28 o 16:14

  Wiedziałem , że jesteśmy sprytnym i inteligentnym narodem ,ale tak dobrych wyników na tle innych krajów UE się nie spodziewałem

  (odpowiedz)
  • Oliwia pisze: 2014/05/28 o 18:34

   Matma, czytanie ze zrozumieniem- tu mega podciągnęliśmy się, 15 latki górą:)

 2. Iwona pisze: 2014/05/29 o 17:48

  serio? I miejsce w UE na tle innych krajów? Szacun!!

  (odpowiedz)
  • Piotr pisze: 2014/06/02 o 23:02

   Właśnie- matma zawsze najsłabiej wypadała. Czyżby Polacy nauczyli się liczyć?;)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook