Perspektywa pracy na przyszłość (Fot.freedigitalphotos.net)

15 branż, w których maturzyści znajdą prace

Wybierając kierunek studiów trzeba zwrócić nie tylko uwagę na to, czym się interesujemy, ale także sprawdzić, jak będzie wyglądało zapotrzebowanie na rynku pracy za kilka lat. No właśnie,  jak?

W 2014 roku do matury przystąpiło prawie 334 tys. maturzystów  w całej Polsce. Jest to kolejny rocznik urodzony w okresie niżu demograficznego w latach 90-tych, co wiąże się z mniejszą ilością specjalistów za parę lat. Dlatego też potrzebny jest rozsądek w podejmowaniu decyzji powiązanych z karierą zawodową.

Problem z niżem demograficznym istnieje również w Europie. Obecnie można już odczuć brak rąk do pracy w Niemczech, gdzie gospodarka nie radzi sobie bez pracowników z zagranicy. Podobnie będzie i w Polsce, chociaż jeszcze tego nie widać.

Z danych Work Service wynika, że w perspektywie 5- 10 lat będzie największe zapotrzebowanie na absolwentów informatyki, medycyny, energetyki, a także kierunków związanych z motoryzacją i nowymi technologiami.

Największe szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy będą mieli przede wszystkim absolwenci kierunków informatycznych. Wynika to z coraz większego wkroczenia technologii IT w naszą codzienność.

Zapotrzebowania na fachowców doświadcza także sektor związany z motoryzacyjną i nowymi technologiami. Gdzie zdobyć odpowiednie wykształcenie, żeby znaleźć pracę w tej dobrze rokującej branży? Przede wszystkim na Politechnice i kierunkach ścisłych.

Mechatronika czy inżynieria procesowa nie należą do najłatwiejszych kierunków studiów, a mimo to od kilku lat kierunki ścisłe cieszą się coraz większą popularnością. To znak, że młodzi mają coraz większą wiedzę na temat rozwoju gospodarki i rynku pracy. Zaczynają świadomie decydować się na te kierunki, po których nie będzie problemu ze znalezieniem pracy.

Jeden z wyższych deficytów pracowników widać w branży medycznej. W tym roku zapotrzebowanie na specjalistów z tego sektora wzrośnie o 4 p.p. do 29%. Co ciekawe, pensje proponowane absolwentom kierunków medycznych na starcie kariery na tle innych specjalizacji są zbliżone do wysokości średniej krajowej pensji.

Deficyt w poszczególnych branżach (Fot.gazetaprawna.pl)

 

Źródło: gazeta prawna.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook