Nauka języka migowego (Fot.freedigitalphotos.net)

Nauka języka migowego ? czy warto?

Polski Język Migowy (PJM) to naturalny język, którym posługują się ludzie głusi w Polsce. Różni się od pozostałych języków migowych na tej samej zasadzie, jak różnią się języki foniczne między sobą. Niestety nie istnieje w tym przypadku zasada, że osoba głucha w Polsce dogada się z głuchym  Francuzem ? podobnie nie można oczekiwać tego, że wspólną płaszczyznę znajdą słyszący przedstawiciele obu krajów.

 

Czy nauka języka migowego jest trudna?

Cała trudność polega na tym, że jest to język, którego nie nauczysz się z książek ? bo takich nawet nie ma. Język migowy to ćwiczenia, to ciągła próba porozumienia się z lektorem, najczęściej głuchym, to wiele zabawy i satysfakcji ze zrozumianych gestów. Należy pamiętać, że to jest zupełnie inny rodzaj komunikacji, wymagający pracy całego ciała (np. wszystkie opisy czasu przeszłego stosuje się,wyginając się nieco do tyłu, natomiast przyszłego ? do przodu), mimiki (np. podczas pytania należy zmarszczyć brwi i zrobić nieco groźną minę) i przede wszystkim otwartości ? język migowy opiera się na cielesności (pozbawionej oczywiście wulgarności) i kontakcie człowieka z człowiekiem. Dotyk i obserwowanie ciała drugiej osoby może zaważyć na wzajemnym zrozumieniu. Głuchy lektor najczęściej zna język polski bardzo dobrze, ale należy pamiętać, że jego wymowa może być zaburzona i czasami trudno go zrozumieć. Ale to w niczym nie przeszkadza, bo taki nauczyciel jest najczęściej świadomy tych niedoskonałości i podchodzi do nich z humorem, a kurs jest czystą przyjemnością i doskonałą zabawą. Wielokrotnie będziecie musieli pokazywać na małej przestrzeni przed sobą, jak wygląda jakieś pomieszczenie lub opowiedzieć coś w języku migowym. To prawie jak kalambury z dodatkiem gramatyki.

 

Język migowy (Fot.freedigitalphotos.net)

 

Czy warto poświęcić czas na naukę PJM?

Znajomość języka migowego jest zaletą nie tylko na rynku pracy, który coraz bardziej otwiera się na ludzi niepełnosprawnych i szczyci się równouprawnieniem oraz dostosowaniem się do potrzeb wszystkich ludzi. Jest to także element samorozwoju. Uwzględnia zrozumienie jakże odmiennej od naszej (choć fizycznie tak bliskiej, bo wszyscy mieszkamy w tym samym kraju) kultury. To nowy pryzmat, przez który można zobaczyć świat, świat z przekreślonym głośniczkiem, do którego nie docierają bodźce dźwiękowe. To niesamowite doświadczenie, otwierające na nowe znajomości, o których istnieniu nie mieliśmy wcześniej pojęcia.

 

Gdzie można nauczyć się PJM?

Wiele uczelni państwowych (m. in. UW, Uniwersytet Wrocławski) oferuje lektorat z PJM, kurs kończy się egzaminem oraz wydaniem certyfikatu znajomości językowej. Warto sprawdzić również strony: migam.pl i migajnaturalnie.pl.

 

 

Źródło: migam.pl, migajnaturalnie.pl
Marta Kozownicka

 

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook