Po maturze na emigrację (Fot.freedigitalphotos.net)

Po maturze na emigrację?

Wyniki sondażu przeprowadzonego przez naukowców z UMK wśród uczniów klas maturalnych z toruńskich liceów i techników dowodzą, że aż 70%. maturzystów rozważa ucieczkę z kraju zaraz po zdaniu egzaminu dojrzałości. Powtarzamy: aż 70% tegorocznych maturzystów rozważa wyjazd z kraju w celach zarobkowych, a 13% chce studiować za granicą – to wyniki badań socjologów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, do których dotarło RMF FM.

 

Okazuje się, że o opuszczeniu kraju myślą już nie tylko ci, którzy zawiedli się na szukaniu pracy w ojczyźnie. Zdecydowana większość maturzystów nie ma ochoty nawet próbować swoich sił w pracy w Polsce.

Wyjazd po maturze (Fot.freedigitalphotos.net)

20 proc. z ankietowanych nie ma wątpliwości, życie za granicą jest lepsze. Oprócz typowych celów ucieczki z Polski, jak Londyn i Dublin, młodzi ludzie chętnie wyprowadziliby się także do Berlina lub Brukseli.

A jaki jest powód emigracji? Jest ich kilka: brak perspektyw w Polsce, lepsze zarobki za granicą i brak pracy w naszym kraju. Taka ankieta to kolejny sygnał, że coraz mniej obywateli Polski wiąże z naszym krajem plany na przyszłość. Zaledwie 17% Polaków w ogóle nie myśli o emigracji.

 

Źródło: rmf24.pl
Marta Kozownicka

 

 

Komentarze:

 1. DamianB pisze: 2014/05/26 o 17:50

  To na prawdę przykre że aż taka większość się poddaje i chce emigrować z Polski. Trzeba na prawdę coś z tym bezrobociem i niskimi zarobkami zrobić.

  (odpowiedz)
  • Kriss pisze: 2014/05/28 o 16:18

   Tylko 17% nie myśli w ogóle o emigracji. Powinno być 71%, odwrotnie

 2. Arkadiusz pisze: 2014/05/28 o 18:39

  Ja tam się wcale nie dziwie- w Polsce na prawdę ciężko jest uczciwie zarobić dobre pieniądze, więc młodzi ludzie wolą wyjechać do takiego Londynu na robotę i szybko otrzymać kaskę

  (odpowiedz)
  • MirekL pisze: 2014/05/29 o 17:53

   bo w Polsce nie da się wyżyć z normalnej pensji i z jednej pracy

 3. AdamK pisze: 2014/06/02 o 23:07

  da się da, tylko trzeba być ogarniętym i mieć dużo szczęścia

  (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook