Kobiety na Politechnikach (Fot.freedigitalphotos.net)

Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn na uczelniach technicznych

Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn był w całym kraju, a jego inauguracja odbyła się 3 kwietnia w samo południe na Politechnice Warszawskiej.

 

Dlaczego akurat na Politechnice?

Dr Bianka Siwińska, kierowniczka akcji, podczas briefingu prasowego poprzedzającego inaugurację Dnia Otwartego powiedziała: „Politechnika Warszawska jest w naszej akcji od samego początku, Dzień Otwarty odbywa się tu już po raz siódmy Ta uczelnia wyraźnie odczuła wzrost liczby kobiet podejmujących studia techniczne w ostatnich latach.”.

Prorektor PW ds. studenckich, potwierdził słowa dr Siwińskiej: „Na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych jeszcze kilka lat temu było zaledwie pięć studentek. Teraz co roku przybywa ich kilkadziesiąt! Są jednak kierunki, na których dziewczyny wciąż są w zdecydowanej mniejszości – na przykład Automatyka i Robotyka, gdzie udział kobiet wśród przyjętych na pierwszy rok wynosi zaledwie 7,5%, zatem akcja z pewnością wciąż jest potrzebna.”

Dla gości płci pięknej Dnia Otwartego na PW przygotowano bardzo bogaty program wykładów i warsztatów. Studentki samej politechniki chętnie rozmawiały z potencjalnymi kandydatkami nie tylko o studiach, ale o życiu studenckim, o korzyściach wynikających z „bycia jedyną dziewczyną w grupie”.

 

A co panie uczestniczki mówią o Dniu Otwartym?

Dla portalu Perspektywy wypowiedziały się m.in. panie Natalia oraz Adela.

„Zamierzam z całą pewnością studiować na Politechnice Warszawskie. Planuję iść na mechatronikę, więc chcę się dowiedzieć jak najwięcej o tym kierunku, przedmiotach, które są w programie. Na wszelki zbieram też informacje o studiowaniu matematyki lub Computer Science.” Natalia

„Myślę, że po technicznych studiach będzie większa możliwość znalezienia pracy. Przyszłam, żeby się zorientować, co mi będzie najlepiej pasowało. Myślałam o czymś związanym z robotyką, chociaż fizyka medyczna też wydaje mi się ciekawa.” Adela

 

Program uczelni technicznych

Uczelnie pokazały Dnia Otwartego pomysłowe programy, łączące akademicką powagę z rozrywką.  W Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej można było posłuchać wykładu o ciekawym i nietypowym tytule „Sekrety kombinezonu mistrza olimpijskiego w skokach narciarskich” – można było spotkać twórczynię kombinezonu Kamila Stocha, w którym odniósł on swoje spektakularne zwycięstwa.

Wydarzenie na PW pod tytułem „Jak zadowolić kobietę – but na wysokim obcasie prosto z drukarki 3D” stało się największym sukcesem całego Dnia Otwartego.

Politechnika Rzeszowska zorganizowała zabawę interaktywną „Wyścig wiedzy”, wzorowaną na grze miejskiej. Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dziewczyny mogły zwiedzać Muzeum Geologicznego, a na Politechnice Gdańskiej odbyło się spotkanie ze studentkami z najlepszego koła naukowego w Polsce pod tytułem „Kobiety i fizyka, czyli jak oszukać przeznaczenie?”.

To nie był koniec atrakcji, Politechnika Poznańska przygotowała ekologiczne warsztaty biżuterii. „Recykling to jest to!”, natomiast na Politechnice Łódzkiej dziewczyny mogły wykonywać samodzielnie kartki świąteczne z papieru czerpanego.

Politechnika Poznańska (Fot.Mateusz Woźniak, Wikipedia.pl)

Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie zorganizowała zajęcia doświadczalne, na których uczestniczki przeprowadzą mikroskopową ocenę jakości wody, a Politechnika Częstochowska przeprowadziła pokaz doświadczeń laboratoryjnych „Dziwny jest ten świat, ale wytłumaczalny”.

 

Uniwersytety również pokazały swoją ścisłą ofertę w czasie Dnia Otwartego

Na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego odbyły się warsztaty „Kolory w analizie chemicznej”  na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ dziewczyny dowiedziały się, „Czy bać się promieniowania?”

 

Polecą kaski!

A największą atrakcją, obejmującą sześć miast Polski (Częstochowę, Kielce, Łódź, Opole, Poznań i Warszawę) był… Bieg w Kasku! 3 i 5 kwietnia uczestniczki wyścigu miały okazję przebiec minimaraton, uważając przy tym, by nie stracić głowy… ani kasku z głowy!

Bieg w Kasku został zorganizowany przez Akademicki Związek Sportowy. Współorganizowało go również sześć politechnik: Częstochowska, Łódzka, Opolska, Poznańska, Świętokrzyska, Warszawska.

Więcej informacji na: www.biegwkasku.pl

 

 

Źródło: perspektywy.pl
Marta Kozownicka

 

Komentarze:

 1. Karolina777 pisze: 2014/05/19 o 21:24

  Było świetnie na PW, więcej powinno być na uczelniach technicznych takich dni otwartych, aby więcej kobiet odważyło się studiować takie kierunki

  (odpowiedz)
  • Dariusz66 pisze: 2014/05/21 o 17:20

   kobiety powinny czuć się pewniej i odważnie brać się za takie kierunki- kobiety jesteście świetne, nie bójcie się

 2. HalinkaG pisze: 2014/05/22 o 19:46

  poza tym na takiej uczelni można poznać bardzo fajnych, wolnych facetów, nad czym tu isę zastanawiać:))

  (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook