Po maturze na emigrację (Fot.freedigitalphotos.net)

Po maturze na emigrację?

Wyniki sondażu przeprowadzonego przez naukowców z UMK wśród uczniów klas maturalnych z toruńskich liceów i techników dowodzą, że aż 70%. maturzystów rozważa ucieczkę z kraju zaraz po zdaniu egzaminu dojrzałości. Powtarzamy: aż 70% tegorocznych maturzystów rozważa wyjazd z kraju w celach zarobkowych, a 13% chce studiować za granicą ? to wyniki badań socjologów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, do których dotarło RMF FM.

 

Okazuje się, że o opuszczeniu kraju myślą już nie tylko ci, którzy zawiedli się na szukaniu pracy w ojczyźnie. Zdecydowana większość maturzystów nie ma ochoty nawet próbować swoich sił w pracy w Polsce.

Wyjazd po maturze (Fot.freedigitalphotos.net)

20 proc. z ankietowanych nie ma wątpliwości, życie za granicą jest lepsze. Oprócz typowych celów ucieczki z Polski, jak Londyn i Dublin, młodzi ludzie chętnie wyprowadziliby się także do Berlina lub Brukseli.

A jaki jest powód emigracji? Jest ich kilka: brak perspektyw w Polsce, lepsze zarobki za granicą i brak pracy w naszym kraju. Taka ankieta to kolejny sygnał, że coraz mniej obywateli Polski wiąże z naszym krajem plany na przyszłość. Zaledwie 17% Polaków w ogóle nie myśli o emigracji.

 

Źródło: rmf24.pl
Marta Kozownicka

 

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook