Elektryczna stymulacja mózgu (Fot.freedigitalphotos.net)

Problemy z matematyką? Może prąd pomoże?

Co zrobić, aby skończyły się nasze problemy z matematyką? Naukowcy z uniwersytetu w Oxfordzie twierdzą, że elektryczny hełm może w tym pomóc.

 

Roi Cohena Kadosha wykazał, że elektryczna stymulacja mózgu usprawnia zdolność do wykonywania operacji matematycznych. Zespół naukowców, badający od wielu lat różnego rodzaju stymulację mózgu i jej wpływ na naukę, sięgnął po nieinwazyjną drogę przeprowadzenia swojego eksperymentu na osobach zdrowych. Mowa tutaj o TRNS (Transcranial Random Noise Stimulation), która polega na przepuszczaniu prądu o niskim natężeniu (1-2 miliampery) przez czaszkę. W eksperymencie prądem potraktowano grzbietowo-boczną część kory przedczołowej, która odpowiada za procesy poznawcze i intelektualne.

Problem z matematyką (Fot.freedigitalphotos.net)

Efekty

Po pięciodniowych sesjach, osoby, które brały udział w badaniu szybciej zapamiętywały nowe fakty i lepiej radziły sobie z zadaniami wymagającymi obliczeń. Po sześciu miesiącach sprawdzono ponownie zdolności badanych. Niestety poprawa pamięci okazała się krótkotrwała. Nie zmienia to jednak faktu, że lepsze zdolności matematyczne pozostały.

Na razie trzeba jednak wstrzymać się z radością. Elektryczna stymulacja mózgu ma również pewne skutki uboczne. Jak groźne, jeszcze nie przebadano do końca, ale badani już po tygodniu zauważyli problemy z przyswajaniem nowej wiedzy.

 

 

Źródło: gadzetomania.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook