Praktyki studenckie (Fot.freedigitalphotos.net)Praktyki studenckie (Fot.freedigitalphotos.net)

Praktyki na studiach ? będą trwały 3 miesiące, a zadba o to Wasza uczelnia

Młodzi ludzie, którzy wybierają się na studia, zwracają szczególną uwagę na to, czy po ukończeniu danego kierunku na swojej uczelni, szybko i łatwo znajdą dobrze płatną pracę. Nie da się ukryć, że nie tylko wykształcenie będzie miało znaczenie, ale także doświadczenie, które zostanie zdobyte w czasie studiów.

 

A jak zdobyć to doświadczenie?

Taką możliwość dają staże i praktyki studenckie. Trzeba jednak przyznać, że na chwilę obecną uczelnie niezbyt przejmują się tym, gdzie i w jakich warunkach pracują studenci.

– Biorąc pod uwagę różnego rodzaju opracowania na temat praktyk i staży widać, że ich jakość   pozostawia wiele do życzenia. Bardzo często jest to fikcja i to z winy wszystkich stron: studenta, uczelni i pracodawcy ? przyznaje Bartłomiej Banaszak, Rzecznik Praw Absolwentów.

 

3-miesięczne praktyki (Fot.freedigitalphotos.net)

 

Czy to się zmieni?

Mamy nadzieję, że tak. Badania wykazały, że miesiąc praktyk to za mało dla pracodawców, aby mogli ocenić efektywność pracy młodego człowieka. Dlatego też od 1 października ma wejść nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym. To ona ma poprawić sytuację dotyczącą praktyk. Ustawa przywidywać będzie 3-miesięczne praktyki na studiach o profilu praktycznym

– Trzymiesięczne praktyki będą musiały zagwarantować te jednostki uczelniane, które nie mają  prawa do nadawania stopni doktora i ten obowiązek będzie w dużej mierze dotyczył profilu szkolnictwa praktycznego ? tłumaczy na antenie PR 24 Bartłomiej Banaszak.

 

Losy absolwentów?

 

Losy absolwentów (Fot.freedigitalphotos.net)

Wprowadzony zostanie ogólnopolski system monitorowania losów zawodowych absolwentów. – Za półtora roku dzisiejsi maturzyści będą mieli do dyspozycji informacje o losach absolwentów uczelni po poszczególnych kierunkach i uczelniach. Tej informacji cały czas brakuje. A jest to szczególnie istotne, bo perspektywy na rynku pracy są jednym z głównych motywacji branych pod uwagę przy wyborze studiów ? mówi Rzecznik praw Absolwentów.

 

 

 

 

Źródło: polskieradio.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook