Matura 2014 polski lektury (Fot.freedigitalphotos.net)

Spekulacje maturzystów na temat lektur na maturze 2014

Do matury zostało już kilka dni. Fora internetowe, aż pękają od spekulacji maturzystów na temat lektur, które mogą pojawić się na maturze z języka polskiego. Co obstawiają uczniowie oraz nauczyciele?

Jedni twierdzą, że nie da się przewidzieć tego, co maturzysta może znaleźć w swoim arkuszu. Inni natomiast przekonani są, że w tym roku pojawią się Dziady lub Pan Tadeusz, swój wybór argumentują po prostu tym, że dawno tych lektur nie było na egzaminie.

Jedna uczennica na forum maturalnym twierdzi Różne przecieki maturalne mówią o tym, że w tym roku na wypracowaniu ma być „Pan Tadeusz”, a wypracowanie ma być na temat metamorfozy Jacka Soplicy w kontekście jego jako bohatera romantycznego. Czy ktoś to potwierdzi?

Chyba najbardziej trafna odpowiedź na wyżej zadane pytanie – Potwierdzi to pewnie sam arkusz maturalny w maju 2014 roku. Nauczyciele języka polskiego mówią, że w tym roku pewniakiem z polskiego na maturze będzie literatura romantyczna, zatem to co pisze ada912 mogłoby by prawdą.

Jeszcze inni stawiają na – „Lalka” zbyt często pojawiała się do tej pory na maturze, więc na pewno można by ją wykluczyć. Ja osobiście bym postawił na „Ludzi bezdomnych”.

Jedna z polonistek Liceum Ogólnokształcącego nr XX w Gdańsku powiedziała –  Przeprowadziłam w pokoju nauczycielskim krótką sondę. Wspólnie stwierdziliśmy, że w tym roku na maturze może pojawić się literatura romantyczna. Jeśli nie pojawią się działa, które powstały w tej epoce, to stawiamy, że uczniowie będą musieli się pochylić nad literaturą inspirowaną romantyzmem ? mówi Bożena Kondratiuk, dyrektor XX LO. – Nie wykluczamy, że będzie trzeba się skupić na bohaterach z innych epok, którzy wykazali postawę romantyczną. Może znowu pojawi się Żeromski?

Czy na maturze pojawi się Romantyzm, czy inna epoka, tego maturzyści dowiedzą się już 05 maja. Najlepiej przypomnieć sobie wszystkie obowiązkowe lektury.

Dla przypomnienia lista lektur, które pojawiały się na egzaminach w latach ubiegłych:

  • matura 2005 ? ?Potop? i ?Nieboska Komedia?,
  • matura 2006 ? ?Makbet?, ?Chłopi I cz.?,
  • matura 2007 ? ?Dziady III cz.?, ?Przedwiośnie?, ?Granica?,
  • matura 2008 ? ?Oda do młodości? ,A. Mickiewicz, ?Któż nam powróc?i K. Przerwa-Tetmajer, ?Lalka?
  • matura 2009 ? ?Pan Tadeusz?, ?Chłopi I cz.?
  • matura 2010 ? ?Świętoszek?, ?Zdążyć przed Panem Bogiem?
  • matura 2011 ? ?Granica?, ?Gdy tu mój trup?? -A. Mickiewicz, ?Światło w ciemnościach?- Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
  • matura 2012– ?Dziady III cz.?, ?Lalka?, ?Ludzie bezdomni?
  • matura 2013-, ?Gloria victis? Eliza Orzeszkowa, ?Mazowsze? Kamil Baczyński, ?Przedwiośnie?

 

Źródło: natablicy.pl, pwsz-tarnow.edu.pl
Inez Brodowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook