Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn był w całym kraju, a jego inauguracja odbyła się 3 kwietnia w samo południe na Politechnice Warszawskiej.
Dlaczego akurat na Politechnice?
Dr Bianka Siwińska, kierowniczka akcji, podczas briefingu prasowego poprzedzającego inaugurację Dnia Otwartego powiedziała: ?Politechnika Warszawska jest w naszej akcji od samego początku, Dzień Otwarty odbywa się tu już po raz siódmy Ta uczelnia wyraźnie odczuła wzrost liczby kobiet podejmujących studia techniczne w ostatnich latach.?.
Prorektor PW ds. studenckich, potwierdził słowa dr Siwińskiej: ?Na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych jeszcze kilka lat temu było zaledwie pięć studentek. Teraz co roku przybywa ich kilkadziesiąt! Są jednak kierunki, na których dziewczyny wciąż są w zdecydowanej mniejszości – na przykład Automatyka i Robotyka, gdzie udział kobiet wśród przyjętych na pierwszy rok wynosi zaledwie 7,5%, zatem akcja z pewnością wciąż jest potrzebna.?
Dla gości płci pięknej Dnia Otwartego na PW przygotowano bardzo bogaty program wykładów i warsztatów. Studentki samej politechniki chętnie rozmawiały z potencjalnymi kandydatkami nie tylko o studiach, ale o życiu studenckim, o korzyściach wynikających z ?bycia jedyną dziewczyną w grupie?.
A co panie uczestniczki mówią o Dniu Otwartym?
Dla portalu Perspektywy wypowiedziały się m.in. panie Natalia oraz Adela.
?Zamierzam z całą pewnością studiować na Politechnice Warszawskie. Planuję iść na mechatronikę, więc chcę się dowiedzieć jak najwięcej o tym kierunku, przedmiotach, które są w programie. Na wszelki zbieram też informacje o studiowaniu matematyki lub Computer Science.? Natalia
?Myślę, że po technicznych studiach będzie większa możliwość znalezienia pracy. Przyszłam, żeby się zorientować, co mi będzie najlepiej pasowało. Myślałam o czymś związanym z robotyką, chociaż fizyka medyczna też wydaje mi się ciekawa.? – Adela
Program uczelni technicznych
Uczelnie pokazały Dnia Otwartego pomysłowe programy, łączące akademicką powagę z rozrywką. W Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej można było posłuchać wykładu o ciekawym i nietypowym tytule ?Sekrety kombinezonu mistrza olimpijskiego w skokach narciarskich? – można było spotkać twórczynię kombinezonu Kamila Stocha, w którym odniósł on swoje spektakularne zwycięstwa.
Wydarzenie na PW pod tytułem ?Jak zadowolić kobietę – but na wysokim obcasie prosto z drukarki 3D? stało się największym sukcesem całego Dnia Otwartego.
Politechnika Rzeszowska zorganizowała zabawę interaktywną ?Wyścig wiedzy?, wzorowaną na grze miejskiej. Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dziewczyny mogły zwiedzać Muzeum Geologicznego, a na Politechnice Gdańskiej odbyło się spotkanie ze studentkami z najlepszego koła naukowego w Polsce pod tytułem ?Kobiety i fizyka, czyli jak oszukać przeznaczenie??.
To nie był koniec atrakcji, Politechnika Poznańska przygotowała ekologiczne warsztaty biżuterii. ?Recykling to jest to!?, natomiast na Politechnice Łódzkiej dziewczyny mogły wykonywać samodzielnie kartki świąteczne z papieru czerpanego.
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie zorganizowała zajęcia doświadczalne, na których uczestniczki przeprowadzą mikroskopową ocenę jakości wody, a Politechnika Częstochowska przeprowadziła pokaz doświadczeń laboratoryjnych ?Dziwny jest ten świat, ale wytłumaczalny?.
Uniwersytety również pokazały swoją ścisłą ofertę w czasie Dnia Otwartego
Na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego odbyły się warsztaty ?Kolory w analizie chemicznej? na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ dziewczyny dowiedziały się, ?Czy bać się promieniowania??
Polecą kaski!
A największą atrakcją, obejmującą sześć miast Polski (Częstochowę, Kielce, Łódź, Opole, Poznań i Warszawę) był… Bieg w Kasku! 3 i 5 kwietnia uczestniczki wyścigu miały okazję przebiec minimaraton, uważając przy tym, by nie stracić głowy… ani kasku z głowy!
Bieg w Kasku został zorganizowany przez Akademicki Związek Sportowy. Współorganizowało go również sześć politechnik: Częstochowska, Łódzka, Opolska, Poznańska, Świętokrzyska, Warszawska.
Więcej informacji na: www.biegwkasku.pl
Źródło: perspektywy.pl
Marta Kozownicka
Komentarze: